Botoksla vajinismus tedavisi

Botoksla vajinismus tedavisi

Vajinismus kişiler arasında hastalık olarak ta bilinse de vajinismus hastalık değil bir bulgudur. Bu sadece olaya verilen addır ve problem derilerde yatmaktadır. Ön sevişme sırasında istek ve arzuların yükselmesi sonrasında birleşmeye geçerken istem dışı pelvik kasların kasılması sonrasında vajinanın tabiri caizse kendini kilitlemesine vajinusmus adı verilir. Penis ve vajina birleşimini kadın ruhunun reddedişidir. Kasılma vajinal açıklığı kapatarak cinsel ilişkinin acılı geçmesine ya da imkânsız gibi algılanmasına yol açar.

Bu durum temas aşamasında yâda hayal edilmesi durumunda da gerçekleşebilir. Bu sorunu yaşayan kadınlar cinsel birleşme olmadığı sürece partneriyle sorun yaşamazlar. Vajina içine hiçbir şey alamayacak kadar kasıldığında kadın için cinsel birleşme çok zor bir hal alır. Bu koşullar atında gerçekleşen cinsel birleşmede duydukları ağrıyı diğer hissettiklerini yırtılma, delinme, parçalanma, sılama ya da yanma şeklinde tarif ederler. Muayene sırasında yâda ilişki sırasında vajinal kasıntılar oluşması da vajinismuslu kadınlar tarafından acı verici bir işlemmiş gibi algılanır.

Bu ağrılar çok değişik şekillerde tanımlanabilir. Örneğin; Keskin bir ağrı, tam ağzına biber dökülmüş gibi yanma, içinde bir çimdiklenme, derinlerde baskı, iğne batırma hissi, içeride duvar var hissi, zorlandıkça artan ağrı, karın altından kasığa doğru giden ağrı, sırtta ağrı, göğüste ağrı, makat bölgesinde ağrı gibi yakınmalar olur. İleri dereceli vajinismuslu kadınlarda bu ağrılar tüm vücutta görülebilir ve bayılma söz konusu olabilir. Bunların asıl sebebi kişinin iradesi ve kontrolü dışında gerçekleşmesidir.

Oysa vajina iç dudaklar hizasında başlayıp rahim ağzında sonlanan işaret parmağı uzunluğunda bir organdır. Ön sevişme sonrasında yeterince uyarıldığında genişleyerek veya uzar. Tabiri caizse bir çorak gibi her ayağa uyar.

Hastanemiz bünyesinde bulunan kadın hastalıkları ve doğum doktorları sizleri botoks yöntemi ile bu sorundan kurtarıyor.

Vajinismus botoks uygulaması nedir?

Botoks uygulaması genital bölgede bulunan kaslardaki sinir uçlarını etkileyerek, kasın kasılmasını engellemektir. Bu nedenle botoks ?un uygulandığı yerdeki kaslar kasılamıyor. Operasyon sonrasında yaklaşık olarak 5 ? 10 gün içinde etkisi başlıyor. Pelvik diye tabir ettiğimiz bir bölgedeki taban kaslarına yapılan uygulama ile buradaki kaslar kasılamıyor. Kasılma olmamasından dolayı penisin vajene girişi sağlanıyor ve buna bağlı olarak kadın ağrı hissetmiyor.

Kimler botoksla vajinismus tedavisi olabilir?

Daha önceleri ilişkiye girebilen ve hatta çocuğu olan bir bayanda bile zamanla vajinismus gelişebiliyor. Bu durumun görüldüğü hastalarımıza sekonder vajinismus deniyor. İlişki sırasında yaşadıkları olaylara bağlı olarak kadınlar zamanla ilişkiye girmekten kaçıyor ve bu da eşleriyle aralarında sorun oluyor.

Primer vajinismus yani hiç ilişkiye girememiş veya sekonder vajinismusu olan, ilişkiye başlarken ağrısı olan ve bu nedenle ilişkiden kaçınan tüm kadınlara botoks uygulanabiliyor. Vajinismusu olan kadınlar vajen girişlerinde bir duvar olduğunu, bu nedenle çok canları yandığını söylüyor. Aslında canlarını yakan buradaki kas dokusu.

Vajinismus tedavisi için botoks uygulaması nasıl yapılır?

Vajinismus tedavisi olacak hastaya öncelikle muayene yapılır. Muayene sonrasında hasta isteğine bağlı olarak botoks uygulaması yapılır. Bu uygulama sırasında kullanılan anestezi yöntemi hafif sedasyon diye tabir ettiğimiz genel bir anestezidir. Bu işlem sırasında hasta uyuduğu için hiçbir acı hissetmez. Uygulama pelvik taban dediğimiz bölgedeki kaslara yapılmaktadır.

Botoks uygulaması sonrasında bu bölgeye lokal anestezi verilir. Uygulama sonrasında vajinal dilatör denen penis benzeri plastik hastanın vajinasına yerleştirilir. Bu dilatör kızlık zarı varsa şayet bozmaktadır. Hasta uyandığında bu dilatör vajeninde bulunmaktadır. Bölgesel anestezi altında yapıldığından dilatör hiçbir acı vermemektedir. Hasta yaklaşık 20 dk. Sonra bu aleti sıkıyor, gevşetiyor, yürüyor ve nihayetinde dilatör kendisi çıkıyor. Böylelikle hasta herhangi bir duvar olmadığını bu kapanıklığın sebebinin kas dokusundan kaynaklandığını fark ediyor ve böylelikle ilişkiye girebiliyor.

İşlem sonrası ilk ilişki ne zaman olmalı?

Vajinismus için botoksu tercih eden hastalarımız için uygulamasından yaklaşık olarak 10 gün sonra pelvik taban kaslarını kasamayacağını hissedecektir. Bu süreden sonra ilişkiye girmeyi deneyebilir.

Tedavinin süresi ne kadar devam eder?

Botoks tedavisinin etkisi yaklaşık olarak 4 ay sürmektedir. Botoks uygulamasının etkisi ortadan kalktığında kadın için artık ağrılı ilişki veya ilişkiye girememe diye bir problem söz konusu olmaz. Çünkü bu süre boyunca ilişkiye giren hastalarımızda bu korkularda ortadan kalkmaktadır. Tekrarlama söz konusu değildir. Şayet hastalarımız botoks ile daha rahat ilişkiye girdiğini düşünüyorsa botoks uygulamasını tekrarlamak mümkündür.

Botoks uygulaması kadının gebe kalmasını veya yumurtalıklarını etkiler mi?

Vajinismus uygulamasında kullanılan botoks sadece pelvik tabandaki kalara etki eder her hangi bir bölgeye yayılması söz konusu değildir. Dolayısı ile de yumurtalıkları veya rahmi etkilemiyor ve gebelik ile ilgili bir sıkıntı yaratmıyor. Botoks uygulamasının gebelikte büyümekte olan bebeğe etkisinin ne olduğunu bilmediğimizden 4 ay boyunca hastanın hamile kalmamasını yani korunmasını istiyoruz. 4 ay sonra vücuttan botoks tamamen atılır. Sonraki hamileliklere hiçbir etkisi olmaz.

Botoks tedavisinin başarı oranı nedir?

Vajinismustan kurtulmak isteyen hastalarımızın tedavisi için botoks yapıldığında yüzde 97?si ilişkiye girebilmişlerdir.  

Vajinismus tedavisinde botoks kullanmanın herhangi bir yan etkisi var mı?

Botoks uygulaması yaptığımız hastaların %1 lik bir kısmında öksürük, hapşrunca idrar kaçırma, 1 hafta gaz tutamama gibi problemler olmaktadır. Fakat bu durum geçicidir. Bazı hastalarda Vajen bölgesindeki dokuda his kaybı yaşanmaktadır. Hastalarımız bu durumu ilişkiyi kolaylaştırmak açısından kullanmaktadır. Bu etkide geçici bir etkidir. 

Yapılan iğne nedeniyle vajen bölesindeki dokuda morarma oluşabilmektedir. Bu morarmalar 1 hafta içinde geçmektedir.  İşlem sırasında kızlık zarı bozulacağı için bu dokunun iyileşmesi de ortalama 5-6 gün sürüyor.

Vajinismus Botoks Ameliyatı Fiyatları

Sağlık bakanlığının kuralları çerçevesinde hastanelerin haksız rekabete girmemesi için fiyat bilgisi paylaşması yasaklanmıştır. Vajinismus botoks ameliyatı fiyat bilgisini almak için hastanemizi arayabilir ameliyat hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz yada soru formlarına mesaj atarak bizlere ulaşabilirsiniz.

Güncelleme Tarihi:24/07/2019
Yayınlama Tarihi:15/11/2016
Okunma Sayısı:11144
Soru sor