Saç ekiminde dünya 1.siyiz! peki saç ekimi nasıl yapılıyor?

Saç ekiminde dünya 1.siyiz! peki saç ekimi nasıl yapılıyor?

Günden güne yaygınlaşan saç ekimini en çok uygulayan ülkelerden birisi olan Türkiye bu konuda dünya birincisi oldu. Dünyanın çeşitli yerlerinden sırf bu kaliteli ekim için ülkemizi ziyarete gelen turistlerin sayısı da gün geçtikçe artıyor. Günde ortalama 200 saç ekimi yapılan ülkemizde bu uygulamanın neden bu kadar rağbet gördüğünü ve nasıl yapıldığını Özel Meltem Hastanesi Saç Dökülmesi ve Tedavileri Merkezi Sorumlusu Gülseren Bayraktar sizler için anlattı.

İstatistiklere baktığımızda Türkiye’nin dünya saç ekiminde lider olduğunu görüyoruz. Yine istatistikler bizlere günlük ortalama saç konusunda sıkıntılı 200 hastanın bu operasyona başvurduğunu gösteriyor. Özel Meltem Hastanesi Saç Dökülmesi ve Tedavileri Merkezi Sorumlusu Bayraktar: “Saç ekim konusunda o kadar önemli gelişmeler kaydettik ki, turizm alanına bile bu durum yansıdı” açıklamasında bulundu. Sağlık turizmi kapsamında eskiden kaplıcalar, doğal yaşam alanları gibi konularda öne çıktığımızı belirten Bayraktar, yakın zamanda ciddi rakamlarla bir saç ekim turizminin meydana geleceğini vurguladı. Bu uygulamanın ülke sınırlarını aşarak yurt dışına açılmasının sağlık turizmi açısından büyük bir başarı olduğunu kaydeden Kaya kullanılan yüksek donanımlı son teknoloji sayesinde Türkiye’nin saç ekimi alanında artık bir dünya markası olmaya başladığını belirtti. Bayraktar: “Türkiye yaşlı ve engelli tedavisinde oldukça ileri bir konumda, şimdi bu ileri konum estetik cerrahi uygulamalarında da kendisini göstermektedir. Hiç şüphe yok ki estetik müdahaleler içinde fue saç ekimi oldukça önemli bir yerdedir. Estetik müdahaleler arasında sınırların ötesine en çok gidilen estetik operasyonlardan birisi saç ekimidir. Bu bağlamda Türkiye’nin saç ekimi için en çok turist kabul eden ülkelerin başında geldiğini kabul etmek gerekir. Saç ekiminde dünya birinciliği bizdedir. Ülkemizde günlük ortalama 200 hasta saç ekimi için başvuruyor. Hafta sonlarına baktığımızda bu oranın daha da arttığını görüyoruz.” dedi.

Hastalar Sosyal Hayattan Kopmuyorlar

Bayraktar, saç ekimi için gelen hastaların çeşitli nedenleri olduğunu söyleyerek operasyonun oldukça sağlıklı yürütüldüğünü ve ameliyat öncesi ve sonrasında hastanın kesinlikle sosyal hayattan kopmadığının altını çizdi.  Bu bağlamda operasyon sürecinin de oldukça kısa ve sağlıklı olduğunu belirten Bayraktar: “Başka ülkeden bu işlem için gelen bir turistin ilk gün tetkikleri yapılıyor ve ertesi gün hemen operasyona başlanıyor. Bu hızlı süreç çoğu zaman hastayı da şaşırtıyor. Çünkü genel olarak bu operasyonun uzun ve uğraşlı süreceği düşünülüyor. Oysa ki alanında uzman bir doktor, ekibi ve hijyenik bir hastane dahilinde bu işlem sanılanın aksine oldukça seri bir şekilde yapılmaktadır.

Uygulama bittiği anda kişi sosyal yaşamına kaldığı yerden devam ediyor. Yani herhangi bir bekleme ya da uzaklaşma süreci yok. Uygulanacak cerrahi yöntem ile kişinin yaşam kalitesinde herhangi bir düşme söz konusu değildir.” dedi. Özellikle sosyal aktivitelerin fazla olduğu şehirlerde bu uygulamanın sıklıkla tercih edildiğini belirten Bayraktar, turistlerin bu ameliyat sonrasında ülkemizi keyifle gezdiğini kaydetti.

Ülkemiz Saç Ekiminde Adeta Merkez Konumunda

“Ülkemizin konumu düşünüldüğünde uçakla 3 saatte gelinebilen pek çok ülke vatandaşları bu operasyon için ülkemizi tercih etmektedir” diyen Bayraktar, bu bakımdan bakıldığında pek çok Orta Doğu ülkesinden turistlerin ülkemizi tercih ettiğini belirtti. Almanya’dan Ukrayna’ya, Mısır’dan Suudi Arabistan’a, Libya’ya kadar pek çok önemli ülkeden ziyaretçilerinin bulunduğunu söyleyen Bayraktar, operasyon sonrası başarılı sonuçlar neticesinde turistlerin çevresine bu uygulamayı anlatması ile günden güne talebin arttığını da sözlerine ekledi.

Bu güveni uygulamayı işin ehli uzman doktorlarla ve hijyenik bir şekilde yaptıklarından dolayı kazandıklarını söyleyen Özel Meltem Hastanesi Saç Dökülmesi ve Tedavileri Merkezi Sorumlusu Bayraktar , işlemin birkaç saatte yapıldığını ve sonrasındaki iki günde turistlerin şehri gezebilme fırsatı yakalayabildiğini söyledi. Saç ekimi için ülkemize gelenlerin ortalama 5 gün kadar ülkemizde kaldığını söyleyen Kaya “Operasyon için ortalama 5 gün için ülkemize gelen turistler uygulamadan ancak 2 gün sonra ülkelerine dönebiliyorlar. Ülkemizdeki bu sağlıklı ve başarılı saç ekimi uygulaması için en çok Kuveyt ve Katar gibi Körfez ülkelerinden ziyaretçi geldiğini söyleyen Kaya, bu ülkelerde de tıpkı bizim ülkemizde olduğu gibi saç dökülmesi oranının çok fazla olduğunu belirtti.  

Hem Kaliteli Hem Hesaplı

Bayraktar bu konuyla ilgili "Türkiye’deki saç dökülme oranlarının hemen hemen aynısını bu Körfez ülkelerinde görmek mümkündür. Bu işlemlerin yapılma istatistiklerine bakarsak Türkiye'den sonra en çok Hindistan ve Tayland'da yapıldığını görmek mümkün. Elbette saç ekimi yaptırmak için gidilecek ülkenin mesafesinin kısa olması oldukça önemli. Bu sebeple hasta, bu işin en iyi yapıldığı en yakın ülkeyi tercih etmek istiyor. Yalnızca çevre ülkelerde değil, dünya genelinde saç ekimindeki başarımız söz konusu olduğundan hastalar tereddüt etmeden ülkemize gelmek istiyorlar. Bununla birlikte ülkemizde bu uygulamanın maliyeti de diğer ülkelere oranla daha düşük. Diğer ülkelerle aynı kalitede ve uzmanlıkla işlem yapmamıza rağmen diğer ülkelerde bu ameliyat oldukça maliyetli. Bu nedenle konumu itibarı ile düşünüldüğünde Türkiye saç ekimi konusunda en ideal ülke olarak öne çıkmaktadır. Hem hesaplı hem de sağlıklı oluşu ile öne çıkan kolay tedavi süreci bundan sonraki aşamalarda çok daha fazla ilgi görecektir” dedi.

Güncelleme Tarihi:18/07/2019
Yayınlama Tarihi:25/01/2016
Okunma Sayısı:8644
Soru sor