English | Arabic

Anasayfa»Dudak Dolgusu

Plastik Cerrahi - Dudak Dolgusu Tüm Detayları

Dudak Dolgusu Tüm Detayları


Yapısında bulunan damarlar ve hareketliliği göz önünde bulundurulduğunda, dudaklar dolgu enjeksiyonlarına doğal ve olumlu sonuçlar vermektedir. Dudak dolgusunda ilk hedef dudak kalbi bölgesidir. Bu bölge üst dudağın orta kısmı ve alt dudağın bu bölümler birleştiği yer olarak tanımlanır. Dolgu enjeksiyonları yardımıyla uzmanınca bu bölgeye hacim ve dolgunluk kazandırılır. Enjeksiyon ile alana hacim ve kontür kazandırılması yöntemidir.

Son yıllarda oldukça popüler olan dudak dolgusu estetik ve ağrısız bir teknik operasyondur. Dudak dolgusunu gerçekleştirecek hekimin dudak estetiği planlanmasını yaparken dikkat etmesi gereken hususlar vardır. Bunlardan ilgi dolgu verilen dudağın genel ağız yapısıyla ve yüz yapısıyla uyumlu olması gerekmektedir. Dudakların köşeleri ile orantılı şekilde yapılacak dolgu doğru ve yüz güldüren sonuçlar verilmesini sağlayacaktır.

Dudak Dolgusu

Vücudumuz genelinde olduğu gibi dudaklarımızda genetik miraslar ile şekil almış olur. Dudaklar bozulmaya karşı dirençli yapısı ile uzun ömürlüdür. Dudak kişide dikkat çeken ilk detaylar arasında yer almaktadır. 


Nasıl Yapılır?

Dudaklar yapısı itibariyle çokça sinir barındırmaktadır. Bu yüzden öncelikle uygulama yapılacak bölgeye anestezi içeren krem sürülür. Yaklaşık 15 dk ardından yani kremin etkisi kendisini gösterdikten sonra mikro uçlu iğnelerle (dudaklara yapılan dudak estetiği planlamasına göre) dolgu maddesi enjeksiyonu yapılır. Bu işlem ne kadar sürer sorusunun cevabı ise 15-20 dakika arasındadır. İkinci seans için hastanın 6-9 ay süresince beklemesi gerekmektedir. Tabiki ilk uygulama sonrasında dudaklar hacim kazanmış ve estetik bir görünüme sahip olmuş olacaktır. Dudak dolgusu sonrası hasta uygulama bittiği anda normal yaşantısına dönebilir, herhangi bir ağrı hissetmez.Dudak Dolgusu Kullanım Alanları

a. Dolgunlaştırma
b. Şekillendirme
c. Kontur belirginleştirme
d. Asimetrik durumlarda
e. Sarkmalarda
f. Hassas dudak çizgilerinde


Dolgu Sonrası

Taburculuk: Hastanemizin Plastik Cerrahi ünitesinde yapılan dudak dolgusu işlemi sonrasında 30 dakikalık bir gözetimin ardından hastalarımız evlerine dönebilir. 

Beslenme: Dudak dolgusu yaptıranlar operasyonun hemen ardından lokal ödeme sebep olabileceğinden 1 saat süreyle herhangi birşey yememesi ve içmemesi gerekir. Ayrıca ruj kullanılmamalıdır.

Ödem, Şişlik ve Ağrı: Dudak estetiği sonrasında iğne ucunun girdiği noktalarda hafif kızarıklık morluklar görülmesi normaldir. Bu durum 2-3 gün içerisinde normale dönmekte, dudakları olması gereken sonra halini almaktadır.


Dolgu Kalıcı Olur mu?

Plastik Cerrahi ünitemize dudak estetiği için gelen hastalarımızın ilk sorusu "dudak dolgusu kalıcı mıdır" olmaktadır. Operasyonda kullanılan maddenin yapısını açıkça izah edersek, dolgu için kullanılan madde hyalüronik asit olarak adlandırılmaktadır. Bu madde ise zaman içerisinde vücut tarafından emilebilir. Buradaki "zaman içerisinde" ifadesi "dudaklar ne zaman eski haline döner" sorusunu peşinden getirmektedir. Bu süreyi kişinin yaşam tarzı, fiziksel yapısı ve diğer dış koşullar belirlemektedir. Ortalama şartlarda dudak dolgusu süresi 4-6 ay sürmektedir.

Dudak dolgusu yapan hastaneler arasında ilk sıralarda gelen Özel Meltem Hastanesi Estetik ve Plastik Cerrahi ünitesinde dudak estetiği başarılı bir şekilde yapılmaktadır. Dudak dolgusu kalıcılığı enjekte edilen dolgu maddesinin özelliği, miktarı ve kalitesiyle birebir ilgilidir. Bu sebeple merkez tercihinizin mutlaka bir hastane ortamı olduğundan emin olmanız gerekir.

Ancak şunu da ifade etmek gerekir ki dudal dolgusunu tekrarlamanın kalıcılık üzerinde olumlu etkileri gözlenmektedir.


Dudak Dolgusu Fiyatları Nelerdir?

Hastanemizin estetik ünitesinde yapılan tüm işlemler hakkında bilgi almak için sol tarafta bulunan "hemen sorun" formunu doldurabilirsiniz. Uzmanlarımız bırakacağınız iletişim numaranızdan sizlere geri dönüş yaparak sorularınızı cevaplayacak ve detaylı bilgi verecektir. Arzu ederseniz 0543 606 06 78 (WhatsApp) iletişim numarasından sorularınızı bize ulaştırabilirsiniz.


Zararları ve Yan Etkileri

Dudak dolgusu operasyonu ile vücuda enjekte edilmiş olan hyaluronik asit zaten vücudun kendi içinde bulunan bir yapı olduğu için herhangi bir risk içermemektedir. Ancak iğnenin girdiği alanda kısa süreki şişlik ve morluk görülebilmektedir. PRP tedavisi mantığında olduğu gibi kendi kanınızın cildinize tekrar enjekte edilmesinde de aynı yan etkiler gözlenebilmektedir.


Doğal Dudak Dolgusu için

Estetik ve Plastik Cerrahi alanına giren tüm operasyonda bilgi ve tecrübe operasyonun sonuçlanmasında en önemli etkenler arasında yer alır. Uzman bir hekim tarafından yapılacak doğru planlama sonrasında enjeksiyon tekniğini bu plana göre sonuçlandırması gerekir. Ayrıca hastaya tahminin sonuç hakkında tam bilgi verilmesi önemlidir. Aşırı dolgu maddesi kullanımı yada tekniğin yanlış kullanılması, dudak anatomisinin göz ardı edilmesi yapay görünen dudakların ortaya çıkmasına neden olabilir.


Dudak Dolgusu Fotoğrafları ve Stilleri

Sağlık kuruluşların estetik operasyonlar hakkında öncesi ve sonrası fotoğraflar yayınlaması yasaktır. Ancak estetik ünitemizde yapılan dudak estetiği çeşitleri hakkında buradan bilgi alabilirsiniz. Tabiki dudakların yapısı kişinin ağız ve yüz yapısan göre değişkenlik gösterir ve buna göre planlanır. Ancak bu bilgiler teknik anlamda fikir sahibi olmanıza yardımcı olacaktır.

A. Klasik Dudak

Görünümde ve dudak yapısında radikal bir değişiklik arzu etmeyen, sadece hacim kazanmasını ve dolgunluk isteyen hastalarımızın en çok talep ettiği dudak dolgunlaştırma yöntemidir. Burada yaşlanma etkisiyle incelen ve sönen dudak yapısına tekrar hacim kazandırılır.

Klasik Dudak Dolgusu
B. Rubina Dudaklar

Dudaklarını çok daha dolgun sevenlerin genellikle tercih ettiği rubina stili, klasik yöntemle biribirine benzerlik gösterir. Buradaki fark rubina stilinde dudaklarına klasik dolguya göre daha fazla hacim kazanmasıdır.

C. Eve Stili Dudak Dolgusu

Daha çok alt dudağa yönelik bir uygulamadır. Ağız köşelerinde dudağın çizgisi kaybolduğu durumlarda tercih edilir ve bu bölgelere hacim kazandırılır.


D. Pierlique Dudaklar

Bu dudak modelinde sadece alt dudağa yoğunluk gösterilir. Alt dudak üzerinde iki inci tanesi gibi duran şişkinlik oluşturulur. Kısacası aşağıda bahsettiğimiz cupid stilinin alt dudak formudur. Bu işlemin dudaklara çekicilik kazandırdığı düşünülmektedir. Ayrıca diğer dudak stillerine göre daha dikkat çekmektedir. Uygulama dudak alanında 3 yada 4 nokta üzerinde bulunur.


E. Cupid Lip Stili

Üst dudaklarda iki inci tanesi oluşturma uygulamasıdır. Kişinin genel yüz çevresine genç bir görünüm sağlayan bu stilin çekicilik kazandırdığı düşünülmektedir.

Cupid


F. Melek Kanadı Dolgusu

Üst dudaklarda şekil değişikliğine giden bu uygulamada, vermilion denilen bölge dolgu maddeleriyle belirginleştirilir. Sade ve gösterişli bir dudak yapısını ortaya çıkaran bu operasyon özellikle bayanlar tarafından çokça tercih edilmektedir.


Şimdi Bilgi Alın!

Hastanemizde yapılan tüm estetik operasyonlar hakkında detaylı bilgi almak için sol taraftaki "hemen sorun" formunu doldurarak bizlere sorularınızı sorabilirsiniz. Dilerseniz 0543 606 06 78 WhatsApp aracılığı ile bizlere sorularınızı iletebilirsiniz.

Konu hakkında arama motorlarında en çok yapılan aramalar: dudak enjeksiyonu, dudak dolgusu yapan hastaneler, dudak dolgusu nasıl yapılır, dudak estetiği fiyatları, dudak dolgusu ücretleri, dudak dolgusu en iyi doktor olarak gözlenmektedir.


Okunma Sayısı : 68180
Bölüm Doktoru: Op. Dr. Tuncer Özalp
Ayır

Bu makale sizi bilgilendirdi ise
paylaşarak diğer hastalara destek olabilirsiniz

AyırÇalışan Öneri ve Şikayet
Teşekkür Mesajları
Labaratuvar Sonuçları
Hemen Sorun