Kalp hastalıklarına karşı tedbirinizi alın

Kalp hastalıklarına karşı tedbirinizi alın
Vücudumuza gerekli olan besin maddeleri ve oksijeni sağlayan kalp, çeşitli sebeplerle bu görevini yerine getiremediği takdirde kendinde veya diğer organlarda birtakım bozukluklara neden olabilmektedir. Koroner kalp hastalığına bağlı göğüs ağrısı genel olarak eforla, yemek sonrası kalbin iş yükünün artması veya stresle ortaya çıkan dakikalarca sürebilen sol göğüs veya göğüs kemiğinden başlayıp sol kola, sırta, çeneye yayılabilen sıkışma, baskı hissi veya yanma şeklinde tarif edilen bir ağrı olmaktadır. Angina pektoris olarak adlandırılır. Kalp Hastalıkları Belirtileri Nelerdir?Ağrı; Kalp hastalıklarının en önemli ve sıklıkla rastlanan belirtisidir. Kalbi besleyen damarların daralması ve tıkanması yani koroner arter hastalığı nedeniyle yeterince oksijen alamayan kalp kası bunu ağrı şeklinde gösterir. Fakat göğüste hissedilen bütün ağrıların nedeni kalp kaynaklı olmayabilir. Eğer ağrı yorulunca veya heyecanlanınca artıyor, dinlenince azalıyorsa durumun koroner damarlarla ilgisi olabilir. Bu ağrıların nedeni için muayeneden geçmek son derece önemlidir.Nefes Darlığı; Kronik nefes darlığı, kronik akciğer hastalığı, kalp yetmezliği veya kondisyon eksikliğine bağlı gelişebilmektedir. Nefes darlığının ani şekilde artması akciğerden çok kalp hastalığını akla getirmektedir. Yatar pozisyonda gelişen nefes darlığı daha çok sol kalp yetersizliği veya mitral hastalığına sahip olan kişilerde görülmektedir. Gece yattıktan sonra gelişen nefes darlığı ancak kalkınca düzelmektedir. İstirahatte gelen gıcık şeklindeki öksürük kalp yetersizliğine bağlı akciğer ödemiyle de ilgili olabilmektedir. Nefes darlığıyla birlikte duyulan hırıltılı düdük sesi akciğer veya kalp hastalıklarına bağlı olabilmektedir. Yorgunluk; Yorgunluk ve halsizlik pek çok neden bağlı olarak ortaya çıkabilir. En çok depresyona ve anksiyeteye bağlı olarak görülmektedir. Hipertiroidi, Anemi ve benzer kronik hastalıklar yorgunluk ve halsizliğe sebebiyet verebilmektedir. Kalp yetersizliği bulunan hastalara verilen idrar sökücü ilaçlar yorgunluk ve halsizliğe neden olabilmektedir.
kalp rahatsızlıkları

Bacak ve Karında Şişmeler; Bacaklarda şişme meydana gelmesi yani ödem, sağ ve sol kalp yetersizliğinin oldukça sık görülen bir belirtisidir. Kalp kökenli şişmeler nadir olarak yüz ve kollarda görülür. Yatan hastalarda ise kuyruk sokumu üzerinde ödem görülür. Bazı ilaç kullanımları da ayak ve ayak bileğinde ödem görülebilir. By-pass ameliyatı sonrası damarın alındığı bacakta ödem meydana gelebilir. Böbrek yetersizliği, varis, şişmanlık, siroz gibi hastalıklar neticesinde de ödem meydana gelebilir. Çarpıntı; Kalp atışları normalden daha hızlıysa ve rahatsızlık derecesinde hissediliyorsa çarpıntı meydana gelmektedir. Çarpıntı kendini sıklıkla belli edebilir. Ancak bazen yaşamı tehdit edebilir bir hale gelebilmektedir. Bazen bu çarpıntıyı takiben fenalık geçirme ve baygınlık meydana gelebilmektedir. Öksürük; Kalp hastalarındaki öksürük yorulmakla bağlantılı ve kesik kesik bir durumdadır. Hırıltılı, nefes darlığı ve çarpıntı ile birlikte görülebilir. Geceleri uyuyan kişiyi uyandıracak kadar ağır öksürük şayet oturmakla geçiyorsa bu kalp rahatsızlığını belirtisidir. Bayılma; Kardiyak senkop dediğimiz bayılma kalpteki atım hacmindeki ani düşüşe bağlı olarak kan akımına bağlı geçici şuur kaybı olarak tanımlanmaktadır.   Atak sırasında bayılıp düşme ile yaralanama durumu daha da kötüye götürebilir. Kasrdiyojenik şokta hastanın idrar kaçırması muhtemeldir. Ritm düzeldiği takdirde şuur ani olarak açılmaktadır. Baş ve Ense Ağrıları; Arter basıncın çok düşmesi veya çok yükselmesi durumunda baş ve ense ağrıları sıklıkla görülür. Ani yükselişlerde bulantı da ağrı ile birlikte kendini belli eder.

Morarma;
Genellikle kirli kanın temiz kana karışmasıyla birlikte meydana gelir. Kalpten kaynaklı morarmalar siyanoza sebebiyet verebilir. Doğumsal kalp rahatsızlıklarında ve kalp yetersizliğinde görülür.
Güncelleme Tarihi:18/04/2019
Yayınlama Tarihi:08/11/2013
Okunma Sayısı:14148
Soru sor