Rahat bir doğum süreci için uzman kadro önemlidir

Rahat bir doğum süreci için uzman kadro önemlidir

Rahat bir doğum gerçekleştirmek özellikle anne adayının bedensel ve psikolojik rahatlığı açısından önemlidir. Rahat bir doğum için öncelikle doğru bir hastane ve alanında uzman bir kadın doğum uzmanı gerekmektedir. İster normal doğum olsun ister sezaryen doğum olsun ilk önemli öncelikler bunlardır. Genellikle eğer aksi bir durum yoksa uzman doktorlar tarafından normal doğum tercih edilmektedir. Bu hem anne açısından daha rahat olacaktır hem de ameliyatı kolaylaştıracaktır. 

Neden Normal Doğum?

 • Normal doğumun avantajları hem anne sağlığını hem de bebeğin sağlığını kontrole almak açısından önemlidir. Operasyon süreci kolaylığı yanı sıra Normal doğum sonrası annenin ayağa kalkması da oldukça kolay olmaktadır. Normal doğumun avantajlarını sıralamak gerekirse;
 • Alışagelmiş doğal bir yöntem olduğu için normal doğumda bebeğiniz dünyaya gelir gelmez elinize alma heyecanını duyabilir, sesini işitebilirsiniz. Bu da sizi daha mutlu edecektir.
 • Normal doğum ile dünyaya gelen bebeklerde solunum sıkıntısı riski neredeyse sıfırdır. Bunun sebebi bebek, doğum kanalından geçerken uğradığı baskı ile akciğerlerindeki amnion sıvısını atar. Bu şekilde solunumda herhangi bir sıkıntı yaşamaz.
 • Normal doğum ile doğan bebeklerde meme emme, memeye masaj gibi yetkinlikler daha fazla olduğu görülmüştür.
 • Bebeği dış ortama hazırlayan bebeğin kordon kanında tespit edilen mutluluk hormonu normal doğum sırasında salgılanmaktadır. Bu da bebeğin hormonal dengesini kurmasında oldukça faydalı olacaktır.
 • Normal ile dünyaya gelen bebekler ile anne teması sağlanması bebeğin anneye bağlanması açısından da önemlidir.
 • Sezaryen doğum normal doğuma göre daha sancılı bir süreçtir. Bu nedenle eğer annede veya bebekte her hangi anormal bir durum yoksa genel olarak uzman doktorlar normal doğum tavsiye etmektedirler.

normal doğum

Hangi Durumlarda Sezaryen Doğum?

Sezaryen doğum hamilelik sırasında, bebeğin 38 haftalık olduğu dönemde planlı olarak tasarlanır. Bu noktada da yine hastanenin ve uzman doktorun önemi ortaya çıkmaktadır. Bu planlı süreci uzman doktor gözlemler ve ona göre kararlar alır. Peki sezaryen doğum kararı neye göre alınır?

 • Bebeğin iri olması ve leğen kemiği çıkışının dar olması durumunda.
 • Doğum ağrıları esnasında kalp atımlarında sorun yaşanması. Bebeğin kan akışının ihmal durumu ki bu durum ölüme kadar sebebiyet verebilir.
 • Düzenli ağrılara rağmen rahim ağzı açılmıyor ve bebek aşağı doğru ilerlemiyorsa sezaryen tercih edilir.
 • Annede ıkınmanın risk oluşturabileceği durumlar var ise sezaryen doğum tercih edilebilir.
 • Bebeğin yatış pozisyonunun uygunsuz oluşu. Bebeğin rahim içinde yan durması, su kesesinin açılması ve kordonun sarkması durumlarında yine sezaryen doğum gerekebilir.
 • Çocuğu besleyen plasenta adlı yapının rahim ağzını kapaması veya plasentanın zamanından önce rahim duvarından ayrılması da sezaryen doğumu gerektirebilir.

sezaryen doğum

Sezaryen Doğumun Avantajları Var Mıdır?

Her ne kadar doktorlar sezaryen yerine normal doğumu önerseler de sezaryen doğumun da kendine göre avantajları bulunmaktadır. Bunlar; doğum ağrılarının olmaması, bebeğin sıkıntıya düşme oranının düşük olması, genel anestezi ile yapıldığından uyuyup uyanıldığında doğumun yapılmış olmasının görülmesi ve bebeğin anne yanında görülmesi önemli avantajlarıdır. Bununla birlikte spinal anestezi yapılmış ise doğumdan birkaç dakika sonra bebek annesine kavuşmuş olmaktadır.

Uzman Kadro Önemlidir

Doğumda sağlıklı bir süreç için kaliteli ve alanında uzman bir ekip önemlidir. Hamileliğin başladığı ilk andan itibaren anne adayının sağlıklı bir şekilde yönlendirilmesi ve kontrollerinin yine bu süreçte sağlıklı bir şekilde yapılması gerekmektedir. Alanında uzman kadın doğum uzmanları ve profesyonel ekip bünyesinde hamileliğin başlangıcından doğum sonrasına kadar özel bir ilgi gerekmektedir. Özel Meltem Hastanesi uzman kadrosu ile hamileliğin başlangıcından doğum sonrasına tüm evrelerde anne adaylarının yanında olmaktadır. Doğum anne adayları için oldukça önemli ve hayatlarındaki en mutlu oldukları anlardan birisidir. Bu nedenle bu önemli süreçte uzman bir ekiple çalışmak hem bebek hem de anne sağlığı açısından çok önemlidir. Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü ile Özel Meltem Hastanesi farkını yaşayın, bebeğinizi sağlıkla kucağınıza alın.  

Güncelleme Tarihi:24/07/2019
Yayınlama Tarihi:10/10/2013
Okunma Sayısı:12187
Soru sor