English | Arabic

Anasayfa»Hayalinizdeki Buruna Kavusun

Plastik Cerrahi - Burun Estetiği Ameliyatı ile Hayalinizdeki Buruna Kavuşacaksınız

Burun Estetiği Ameliyatı ile Hayalinizdeki Buruna Kavuşacaksınız


Burun estetiği burun şeklinin cerrahi bir girişim ile yeniden biçimlendirilmesidir. Burun estetiği ile büyük olan burun boyutları küçültülebilir, büyütülebilir, burun ucunuzun veya burun sırtının şekli değiştirilebilir, burun delikleri daraltılabilir veya burun ile üst dudak arası açıyı değiştirilebilir, burun sırtındaki kemik çıkıntılar alınarak düzeltilebilir. Burun ameliyatı sırasında, gelişimsel ya da çarpma sonucu oluşan deviasyonlar burun tıkanıklıkları düzeltilebilir. Burun estetiği ya da rinoplasti ameliyatı, fizik görünüşünüzü değiştirerek kendinize olan güveninizi arttırabilir, fakat size ideal görünümü vermesi mümkün olmayabilir veya diğer insanların size daha farklı davranmasına yol açmayabilir.

Burun organı yüzün merkezinde yer aldığından dolayı estetik görünüm açısından çok dikkati çekmektedir. Doğum veya doğum sonrası meydana gelen şekil bozuklukları sonrası kişi etrafından kırıcı ve alaycı davranışlarla karşılaşır. Kişide meydana gelen bu psikolojik baskıya dayanmak gerçekten çok güçtür.

Burun Estetiği Ameliyatında Süreç Nasıldır?

Modern burun estetiği girişiminde ya da rinoplasti deki eğilim, yapılan işlemlerin burundan nefes alıp vermeyi bozmadan, burnun her bölgesine dengeli ve rafine bir görünüm kazandırmaktır. Ayrıca burun ameliyatı sonucunda, yapıldığı belli olmayan, abartısız doğal bir burun görüntüsü amaçlanmalıdır. Ancak nadiren bazı hastalar burun ameliyatı ile burun ucunun daha fazla kaldırılmasını ya da burun sırtının daha fazla kavisli olmasını istemektedirler.

Bu konuda en iyi uygulama, hastayla birlikte ayna karşısında hastanın parmak ucuyla burun ucunu kaldırması ve bu miktarın cetvelle ölçülmesi metodudur. Genellikle yapılacak işlemin zorluk derecesine göre burun estetiği ortalama bir-bir buçuk saat sürer. Ameliyat çok ince hassas aletlerle yapılır. Günümüzde artık burun ameliyatı kemikleri kırma şeklinde değil çok hassas ince aletlerle milimetrik kesme ve törpüleme şeklinde yapılmaktadır. Bu şekilde burun dokularında oluşacak travma minimalize edilmekte, ameliyat sonrası ödem ve morluklar azalmakta, iyileşme süresi hızlanmaktadır.

Burun estetiği aynı zamanda bir sanattır. Ameliyat sonrası hangi burun ölçüsünün hastanın yüzüne uyacağını tahmin etmek çok kuvvetli bir sanatsal öngörü ve ayrıca tecrübeye dayalı beceri gerektirmektedir. Bu beceri yüzlerce burun ameliyatı yaptıktan sonra kazanılabilmektedir. Tecrübe ise, ameliyat sırasında karşılaşılabilecek beklenmeyen durumda ne yapılması gerektiğine cerrahın kısa sürede ve doğru karar vermesini sağlar. Her ameliyat cerrahın tecrübesini arttıracaktır. Tabii her vakadan bir ders çıkarmak, ameliyattan aylar sonra geri dönüp ameliyat öncesi ve sonrası resimleri karşılaştırıp o olgudan gerekli dersi çıkarmak şartıyla.

Burun estetiği olmaya karar verdiğinizde öncelikle konuyu internetten iyice araştırınız. Burada dikkat etmeniz gereken okuduğunuz bilgilerin kim tarafından yazılıdığı, orijinal olup olmadığıdır. Günümüzde bütün bir site birkaç dakikada kopyalanmakta ve kendi yazısı gibi yayınlanmaktadır. Bu sitelerin bazıları tamamen reklam almak ve para kazanmak amaçlıdır. Bu sitelerin çoğunluğunda sorumlu bir uzman doktor ismi bulamayabilirsiniz. Bu nedenle ilk bakmanız gereken, sitedeki bilgilerin bir uzman tarafından mı yazılıdığıdır. Sitelerin bilimsel olarak hiçbir kontrolü yapılmamaktadır. Tabii yazıları okuduktan sonra da doktorunuzla görüşmeli, karar verirseniz öncelikle muayene olmalısınız.

Yalnızca Estetik Açıdan Değil, Sağlık Açısından Da Önemli

Burun estetiği bazen nefes alamama, burun tıkanıklığı, konka hipertrofisi (burunda et büyümesi) ya da setum deviasyonu (burun orta duvarının eğriliği) ile birlikte yapılabilmektedir. Burun bir bütündür ve özellikle havayolu açılması ile birlikte estetik ameliyat yapılması durumunda ameliyat çok daha fazla komplike hale gelmektedir. Çünkü iki ameliyatın çalışma alanları içiçe girmekte ve birbirini etkilemektedir. Örneğin estetik ameliyat ile birlikte deviasyon ameliyatı yapılırken burun orta duvarının üst kenarında belli bir kıkırdak köprü bırakmak gerekir. Bu köprü bırakılmazsa ya da parçalanırsa burun sırtında çökme olabilir. Bu en basit en temel olarak dikkat edilmesi gereken konulardan sadece biridir. Bunun gibi daha sayısız önemli püf noktaları mevcuttur.

Burun Estetiği Fiyatları Nedir?

Ameliyat maliyeti ya da ücretleri ameliyatın lokal ya da genel anestezi altında yapılmasına göre değişmektedir. Burun ameliyatı lokal anestezi altında yapıldığında maliyet ya da ücret daha az olmaktadır. Ameliyat genel anestezi altında yapıldığında ise hastanede bir gece yatış ve ameliyathane, anestezi ücretleri nedeniyle fiyat daha fazla tutmaktadır. Burun ameliyatı lokal anestezi ile ameliyat yapıldığında ameliyattan sonra kısa bir süre dinlenen hasta, evine gidebilmektedir.


Okunma Sayısı : 7333
Bölüm Doktoru: Op. Dr. Tuncer Özalp
Ayır

Bu makale sizi bilgilendirdi ise
paylaşarak diğer hastalara destek olabilirsiniz

AyırÇalışan Öneri ve Şikayet
Teşekkür Mesajları
Labaratuvar Sonuçları
Hemen Sorun