English | Arabic

Anasayfa»Burun Estetigi Rinoplasti

Kulak Burun Boğaz - Burun Estetiği (Rinoplasti) Ameliyatı Tüm Detayları

Burun Estetiği (Rinoplasti) Ameliyatı Tüm Detayları


Burun estetiği tıbbi adıyla rinoplasti ve septoplasti ameliyatları kapsamında operasyona dahil olan 2 tip hasta adayları mevcuttur. Bunlardan ilki burnun fiziki fonksiyonlarında sorun yaşayan hastalardır. Bu tip hastalarda sorunlar şu şekilde özetlenebilmektedir.

Septoplasti (Fonksiyonel Bozukluklar)

 • Burun eti büyümesi nedenleri ile nefes zorluğu şikayetleri
 • Burun kıkırdağı sorunları nedeniyle rahat nefes alamama şikayetleri
 • Burun kemiği eğriliği sebebiyle derin nefes alma şikayetleri

Rinoplasti (Şekil Bozuklukları)

 • Nefes alma sorunu bulunmayan, sadece şekil düzeltmeleri (burun estetiği, rinoplasti)

Yukarıda şikayetlere sahip olan hastalarımızın nefes alma sorunlarını ortadan kaldırmak için gerek tıbbi müdahalenin yanında burnun görsel olarak iyileştirilmesi talepleri de uzman hekim tarafından aynı ameliyat esnasında gerçekleştirilebilmektedir. Bu zamana kadar yüzlerce başarılı burun estetiği operasyonlara imza atan Özel Meltem Hastanesi KBB uzmanları bu ameliyat hakkında sorulara tek tek cevap veriyor.

Burun Estetiği Soruları

Yaş Sınırı Nedir?

Burada burundaki kıkırdak ve kemik gelişimini göz ardı etmemek gerekir. Öncelikle 18 yaşından küçük hastaların burun ameliyatı operasyonları vücudun gelişimini tamamlaması açısından işlem önerilmemektedir. 18 yaşına girmiş ve sonraki yaşlarda olan hastalar için burun estetiği uygundur.

Mevsimsel Zamanla Nasıldır?

Burun estetiği hangi mevsimde yapılır sorusunun cevabı olarak; hastalarımızın ameliyat sonrası belirli bir süre uyması gereken hassas bir kaç konu vardır. Ameliyat olan kişi belirttiğimiz kurallara uygun şekilde iyileşme sürecini geçirdiği vakit burun estetiği için herhangi bir mevsim sorunu yaşanmamaktadır.

Burun Estetiği Soruları

Burun Estetiği Öncesi ve Sonrası Örnekleri

Bu her hastamızın tabii hakkıdır. Ancak bu örneklere hem hukuken hemde hasta mahremiyeti açısından web sitelerimizde yer verememekteyiz. Hukuki sebebi, sağlık bakanlığı tarafından hastaları yanıltıcı argümanlar oluşturma kapsamında olmasıdır. Bu sebeple görüşme esnasında hastanemizde yapılan operasyonların (hastalarımızın yüzleri dijital tekniklerle gizlenerek) öncesi sonrası görüntüleri ameliyat olmayı düşünen hastalarımıza sunulmaktadır. Alanında 20 yıllık bir hastane olarak bu konuda hastalarımızın merak ettikleri tüm soruları cevaplandırmaktayız.

Burnum Nasıl Olacağını Önceden 3 Boyutlu Görmek İstiyorum

Bu konuda farklı simülasyon programları eşliğinde hastalara etkileyici bir sunum yapılabilmektedir. Ancak bu teknik bir çok hastane ve klinik ekibi tarafından yalnızca hastayı ikna etme aşamasında görsel bir şov olarak kullanılmaktadır. Uygulamanın sonuçları tıbbi bir veriye dayanmamakta, çoğunlukla hastaların beklentileri konusunda yanıltıcı bilgi verebilmektedir. Sonuç olarak burun estetiği bir cerrahi operasyondur. Bu beklentideki hastalarımız daha önce yapılan operasyonların fotoğraflarını inceleyerek hakkımızda fikir sahibi olabilmektedir.

Burun Estetiği Programı

Burun Estetiği Yöntemleri Nelerdir?

Burun ameliyatlarında birbirinden farklı bir çok yöntem bulunmamaktır. Sadece açık ve kapalı burun estetiği ameliyatı şeklinde 2 yöntem cerrahların kullandığı teknikler arasında yer alır. “Peki hangisinin tercih edilmesi doğru olacaktır“ sorusunun cevabını ise yöntemlerin avantaj ve dezavantajlarını hastaya açıkladıktan sona belirtmek gerekir.

 • Açık Burun Estetiği Ameliyatı

Açık burun estetiği ameliyatında uzman cerrah burnun anatomisine tam olarak hakim olabilmektedir. Bu sebeple detaylı girişimlerde (hem estetik hemde fonksiyonel iyileştirmeler) açık burun ameliyatı tekniği daha yaygın ve yüz güldürücü sonuçlar verir. Özellikle burun ucu şekillendirmelerinde hakimiyet yüksek olduğu için cerrahın operasyonu daha ayrıntılı yönetebilmesine avantaj sağlamaktadır. Burun eğriliği genellikle burun çatısı (valv) ve burun üzerindeki kıkırdak sırtının yamukluğu ile göze gelir. Bu iki etken açık ameliyatta greftler yardımıyla daha iyi güçlendirilebilmektedir. Açıkçası burun ameliyatı bir kez yapılmalıdır. Bu açıdan da hastalarımıza kafası karışık. Uygulama sonrası son görünüm ve rahat nefes alma sonuçlarında en az risk için açık rinoplasti ameliyatını önermekteyiz.

 • Kapalı Burun Estetiği Ameliyatı

Kapalı burun ameliyatı hakkında ilk bilinen herhangi bir kesi işleminin olmamasıdır. İki burun deliğinin ortasındaki duvara kolumella denir. Açık ameliyatta kolumella kesilerek burun açılmakta ve operasyonun sonunda iç dikiş atılmaktadır. Kapalı ameliyatta bu işlemin olmaması operasyonun daha hızlı sonuçlanmasını sağlamaktadır. Cerrah törpü ve keskiler kullanarak burun içindeki kesikler arasından burun sırtı ve burun ucu düzeltmelerini yapabilir. Tekrar altını çizmek gerekirse açık ameliyatı burun ucu kaldırma, burun sırtı güçlendirme, burun eğriliği gibi kapsamlı işlemler daha rahat ve kapsamlı yapılmasına olanak tanımaktadır.

Ameliyat Süresi

Yrd. Doç. Dr. Kepekçi: Benim tarafımdan bu sorunun cevabı “burun son hali ne zaman içime sinerse ameliyat o zaman biter” şeklindedir. Ancak tabi hastalarımız doğal olarak hekimin ağzından belli bir süreyi duymak istemektedir. Burun estetiği ameliyatı kaç saat sürer sorusunun cevabı yukarıda bahsettiğimiz 2 yöntemin hangisinin uygulandığına göre değişkenlik göstermektedir. Hastanemizde de hastalarımızın %80’lik bir bölümü açık cerrahi ile yeni görünümlerine kavuşmaktadır. Açık rinoplasti ameliyatının tamamlanması ise 4 saat civarında sürebilmektedir. Yine de süreyi kesin olarak belirtmek yanıltıcı olabilmektedir. Bazı vakalarda burun özellikleri farklılık gösterebilir, kapsamlı birden fazla işlem yapılması gerekebilir. Bizlere farklı daha önce şehirlerde ve sağlık kuruluşlarında ameliyat geçirmiş olan hastalarımız daha sık gelmektedir. Revizyon ameliyatı denen bu operasyonlar daha uzun sürebilir.

Rinoplasti Ameliyatının Sürecini Özetlersek...

 1. Ameliyatın hemen sonrasında silikon tamponlar uygulanır ve hasta odasına alınır.
 2. İlk 12-24 saat (operasyonun ne olduğuna göre değişkenlik gösterir) arası hasta gözetim altında hastanemizde ağırlanır.
 3. Morluk ve şişliklere önlem olarak ilk 24 saat göz altları ve burun çevresine buz tedavisi uygulanır. Gerektiğinde ek kremler kullanılır ve hasta taburcu edilir.
 4. Ameliyatın 2. veya 3. günü daha önce yerleştirilen tamponlar çıkartılır ve hasta evinde istirahat etmesi için uğurlanır.
 5. Operasyon sonrası 7. güne gelindiğinde kolumella (burun deliklerin ortasındaki duvar) üzerindeki dikişler alınır ve burun üzierne ince burun bantları yapıştırılır. Bu bantlarda 5 gün sonra çıkarılır.
 6. Sonuç olarak burun ameliyatı sonrası 12. güne gelindiğinde artık burun çıplak bırakılır. Burun içi damlaları ile burun içindeki kabuklanmalar iyileştirilir.
 7. Üçüncü ay sonunda hastamızdan burun fotoğrafları istenir ve dosyamıza eklenir.

Ameliyat Sonrası Şişlik ve Morluklar

Geride bıraktığımız yıllara nazaran gelişen tıbbi alet ve teknikler hastaların bu ameliyatı daha rahat geçirmesini sağlamaktadır. Operasyon esnasında anestezi ve reanimasyon uzmanımız Yrd. Doç. Dr. Ali Bestemi Kepekçi yönetimiyle hastanın tansiyonu dengede tutulması sağlanır. Hemen sonrasında bölgeye yapılan buz uygulamasının desteğiyle morluk ve şişlikler en aza indirgenir. Ancak açıkça belirtmek gerekir ki 7-10 gün süren hafif şişlik ve morluklar canlı dokuya müdahale etmiş olmanın doğasında vardır.

Burun Ameliyatlarında Tampon Kullanımı ve Çıkarılması

Burun estetiği ameliyatı olmayı düşünen bir çok hastanın tampon konusunda korkuları olduğunu biliyoruz. Bu konuda yıllar önce uygulanan teknikler, kişinin burundan nefes almasına engel olarak gece uyku sırasında ciddi rahatsızlıklar verebilmekteydi. Klasik tamponlarda ameliyat sonrası tampon çıkarılması esnasında hastanın acı ve ağrı hissetmesi de kaçınılmaz olabilmekteydi. Ancak silikon splinter tamponlar ile bu sorunlar ortadan kalkmaktadır. Silikon tamponlar ameliyatın hemen sonrasında hastanın burnundan nefes alma eylemine devam edebilmesini sağlar. Silikon yapısı sayesinde kişinin burnuna yapışmadığı için tamponun çıkarılması da oldukça kolaydır.

Riskler

Profesyonel bir sağlık kuruluşunda görev yapan her uzman hekimin, estetik ve cerrahi operasyonlar öncesi hastaları olası komplikasyonlar hakkında tam olarak bilgilendirmesi zaruridir. Yetenekli bir cerrahın operatörlüğünde bu riskler %1’e indirgenir. Başka yerlerde bu risklerden bahsedilmiyor olması, ameliyatın bu riskleri içermediği anlamına gelmemektedir. Bu ifadenin ardından deviasyon, rinoplasti ve septoplasti ameliyatlarında ortaya çıkabilecek komplikasyonlar sırasıyla;

 1. Kanama
 2. Septum’da kanlanma (hemotom)
 3. Sineşi (burun içinin yapışması)
 4. Valf bölgesinde burnun dinamiğini bozacak ve nefes almayı güçleştirecek daralma
 5. Burun ortasındaki duvarda delik oluşumu (septal perforasyon)

Hastalar Burun Estetiği Sonrası Nelere Dikkat Etmeli?

 1. İlk hafta hastalarımızın çalışmadan istirahat etmelerini istiyoruz. Bu süre zarfında burnun darbe almadan korunması sağlanmalıdır.
 2. Burnun üzerine yatılmamalı, duş alırken boynun yukarı kısmına su değmemesine özen gösterilmelidir. Saçlar ayrı olarak yıkanmalı ve baş geriye doğru yatık vaziyette dikkatlice su tutulmalıdır.
 3. Diş fırçalama işleminde dişlere baskı uygulayarak değil, hafif bir şekilde dişler fırçalanlanmalıdır.
 4. İlk hafta sonunda hasta burnundaki bantlar ile iş başı yapabilir, ancak ağır kaldırması tavsiye edilmez.
 5. Yine ilk hafta burun içi yaralarının hızlı iyileşmesi için hastalarımız sigara içmemesini önermekteyiz.
 6. İlk 30 gün boyunca burun estetiği ameliyatı olan hastalarımız güneş gözlüğü dahil herhangi bir gözlük kullanmaması gerekmektedir.

Rinoplasti Ameliyatı

Ameliyat Korkusu Olan Hastalarımıza

Burun ameliyatı korkusunu genel anesteziden uyanamazsam tedirginliği besler ve korkuya sebebiyet veren en büyük psikolojik etkenler arasında 1. sırada yer almaktadır. Bu konuya anestezi ekibimiz başında görev alan Yrd. Doç. Dr. Ali Bestami Kepekçi şöyle açıklık getiriyor. “ya uyanamazsam yada her şeyi hissederken bunu söyleyemezsem şeklinde tedirginlik duymanız ve bunu bizimle paylaşmanız gayet doğal. Sonuç olarak anestezi ve reanimasyon bilmediğiniz bir alandır ve bilmediğiniz bir şey hakkında korku hissetmenizde doğaldır.

Genel anestezi, farklı ilaçlar eşliğinde hastaya uygulanarak kişinin uyur vaziyette hissizlik ve şuursuzluk halini almasıdır. Ameliyathane ortamında hasta anestezi uzman hekimi tarafından uyutulduğunda hayati tüm fonksiyonları monitörden takip edilir. Genel anestezinin süresi anestezi ve reanimasyon uzman doktorunun hakimiyetindedir. Burun ameliyatı anestezisi doktorun rahat çalışabilmesi açısından özeldir. Burun ameliyatlarında ekibimiz çok uzun süredir birlikte çalışmaktadır.

Özel Meltem Hastanesi - Burun Estetiği Hekim Kadrosu

 • Op. Dr. Gökalp Dizdar (Kulak Burun Boğaz Uzmanı
 • Yrd. Doç. Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi (Kulak Burun Boğaz Uzmanı)
 • Yrd. Doç. Dr. Ali Bestami Kepekçi (Anestezi ve Reanmiasyon Uzmanı)

Burun Estetiğinde Yapılan Anestezi

Op. Dr. Gökalp Dizdar ve Yrd. Doç. Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi tarafından yapılan burun ameliyatları genel anestezi altında gerçekleştirilmektedir. Sonuç olarak bir klinik değil tam kapsamlı bir hastane olarak hizmet vermekteyiz. Anestezi ekibimizde çok değerli hekimlerimiz var ve ekibimizin başında Anestezi ve Reanimasyon Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Ali Bestami Bey bulunmaktadır. Genel anestezi hastanın konforunu üst düzeye çıkarırken cerrahın da çok daha detaylı çalışabilmesine fırsat vermektedir.

Fiyatları Nasıl Öğrenebiliriz?

Hastanemizde yapılan burun ameliyatı fiyatları hakkında ortalama bir rakam önceden öğrenebilmek için yapabileceğiniz 3 şey var.

Biz Sizi Arayalım

Sitemizin Biz Sizi Arayalım, Bize Yazın, Hemen Sorun formlarından herhangi birine sorunuzu ve bir iletişim numarası bıraktığınız anda asistanlarımız size dönüş yaparak fiyatlar hakkında bilgi verecektir.

Mobil Bilgi ve Randevu Hattı

0543 606 06 78 (WhatsApp) iletişim numaralarımızdan bizleri 7/24 arayarak sorularınızı sorabilir arzu edersiniz randevu kaydı için talepte bulunabilirsiniz.

Doktorunuzla Yüz Yüze Görüşün

Direkt olarak sitemizden randevu alarak muayene gelebilir, tüm detayları yüz yüze görüşebiliriz.

Not: Uzmanlarımız kontrolünde hazırlanan sayfa en iyi burun estetiği doktoru ve burun ameliyatı doktoru aramalarında ilk sıralarda çıkmaktadır.


Okunma Sayısı : 66153
Bölüm Doktorları: Yrd. Doç. Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi, Op. Dr. Gökalp Dizdar
Ayır

Bu makale sizi bilgilendirdi ise
paylaşarak diğer hastalara destek olabilirsiniz

AyırÇalışan Öneri ve Şikayet
Teşekkür Mesajları
Labaratuvar Sonuçları
Hemen Sorun