English | Arabic

Anasayfa»Dinamik Ve Estetik Gorunum Icin Liposuction

Plastik Cerrahi - Dinamik ve estetik görünüm için: liposuction

Dinamik ve estetik görünüm için: liposuction


Estetik cerrahinin ve teknolojinin her geçen gün ilerlemesiyle de günümüzün insanı, güzellik adına kendi kendini tepeden tırnağa değiştirebilecek duruma geldi. Ülkemizde de son yıllarda büyük adımlarla ilerledi.

Artık kimse yurtdışında ameliyat olmayı düşünmüyor. Ülke sınırları içerisinde birçok uzman bu işi başarılı bir şekilde yapıyor.

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Evren Helvacı ülkemizdeki en iyi temsilcilerinden biri...Evren Helvacı plastik cerrahide ülkemizde önemli gelişmelerin olduğunu ve hastaların sayısının her geçen gün arttığını belirtiyor. Liposuction veya yaygın ismiyle yağ aldırma konusunda merak edilenleri biz sorduk doktorumuz Op.Dr. Evren Helvacı hem konunun uzmanı olarak  hem de bir bayan gözüyle cevapladı:

Liposuction neden gerekir?

Kilo alınması sonucu vücudun birçok bölgesinde yağ birikimleri olmaktadır. Bu bölgelerin bazıları uygun diyet ya da egzersiz ile inceltilebilirken bazıları ise egzersiz ve diyete rağmen direnç gösterirler. Kişi genel olarak kilo kaybetse dahi dirençli yağ birikimleri varlıklarını devam ettirir. Sonuçta orantısız ve göze hoş görünmeyen bir vücut şeklinin ortaya çıkmasına neden olur. Liposuction orantısız ve göze hoş görünmeyen bir vücut şekline neden olan yağ birikimlerini azaltıp şekil vermek için ideal bir yöntemdir.

Liposuction nasıl planlanır ?

Liposuction ameliyatında öncelikle hastanın durumuna göre hastanın beklentisine göre veya  hastada alınacak bölgeye göre hastaya lokal yada genel anestezi altında gerçekleştirilebilir.

Lokal yada genel anestezi estetik cerrahın tercihine göre değişir. Hastaya ameliyat öncesi gerekli bilgileri veririz ameliyathane salonuna alırız. Hastanın  işlem yapılacak bölgeleri belirlenir.bu bölgeler işaretlenir fotoğraflar çekilir akabinde de  liposuction yapılacak bölgeye özel bir takım sıvı enjekte edilir.

Enjekte edilen sıvı o bölgedeki yağ hücrelerinin hem şişmesini  kan damarlarının büzülmesini sağlayan  hemde ağrısını azaltan bir uygulamadır. Bu işlemden sonra belli bir süre beklenir. Verilen sıvının etki göstermesi beklenir. Daha sonra liposuctionla yağ alma işlemine başlarsınız  Dediğim gibi çok küçük deliklerden girilerek ki mekanizması  arkasında vakum olan  bir kanül vardır bu kanül yağlı bölgeiçerisinde hareket ettirilerek  oradaki parçalanmış olan yağ hücrelerinin emilmesi  bir yerde toplanması prensibine dayanmaktadır.  Liposuction aslında kolay bir yöntem  düzenli ehil ellerde yapıldığı takdirde çok güzel sonuçlardan birini veren hatta plastik cerrahinin mucizevi yöntemlerinden biridir.

Liposuction kimlere yapılabilir?

Geleneksel diyet ve aktivitenin düzeltemediği lokalize yağ birikmelerinin olduğu bölgelerin kontur düzeltmesi için idealdir. Kişi liposuction sonrası yüksek kilolar almadıkça yeni konturu kalıcıdır.

Liposuction, bir şişmanlık tedavi yöntemi değildir. Fakat şişman kişilerde kontur bozukluklarını düzeltmek için kullanılabilir. Belirgin sağlık problemleri olan, kötü bir deri tonusuna sahip ve derisi elastik olmayan, kanama zamanını uzatan antikoagülan ilaçlar kullanan kişilere liposuction uygulanmamalı.
 
Liposuction ilk olarak normal veya ideal kilodaki kişilerdeki lokalize yağ birikmelerinin azaltılmasında kullanılmıştır. Günümüzde, daha geniş kapsamlı vücut küçültme ve şekillendirme amaçlı olarak yararlanılıyor. Liposuction ile geniş volümde yağ alınmasının mümkün olması, uygulamanın sağlıklı bir yaşam stilinin yerine geçmesi anlamını taşımaz.

Kalıcı kilo kaybı, diyet ve yemek yeme alışkanlığının düzeltilmesi gerekir. Liposuction vücut bölgelerinin oranlarını düzeltse de, devamlı aşırı yemek vücutta geride kalan yağ hücrelerinin yağı tutmasına, liposuction uygulanmayan sahalarda da volüm artışına neden olur. Dikkat edilmeli.

Liposuction, deri altında yağın bulunduğu ve kontur bozukluğu olan her bölgeye uygulanabilir. En sıklıkla uygulanan sahalar uyluk yan bölgesi, bel bölgesi ve karındır. Uyluk iç bölgesi, diz, kalça, sırt bölgesi dışında kollar, yüz, boyun ve bacaklar ile ayak bileğine de yapılır. .

 Üzerindeki derinin kalın ve elastik olduğu bölgelerde alınan sonuçlar daha iyidir. Bu bölgeler boyun, sırt, bel, uyluk dış yüzü, diz, karın üst kısmı bölgeleridir. Karın alt kısmı ve uyluk iç yüzü bölgeleri derisi daha ince ve yumuşak olduğundan liposuction sonrası deride hafif dalgalanma görülebilir. Bu bölgelerde başlangıçta deri fazlası varsa liposuction uygulaması sonrası deri germe uygulamaları ve uyluk germe gerekebilir.

Bu, ameliyatın lokal veya genel anestezi altında yapılması, tedavi edilecek sahanın sayısı ve büyüklüğüne bağlı. Normal kilodaki kişilerde tek seansta üç-dört vücut bölgesine lokal anestezi altında hastane yatışı gerektirmeden uygulanabilir ve bir günde normal yaşama dönülür. Aynı seansta daha fazla ve daha geniş alanlar genel anesteziyle tedavi edildiğinde normal hayata dönüş birkaç gün alır. Bir seansta 5 litre ve üzerindeki yağ alımı tam teşekküllü hastanede yapılmalı.

Liposuctionda Yaş Grupları nelerdir?

İnsan vücudundaki yağ hücresi sayısı sabittir. Ergenlikten sonra yağ hücresi sayısı artmaz, ancak yağ hücrelerinin hacmi artar. Bu da kilo artışı ile sonuçlanır. Beslenme alışkanlıkları ve yaşam biçimi, kadınlarda gebelik, değişik derecelerde kilo alınmasına neden olabilir.

Uygun diyet, egzersiz ve düzenli bir yaşam tarzına rağmen bazı kişilerde, karın, bel, kalça, uyluk dış ve iç tarafı, diz gibi vücudun belli bölgelerinde inatçı yağ birikimleri olabilir. Bu bölgelerdeki fazla yağlanma, vücut konturlarında bozulmaya, dolayısıyla kişinin yaşamını olumsuz etkilemeye başlar.

 Gençler : Yapısal olarak her iki cinste de bedenin bazı bölgelerinde yağ toplanması sık karşılaşılan bir durumdur. Özellikle genç bayanlarda bacakların dış tarafında ve/veya kalçada, dizlerin iç tarafında, çene altında bu tür yağlı bölgeler yakınmalara yol açar.

Erişkinler : Yaşın ilerlemesine paralel olarak, her iki cinste beslenme alışkanlığı ve yaşam biçimi bedende değişikliklere sebep olur. Özellikle kadınlarda gebelik, değişik derecelerde kilo alınmasına ve vücudun bazı bölgelerinde ? karın, kalça, mons pubis, bacak ve diz iç yanları, çene altı vb. yağ toplanmasına yada sınırlı sarkmalara yol açar.

Orta yaşlılar : Bu grupta sınırlı yağ toplanması çoğu kez derinin de gevşemesi ve kısmen sarkması ile birliktedir. Sıklıkla bacak ve kol iç yanları, bacak alt bölümünde diz üstünde deri sarkıklığı ile birlikte yağlanma ve gövdede arka koltuk altı çizgisinde sütyen üzerine taşar görünümde yağ birikintileri çoğu kez kaçınılmazdır.

 Karında yağlanma ve sarkmaya çoğu kez mons pubisin belirginliği eşlik eder, mons pubis belirginliği kadınların çoğunu rahatsız eder.
Her üç durumda da uygun diyet, egzersiz, düzenli bir yaşam tarzı ve bazı medikal estetik müdahalelere rağmen düzelme olmaz ve bazı kişilerde bu bölgelerdeki inatçı yağ birikimi veya sarkma, fazla yağlanma, vücut konturlarında bozulmaya, dolayısıyla kişinin yaşamını olumsuz etkilemeye başlar.

Liposuction İle Vücudun Hangi Bölgelerinden Yağ Alınabilir?

 Vücudun yağ olan her bölgesinden yağ alınabilir. Gıdı bölgesinden başlayın, kollar , sırt, bel, göğüsler, erkeklerde de dahil olmak üzere karın bölgesi, karın alt bölgesi, karın üst bölgesi, basen, bacak içi, diz içi, popolar, baldır dediğimiz alt bacaktan, ayak bileklerinden yani her taraftan yağ alınabilir.Vücudunuzda yağlı düşündünüz, yağlı olan yağ miktarı artmış her bölgeden alınabilir. Herhangi bir risklede karşılaşılmaz.

Uygulamanın ardından nelere dikkat etmek gerekir?


 Özellikle iyileşme döneminde ilk hafta korsenin kırıştırılmadan kullanılması önemli. Oturulduğu zaman ayakları uzatarak ve kaldırarak dinlenme faydalı olur. Bol sıvı alınmalı. Uygulamanın yaygınlığına bağlı olarak birkaç günlük ağrılı dönem yaşanacaktır. Bu dönem önerilen ilaçlar kullanılmalıdır. İleri dönemlerde sporu ve sağlıklı beslenmeyi yaşam tarzı olarak benimsemekte fayda var. Sunulan sihirli dokunuşların devamı ve korunması bunlara bağlı olduğundan önemli.

 
Okunma Sayısı : 4005
Bölüm Doktoru: Op. Dr. Tuncer Özalp
Ayır

Bu makale sizi bilgilendirdi ise
paylaşarak diğer hastalara destek olabilirsiniz

AyırÇalışan Öneri ve Şikayet
Teşekkür Mesajları
Labaratuvar Sonuçları
Hemen Sorun