English | Arabic

Anasayfa»Epidural Normal Dogum

Kadın Hast. ve Doğum - Epidural Normal Doğum

Epidural Normal Doğum


Her anne adayının baştan sona doyasıya tatmak istediği doğum süreci, annelerde özel bir duygu yoğunluğu oluşturur. Bebeğinin her geçen hafta içinde büyüdüğünü hisseden anneler bir yandan da doğum anını ve sancılarının korkusu içlerinde taşımaktadırlar.

Doğum sancısı tarifi olmaksızın bir kadın için yaşamlarında yaşadıkları en şiddetli ağrılardır. Bir anne adayının doğum öncesi ne kadar sancı duyacağını kestirmek zordur.

Aşağıdaki faktörler normal doğum sancısının artmasını ya da azalmasını etkileyen başlıca unsurlardır. 

 • Bebek boyu,
 • Bebeğin pozisyonu
 • Pelvisin genişliği
 • Kasılmaların gücü
 • Ağrı eşiği 

Epudural Normal Doğum Nasıl Yapılır?

Doğumun yaklaştığının sinyalini veren doğum sancıları, anneyi uyarmaya başladığında hastaneye gitmek için tetikte olmanın dakikaları başlar. Anne adayı hastanemize geldiğinde doğum kanalı kontrol edilir. Kanal genişliği 4 cm olduğunda anne artık doğum odasına alınır. Anne adayına koldan serum takılır ve tansiyon durumu kontrol edilir. Ayrıca nabız ve parmak ucu oksijen durumu takibe alınır.

Anne adayı, epidural normal doğum öncesi yukarıdaki gösterildiği şekilde anestezi pozisyonunu alır. Hekiminiz tarafınızdan sırt ve bel bölgesine antiseptik uygulanarak alan mikroplardan arındırılır. Sterilize edilen alan örtülerek epidural anestezi iğnesinin gireceği alan uyuşturulur. Daha sonra özel bir iğne ile bölgeye ince bir kateter (sonda) yerleştirilir. Bu sonda içerisinden verilen ilaçlar sonrası sancıların sona ermesi sağlanır.

epidural-igne

epidural-anestezi-nasil-yapilir

Epidural anestezinin avantajları arasında en önemlisi ise bölgenin uyuşturulmasına rağmen kasılmaların kesilmemesidir. Doğum esnasında da anestezi kontrolü sağlanarak ağrıların azaltılması sağlanır ve prenses doğum gerçekleşir.

“Epidural anestezi hem vajinal hem de sezaryen ile doğumların son derece konforlu geçmesini sağlayan ve 25 yıldır modern tıpta yeri olan bir yaklaşımdır.”

Fiyatları Nelerdir?

Sağlık kuruluşlarının işlem ve ameliyatlar hakkında yazılı bilgi vermesi sakıncalıdır. Bu sebeple hastanemizde yapılan tüm işlemler hakkında bilgi ve fiyat almak için aşağıdaki numaralardan konuyla ilgili uzmanlarımızdan bilgi alabilirsiniz. Epidural doğum ücretleri ve süreç hakkında bilgi için 0543 606 06 78 (WhatsApp) iletişim numaralarımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Epudural ile Ağrısız Doğum Yapanlar...

“... Gebeliğim boyunca bebeğimin verdiği duygularla bambaşka his yoğunlukları yaşıyordum. Hamileliğimin son günlerinde doğum odasında neler olacağını düşünmekten kendimi alamıyor, bu durum çoğu zaman psikolojimi etkiliyordu. Eşim ve ben normal doğum için ısrarlıydık, ancak zaman ilerledikçe doğum sancısı korkularım artmaya başladı. Epidural anestezi ile normal doğumu araştırırken web sitesinden Özel Meltem Hastanesi uzmanlarına epidural doğum hakkında bilgi almak için numaramı bıraktım. Hastaneye gelip muayene sonrası doktorumun anlattıkları ile epidural normal doğuma karar verdik. Doğum günü geldiğinde doktorumuzla tekrar görüştük ve doğum odasında işlemler başladı. Epiduralin yapıldığı andan itibaren gerçek çok rahat ve stressiz bir doğum gerçekleşti. Şimdi ise herkese tavsiye ediyorum...”

Epidural Doğum Düşünüyorum Ancak Şüphelerim Var

Sağlıklı bir doğum elbette tüm anne adaylarının hakkı. Bununla birlikte normal doğumun avantajlarını yaşamak isteyen anneler epidural anestezi hakkında bilgi için bizi arayabilir, sorularınızı gönderebilirsiniz. Hızlı iletişim için 0543 606 06 78 ’ den uzmanlarımıza ulaşabilirsiniz. Arzu ederseniz sol tarafta bulunan hemen sorun formunu doldurun. Uzmanlarımız bırakacağınız iletişim numaralarımızdan size dönüş yaparak detaylı bilgi versinler.

Yan Etkileri ve Olası Komplikasyonları

Uzman anestezistler epidural işleminde olası tüm yan etkileri kontrol altına almak için önlemlerini alır. Ancak nadiren de olsa hastada bazı komplikasyonlar görülebilir.

 • Tansiyon düşüklüğü,
 • Titreme,
 • Kaşıntı,
 • Hafif solunum problemleri,

gibi komplikasyonlar bir ameliyathane yapılan tüm işlemlerde olduğu kadardır. İşlem sonrası kısa süreli bel ağrıları, baş ağrısı, ciltte hafif alerjik ve kızarıklık hali, idrar yapmada geçici zorluklarda olası komplikasyonlar arasında yer alır.

Epidural Anesteziden Kimler Yararlanamaz

 • Kanama bozukluğu olan hastalar (Önceden tespit edilir)
 • Pıhtılaşmayı önleyici tedavi alanlar
 • Uygulama bölgesinde yanık ya da enfeksiyon bulunan hastalar
 • Hastanın uygulamayı reddetmesi durumları

İlgili Aramalar: epidural doğum yapan hastaneler, epidural doğum istanbul, epidural doğum faydaları gibi aramalar ilk sıralarda yer almaktadır.


Okunma Sayısı : 4035
Bölüm Doktorları: Op. Dr. Nuray Günay, Op.Dr. Fatma Altınel Zakiev, Op. Dr. Hale Uzer, Uzm. Dr. Nagehan Bilgili, Op. Dr. Bahar Aksünger
Ayır

Bu makale sizi bilgilendirdi ise
paylaşarak diğer hastalara destek olabilirsiniz

AyırÇalışan Öneri ve Şikayet
Teşekkür Mesajları
Labaratuvar Sonuçları
Hemen Sorun