Kronik baş ağrıları ciddi rahatsızlıkların habercisi

Kronik baş ağrıları ciddi rahatsızlıkların habercisi
Günlük yaşantımızda baş ağrılarını çoğu zaman görmezden gelir herhangi bir ağrı kesici ile ortadan kaldırmaya çalışırız. Kronikleşmiş baş ağrısı ise aslında ciddi rahatsızlıkların bir habercisi niteliğindedir. Baş ağrısının pek çok nedeni olabilmektedir. Baş ağrısı alın, boyun şakak, göz arkasında görülen sürekli ya da geçici ağrı türlerine denmektedir. Baş ağrısı birincil ve ikincil baş ağrısı olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Birincil dediğimiz baş ağrıları gerilim tipi baş ağrılarıdır. Bu tip ağrılarda herhangi bir hastalık söz konusu değildir. İkincil tip baş ağrılarında ise durum kroniktir. Çeşitli testler yapılır ve sorunun kaynağına inilir.Gerilim Tip Baş AğrısıPsikolojik sorunlar, borç kaygıları, depresyon, sınav stresi gibi nedenlerle ortaya çıkabilecek olan ağrılardır. Bu ağrılar migrene oranla daha hafiftir. Boyun kaslarının kasılmasıyla kendisini belli eder. Bu tip en sık rastlanan baş ağrısı türüdür. Bu ağrılar 15-20 dakika kadar kısa sürebilmekle beraber 5-6 gün de sürebilmektedir. Migren : Migrenin tam olarak nedeni bilinmemektedir ama tetikleyici unsurlar tahmin edilmektedir. Örneğin beslenme alışkanlıkları, hormonal değişiklikler, kalıtsal nedenler, sürekli ilaç kullanımı migrene sebebiyet verebilir. Migren ağrıları oldukça yoğun ağrılar olmakla birlikte hayat kalitesini oldukça düşürmektedir. Genel olarak başın bir tarafında veya göz arkasında kendisini hissettirmektedir. Migren ile beraber ışığa ve sese hassasiyet vardır.
baş ağrısı nedenleri

Küme Baş Ağrıları : Küme baş ağrısında ataklar peş peşe gelir. Bu ağrı genellikle erkeklerde kendisini göstermektedir. Ağrı göz çevresi ve şakakta kendisini şiddetli bir şekilde belli eder. Gözde sulanma, yanma, kızarma gibi etkiler görülebilmektedir. Bu ataklar 7 günde bir kendisini belli edebilmekle beraber yılda sadece 1 kez de görülebilir. Bu ataklar alkol, sigara, damarlarda genişlemeye yol açan ilaçları kullanmakla kendisini daha sık göstermektedir.Tümör Kaynaklı Baş Ağrıları
Tümör kaynaklı baş ağrıları genellikle kısma, bulantı, bayılma şeklinde kendisini gösterebilmektedir. Bunlar sürekli ağrı olmakla beraber doktor kontrolünden geçmek önemlidir. Belirtiler ile beraber özellikle çocuklarda şiddetli bir kusma durumu görülmüş ise kesinlikle vakit kaybetmeden doktor muayenesine gidilmelidir.

Diğer Nedenler
Romatizma, alerji, sinüzit, çay kahve gibi kafein içeren içeceklerin sık tüketilmesi, ekrana fazla bakma gibi nedenler baş ağrısının diğer nedenleridir. Gözle ilgili sorunlar, psikolojik sorunlar, aşırı alkol tüketimi, göz-kulak hastalıkları, kansızlık, yüksek tansiyon, zehirlenmeler, solunum yolu hastalıkları, yorucu aktiviteler, kanser ve nedeni belirsiz rahatsızlıklar bu grupta sayılabilir. En doğru cevabı almak için kesinlikle bir nöroloji doktoru görülmelidir. Yapılacak kontroller ile ağrının kaynağı belirlenmekte ciddi bir rahatsızlığın belirtisi ise erken teşhis konulabilmektedir. Özel Meltem Hastanesi Nöroloji bölümü uzman doktorları gerekli muayeneleri yaparak uygun tedavi yöntemlerini seçmektedirler.
Güncelleme Tarihi:26/05/2019
Yayınlama Tarihi:21/01/2014
Okunma Sayısı:10669
Soru sor