Kadın hastalıklarında yapılan laparoskopik ameliyatlar

Kadın hastalıklarında yapılan laparoskopik ameliyatlar

Diğer birçok tıbbi branşta olduğu gibi Kadın Hastalıkları bölümünde de kapalı ameliyatların sayısı son yıllarda artış göstermiştir. Hastanemizde 5 jinekoloji uzmanı tarafından yapılan laparoskopik (kapalı) ameliyatlar aşağıdaki sırayla yer almaktadır. Ancak laparoskopi sadece cerrahi uygulamalarda kulanılan bir ameliyat tekniği değildir. Hastalıkların tanısında da kullanılan bir teknik olabilmektedir. Bu sebeple laparoskopik ameliyatlar listesine geçmeden önce tanısal laparoskopinin ne olduğunu izah edelim.

Tanı ve Teşhiste Laparoskopi

Kadın hastalıkları polikliniğimizde hastalığın kesin tanısını koyabilmek için laparoskopik yöntemlerden faydalanıyoruz. Örneğin pelvik hastalıklar şüphesinde hastaya hiçbir cerrahi müdahale yapılmadan, göbekten karın içerisine giren bir kamera kullanılır. Bu sayede hastanın tüm pelvik organları çok net bir şekilde izlenebilmektedir. İşte bu işlemin adına tanısal laparoskopi denir.

Çikolata Kisti

Kronik pelvik ağrılarının başlıca sebebi olan çikolata kisti laparoskopi ile teşhis edilebilir ve yine laparoskopi ile tedavi edilebilmektedir. Çikolata kisti tanısında kullanılan ultrasonografi çoğu kez teşhisi koymakta yardımcı olmayabilir. Çünkü hastada henüz kist başlangıç aşamasında yani oluşmamışsa bu durum ultrasonografik görüntülerde ortaya çıkmayabilir.

Yumurtalık Kisti

Dış gebelik, over torsiyonu, rahimde kanamalı kistler ve yukarıda bahsi geçen çikolata kisti gibi birçok kadın hastalığında laparoskopi ile tedavi yapılması mümkündür.

Myomektomi (Rahimden Ur Alınması)

Laparoskopik miyom ameliyatı, rahimde büyümüş olan urların kapalı ameliyat tekniği ile alınarak tedavi edilmesi mümkündür.  Genç anne adaylarının doğurganlığı koruyarak devam ettirebilmesi için önemli bir tekniktir. Özellikle son yıllarda en çok yapılan kadın hastalıkları ameliyatları arasına girmiştir.

Rahim Alınması (Histerektomi)

Laparoskopik ameliyatlar listesinin 1. sırasında histerektomi operasyonları yer almaktadır. Gelişen teknoloji ve teknikler ile laparoskopinin kadın hastalıkları teşhis ve tedavisinde kullanılması, bu hastalığında da laparoskopik yöntemle yapılmasının önünü açmıştır.

Rahim Sarkması

Histerektomi, rahim sarkmasında eskiden beri uygulanan geleneksel yöntemdir. Ancak bazı genç hastalar doğurganlığı sürdürmek isteyebilir. Bu sebeple rahimin korunması gerekmektedir. Bu durumda hastada uterusun asılması alternatif bir tedavi şekli olabilmektedir. Böylece hasta laparoskopik ameliyatın bütün avantajlarından faydalanmış olur.

Rahim Ağzı Kanseri

Erken teşhis edilen rahim ağzı kanserleri laparoskopik ameliyat ile tedavi edilir.  Rahim, rahim ağrı, tüpler, yumurtalıkların geniş dokuyla birlikte çıkarılmasını ve pelvik ve paraaortik lenf nodlarının temizlenmesini kapsar.

Kadın hastalıkları ameliyatları hakkında daha fazla bilgi için bizi şimdi arabilirsiniz.

Bölüm Doktorları: Op. Dr. Nuray Günay, Op. Dr. Hale Uzer, Op. Dr. Bahar Aksünger, Uzm. Dr. Filiz Aydın
Güncelleme Tarihi:11/12/2018
Yayınlama Tarihi:07/12/2016
Okunma Sayısı:13872
Soru sor