Rahim alınması ameliyatı uzman ellerce yapılmalıdır

Rahim alınması ameliyatı uzman ellerce yapılmalıdır

Rahim alınması yani Histerektomi, jinekolojide en sık yapılan ameliyat türüdür. Histerektomi, rahmin tamamen çıkarılması ameliyatıdır. Tümöral yapılar olan miyomlar, rahim alınmasında önde gelen sebeplerdir. Miyomlar rahim ağzında görülen,  düz kas dokusunda gelişmekte olan iyi huylu tümöral yapılara verilen isimlerdir. Halk arasında 'ur' adı verilen miyomlar yuvarlak, nohut tanesi ebatlarında ve pembemsi renktedirler. Kadınların %20'sinde miyomlar 25-35 yaş arasında görülmekle beraber ilerleyen yaşla birlikte bunların görülme olasılığı sıklaşır. Miyomların görülmesiyle birlikte genellikle düzensiz, aşırı kanamalar, kasık ağrıları, kansızlık, bol ve ağrılı adet görme gibi şikayetler ortaya çıkar. Kansızlık haricinde miyomlar 'Bası' şikayetlerine sebep olmaktadır. 'Bası' dediğimiz ağrılar barsak basıları kabızlık, idrar yoluna ait basılar, idrar yolunda ve böbreklerde şikayetlere neden olabilmektedir.

Ameliyatı Gerektiren Sebepler Nelerdir?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi miyomlardaki artış şiddetli ağrılara neden olabilmekte ve bir Histerektomi ameliyatına gerek duyulabilmektedir.

Bunun dışında;

  • Rahim içerisinde yer alan döl yatağının içerisinde polip dediğimiz et parçacıkları, kanama ve adet düzensizlikleri oluşturabilmektedir. Vajinal yoldan yapılan bir operasyon ile bu polipler alınabilmektedir. Fakat hastada ek bir patolojik durum varsa Histerektomi ameliyatı gerekebilir.
  • Endometrial zarın kalınlaşması dediğimiz başka bir durumda kanserleşmeye sebebiyet verebilmektedir. Genel olarak hormonal ilaç tedavisi ile kontrol altına alınabilen bu durum, eğer gerekli iyileşmeyi göstermezse ameliyat gerekebilmektedir.rahim aldırma                                       

Düzensiz ve Aşırı Kanamalara Dikkat

  • Düzensiz ve aşırı kanamalar hastada kansızlığa neden olabilmektedir. Kişide nefes darlığı, renkte soluklaşma, çarpıntı gibi durumlar gözükebilmektedir.  Bu düzensiz kanamalar için uygulanan bir ilaç tedavisi mevcuttur. Fakat bu tedavi etki göstermez ise yine rahim alınması ameliyatı düşünülebilmektedir.
  • Adet ağrılarının dayanılamayacak kadar şiddetli olması, pıhtılı ve zor geçen adetler, ilişki sırasında aşırı derecede ağrı hissetme gibi durumlar 'Endometriosis' dediğimiz duruma işaret etmektedir. Karakterize ve patolojik bir rahatsızlık olan Endometriosis, ilaç tedavileri ile ortadan kaldırılmaya çalışılır. Fakat sonuç alınamazsa, çocuk istemeyen hastalarda Histerektomi'ye son çare olarak başvurulabilir.
  • Kadınlarda rahim, mesane ve barsak sarkmaları özellikle zor doğumlarda meydana gelen karın içi basıncın artması, genetik olarak kollajen dokunun zayıflığı gibi durumlarda menopoz döneminde görülebilmektedir. Bu dışarıya sarkma durumunda kişilerde rahmin dışarıya çıkması, idrar kaçırma, haznede dolgunluk gibi şikayetler ortaya çıkmaktadır. Bu gibi durumlarda 'Vajinal Histerektomi' dediğimiz yani rahmin karından kesi ile değil, vajina içerisinden yapılan bir kesi ile çıkarılması durumudur.

Doğum Sonrası Aşırı Kan Kaybı Rahim Alımını Gerektirebilir

Doğum komplikasyonlarında 'Acil Histerektomi' uygulanabilmektedir. Doğum sonrası kanamanın durdurulamaması, bebek eşinin plasentanın ayrılmaması, rahim yırtıkları gibi acil durumlarda uygulanabilmektedir. Doğum sonrası yaşanan ani kanamalarda bu kararı vermek aciliyet gerektirebilir. Bu tür bir durumda ani karar vererek hastanın hayatı kurtarılabilir.

Kanser Türleri Büyük Tehdit

Rahim kanseri (Uterus Ca), Rahimağzı kanseri (serviks), Yumurtalık kanseri (over) iyi huylu yumurtalık tümörleri ve abselere karşı uygulanan ameliyatlarda da Histerektomi uygulanabilmektedir. Kanser ameliyatları sırasında rahmin alınması gerekirse buna 'Radikal Histerektomi' denilmektedir. Rahimle birlikte bu ameliyatta over dediğimiz yumurtalıklar, lenf nodları ve omentum da alınmaktadır. Kanserin yaydığı metastazlara bağlı olarak farklı organlardan parça çıkarılması da söz konusu olabilmektedir. 

rahim ağzı kanseri

Histerektomi'ye Karar Vermek

Histerektomi'ye karar vermeden önce hasta bilgilendirilir. Doktor ve hasta bu konuyu konuşarak ortak bir fikir de buluşur. Hastaya Histerektomi'nin riskleri, genişiği, anestezi türü anlatılır. Hasta çocuk doğurma döneminde ise çocuk doğurma durumunun kaybedilmesi hastada psikolojik sorunlar da meydana getirebilir. İleride çocuk doğurmak isteyen hastalarda öncelikle myomektomi ameliyatı tercih edilmelidir.  Myomektomi ameliyatı rahmin alınmaksızın miyomların çıkarılması işlemidir. Yine de eğer durum buna müsait değil ise ameliyat sırasında rahmin tümden çıkarılması da gerekebilmektedir.

Histerektomi Ameliyatı Nasıl Yapılmaktadır?

Histerektomi'nin iki şekilde uygulanışı vardır; karından veya vajinal yoldan. Hangi yoldan ameliyatın yapılacağı hastanın yaşına, hastalığın yaygınlığına, cerrahın tercihine ve deneyimine göre değişebilmektedir. Bu ameliyat büyük oranda karından yapılmaktadır. Ameliyatta rahimi tutan tüm bağ ve damarlar bulunarak kesilir ve özel dikişlerle bağlanır. Rahim çıkarıldıktan sonra vajinanın kubbesi, kanama kontrolü sonrası batın katları anatomiye uygun şekilde kapatılmaktadır.
Ameliyat ortalama 1-1,5 saat kadar sürmektedir. Genel anestezi (uyutularak) veya epidural anestezi altında (belden aşağı uyuşturma) şeklinde yapılabilir.

rahim alınması sonrası

Histerektomi Ameliyatı Sonrası Normal Hayata Dönüş

Hasta ilk iki hafta yorucu aktivitelerden uzak durmalıdır. Doktor tarafından söylenecek zamana kadar ağır kaldırmaktan ve cinsel ilişkiden kaçınılmalıdır. Banyo, dökme su şeklinde yapılmalıdır. Düzenli bir beslenme şekli uygulanmalıdır. İdrar ve büyük tuvalet esnasında ıkınmaktan kaçınılmalıdır. Şayet vajinada bir kanama veya ateş yükselme gibi durumlar olursa doktorla irtibata geçilmelidir. Histerektomi sonrasında kadın adet görmez. Yumurtalıklar da rahim ile birlikte çıkarılmadığı sürece adet görmemekle birlikte menopoza ait belirtiler oluşmaz.

Histerektomi Ameliyatı Sonrası Cinsel İlişki

Kadınlar arasında en çok merak edilen konulardan birisi de Histerektomi ameliyatı sonrası cinsel hazzın kaybolup kaybolmayacağıdır. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki Histerektomi pek çok hastada psikolojik sorunlara neden olmamakta bununla birlikte hasta psikolojik bir travmadan geçmemekte ve cinsel fonksiyonlarda bir bozukluk oluşmamaktadır. Unutulmaması gereken şey cinsel ilişkiyi sağlayan şeyin vajina olduğudur. Rahim bu konuda etkili değildir. Bu ameliyat sırasında vajinaya her hangi bir uygulama yapılmadığından ilişki sırasında her hangi bir sorun yaşanmamaktadır.

Histerektomi Uzman Ellerce Yapılmalıdır

Histerektomi ameliyatı oldukça önemli bir ameliyattır. Bu konuda yeterli donanım ve bilgi önemlidir. Özel Meltem Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü, alanında uzman doktorları ile Histerektomi ameliyatlarını başarıyla gerçekleştirmekte, tüm süreç boyunca hastaya gerekli desteği vermektedir. Ameliyat öncesi gerekli bilgilendirmeler ve uzman psikolojik destek de yine Özel Meltem Hastanesi'nde verilmektedir.

Güncelleme Tarihi:24/07/2019
Yayınlama Tarihi:09/10/2013
Okunma Sayısı:94998
Soru sor