English | Arabic

Anasayfa»Kepce Kulak Ameliyati

Plastik Cerrahi - Kulak Estetiği Ameliyatı (kepçe kulak)

Kulak Estetiği Ameliyatı (kepçe kulak)


Kepçe Kulak Derdi Bitiyor

Kepçe kulak deformitesi çoğunlukla genetik nedenlerle ortaya çıkar. Nadiren hastalarımız bebekliklerinde kulaklarının kıvrılması ve bu şekilde üzerine yatmaları nedeniyle oluştuğunu da düşünürler ama esasen onlarda da genetik faktör esastır.

Özellikle ilköğretim ve ergenlik döneminde bu durum çok ciddi sorunlara yol açar. Oluşan psikolojik travma okul başarısını, bireyin sosyalleşmesini negatif olarak etkiler. Bu sıkıntıları önlemenin en doğru yolu biran önce sorunu ortadan kaldırmaktan geçmektedir.

Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Klasik teknik otoplasti ameliyatı lokal anestezi altında yapılır. Bunun tek istisnası yaşı küçük olan hastalar ve lokal anesteziyi tolere edemeyeceğini düşünen hastalardır. Bu iki istisna dışında lokal anestezi ile rahatlıkla yapılabilir. Ameliyat esnasında lokal anestezi kulak arkasından uygulanır.

Klasik teknikle otoplasti ameliyatı 1 saat sürer. Ameliyat esnasında kesi kulak arkasından yapılır. Kıkırdaklar görerek şekillendirilir ve kaliteli sütür materyalleri ile istenilen estetik açıdan doğru pozisyonda kalmaları sağlanır. Otoplasti ameliyatı esnasında uygulanan rafine ve değişik teknikler sayesinde kulak kıvrımları mükemmellik ölçüsünde natürel şekle sahip olur. Kulak arkasındaki kesi kendiliğinden eriyen sütür materyalleri ile estetik gizli dikiş şeklinde kapatılır. Dolayısıyla ameliyat sonrasında dikiş alınması gerekmez.

kulak-estetigi-kepce-kulak


Otoplasti Ameliyatı Riskli bir Ameliyat mıdır?

Kulak estetiği ameliyatlarında risk derecesi çok çok düşüktür. Ancak her ameliyat da olduğu gibi otoplasti ameliyatları sonrasında da potansiyel risk faktörleri bulunmaktadır. Enfeksiyon, kanama ve hematom ilk akla gelen potansiyel risklerdir. Şu ana dek bu sıkıntılarla karşılaşmamış olunsa da prensip olarak ameliyatın risklerini de hastalarımıza anlatırız.

Ameliyat Ne Kadar Kalıcıdır Bozulma Riski Var mı ?


Klasik teknik otoplasti ameliyatı oldukça güvenilir bir ameliyatdır. Ancak genel bilgilendirme açısından nüks ya da bozulma durumunu netleştirmek gerekir. 2mm ya da 3 mm gibi minik açılmalar %1-2 oranında olabilir. Kimi hastada bu sorun dahi teşkil etmezken nadiren oluşan bu durum için minik bir revizyon planlanabilmektedir.

Kepçe Kulak Ameliyatı Ne Zaman Yapılması Uygun Olur?

Kulak kepçesinin gelişimi oldukça erken bir şekilde 6 yaşlarında tamamlanır. Dolayısıyla bu ameliyat 6 yaşından itibaren herhangi bir yaşta yapılabilir. Okul öncesi dönemde ameliyatın yapılması özellikle hastanın psikolojik açıdan alabileceği olası travmaların engellenmesi şeklinde belirgin faydası vardır. Bazen hastalar yanlış şekilde" 6 lı yaşlarda bu ameliyatı olmadım, daha da olamam" şeklinde yanlış bir düşünceye kapılıyorlar. Bizim önerimiz ve tabiî ki en doğrusu okul öncesi periyotta bu ameliyatın yapılmasıdır. Ancak olaki yapılmadı sonrasında hayatlarının herhangi bir döneminde yani her yaşta bu ameliyatı olabilirler.

Kepçe Kulak Ameliyatı (Otoplasti) Sonrası Ağrı Olur mu ?


Otoplasti ameliyatı sonrasında ağrı ya da minimal sızı olasılığı ameliyatda yapılacak cerrahi müdahalelere göre değişmekle birlikte hiç ağrı olmayacağı gibi sadece ilk gün hafif ağrı şeklinde olabilir. Rutin olarak otoplasti ameliyatı sonrasında hastalarımıza antibiyotik ve ağrı kesici reçete ederiz, bu da hastalarımın ameliyat sonrasında konforlarını belirgin ölçüde artırır.

Normal Hayata Ne Zaman Dönerim?

Normal hayata (sosyal yaşantı ya da iş yaşantısı) dönüşte ise erkek ve bayan hastalarda minimal farklılık bulunmaktadır. Saç bandı bayanlarda aksesuar olarak da kullanıldığı için bayan hastalar ameliyattan hemen sonra normal hayatlarına hiç bir şey olmamış gibi devam ederler. Erkeklerde ise saç bandı kullanımı fazla olmadığı için sosyal açıdan minimal sıkıntı çekebilirler ama yine de klasik bandaj uygulamasıyla kıyaslarsak onlarda hallerinden çok memnun olduklarını bana hep ifade etmişlerdir.

Kepçe Kulak Ameliyatı sonrası İz kalır mı ?


Saç bandını çıkarıp ilk pansuman yapıldığında kulaklarınızı ödemli ve kızarık göreceksiniz. Bu sizi kesinlikle korkutmasın. Ödemler ortalama 5-7 gün içerisinde geçecektir. Kızarıklık ise toplumda dikkat bile çekmeyecektir. Siz ameliyat olduğunuzu bildiğiniz için bu kızarıklığın farkında olacaksınız.

Kulak arkasında iz kalacak mı sorusunu hastalarım sorarlar. Bu soruyu net bir şekilde hayır diyerek yanıtlayabiliriz. Hem kesiyi kulak arkasında yaparak gizlemiş oluyoruz ve hem de estetik gizli dikişlerle kapatarak bu olası sorunu önlemiş oluyoruz


Okunma Sayısı : 46802
Bölüm Doktoru: Op. Dr. Tuncer Özalp
Ayır

Bu makale sizi bilgilendirdi ise
paylaşarak diğer hastalara destek olabilirsiniz

AyırÇalışan Öneri ve Şikayet
Teşekkür Mesajları
Labaratuvar Sonuçları
Hemen Sorun