Sakal ve bıyık ekimi

Sakal ve bıyık ekimi

İçindekiler

Bıyık Ekimi

Erkeklerde bıyık, yüzün ifade kimliğini değiştiren estetik bir unsurdur. Bıyık bölgesinde yara, yanık vb. deformasyonlarda ekimle gerçekleşen değişiklikler hastanın yüz mizacında önemli değişiklik yapabilmektedir.

Hastanemizde bıyık ekimi fue yöntemi ile yapılmaktadır. Belirli bölgelerden alınan kıl kökleri (greftler) bekletilmeden daha önce belirlenen bölgeye estetik açıyla ekimi yapılır. Uygulama anlamında anlamda saç ekiminden farkı yoktur. Tüm ekim işlemlerinde önemli olan operasyon sonrası görünümün doğal olmasıdır. Bıyık kılları cilde yakın şekilde çıkar, bunun için ekiminin bu açıda uygulanması gerekir.

Kıl kökleri nereden alınır?

Fue yöntemi ile sakal ve bıyık ekiminde istenilen yerden ihtiyaç doğrultusunda kıl kökü alınarak sakal ve bıyık bölgesine uygulanabilmektedir. Genellikle 3000 kök civarında sakal ekimi tatmin edici sonuç verir. Sadece bıyık bölgesine ekim yapılacağında 400-800 kök arasında ekim yeterli olmaktadır. Sakal ekimi kıl kökü alınan alan ertesi gün yıkandığında belirgin bir sorun olmaz ama 1-2 hafta pembemsi bir görünüm oluşur. Vücuttan veya ensede alım yerinde hiç iz kalmaz. Vücuttan alınması halinde özelliksiz kıllar olduğu için önem arz etmez. Enseden alınması durumunda alındığı kök sayısı kadar seyrelme olur. Yaptığımız çalışmalarda enseden 10.000 kök alınması halinde bile fark edilebilecek bir değişiklik olmamaktadır.

Fiyatları Nelerdir?

Hastanemizde yapılan sakal ektirme ücretleri hakkında (saç ekimi, kaş ve kirpik ekimi, sakal ve bıyık ekimi) bilgi almak için hızlı iletişim hattımız 0543 265 89 30 (WhatsApp) ile bize 7/24 ulaşabilirsiniz. Arzu ederseniz sol tarafta bulunan hemen sorun formundan sorunuzu bırakabilirsiniz. Uzmanlarımız sizlere aynı gün içinde geri dönüş yaparak detaylı bilgi vereceklerdir.

Sakal Ekimi ve Sakal Sıklaştırma Tekniği

Sakalın taşan kısımlarında, boyun ve elmacık kemiği üzerinden kıl kökleri alınarak sakalın seyrek olan bölgelerinde doğal bir görüntüyle ekim gerçekleştirilir. Özenle yapılan greft alımlarıyla iz kalması söz konusu olmaz. Ayrıca bu bölgelerden alınan kıl kökleriyle kalıcı bir lazer epilasyon yapılmış olur.

Tam anlamda sakal ve bıyık yokluğunda kişiden alınacak olan 1000-3000 greft bölgeye ekilebilir. Bıyık, çene ve favori bölgesinde yapılan operasyonla anlamlı bir değişiklik oluşturulmaktadır. Çok sık  sakal hayali kurmak doğru değildir. Burada önemli olan sonucun doğal olmasıdır.

Bölgesel sakal kaybı varsa bu durumda civardaki sakal sıklığında ekim planlanarak çevreyle uyumlu hale getirilir. Sakal tümüyle yoksa bu durumda kişinin istediği sıklık ve sınıra bağlı olarak 1000-3000 kök arasında ekim yapılabilir. Tam köse birinde bıyık ve çene bölgesine 400 er kök, favori bölgelerine 100 er kök toplamda 1000 kök belirgin derecede seyrek olsa da anlamlı görünüm değişikliği sağlar.

Riskleri Var mıdır?

Profesyonel sağlık kuruluşu olarak, tüm cerrahi operasyonlarda hastalarımızı tüm risklere karşı önceden bilgilendirmiş olmamız gerekmektedir. Ekim esnasında kanama riskini arttıracak ilaçların kullanılmasına (kan sulandırıcı, ginseng, ginko biloba, sarımsak hapları vb) ara verilmesi operasyonun sağlıklı şekilde tamamlanmasını sağlar. Bir diğer risk faktörü de hijyenik ortamın sağlanmasıdır. Bu sebeple uygulama yapılacak alanda kullanılacak olan tüm malzemelerin sterilize edilmiş olması gerekmektedir. Ekim sonrası riskleri maddeleyecek olursak,

  • Saç köklerinin alındığı bölgede geçici his kaybı oluşabilir.
  • Alınan kıl köklerinin olması gerekenden daha derine yerleştirilmesi sonucu bölgede sivilce büyüklüğünde kistlerin oluşma ihtimali vardır. Bu duruma dermoid kist adı verilir.
  • Ekim sırasında çevredeki diğer kökleri zedelenmesi sonucu saç kaybı oluşumu.

Sakal Sonrası ve İyileşme Süresi

Sakal veya bıyık ekilen alanda ekimden hemen sonra ekim esnasında kullanılan iğnelerin batırıldığı yerden çıkan kan pıhtısı sebebiyle koyu kırmızı bir görünüm olur ve ilk banyoda temizlenir. Sakal ve bıyık ekilen bölge 24-48 saat sonra yıkanır yıkamayla pıhtılar temizlendiği için ekilen sakallar görünür hale gelir ve 2-3 günlük sakal görüntüsü oluşur. Ekilen sakalın vücut tarafından daha iyi beslenmesi için ekim alanında kanlanmada artış olur buna bağlı olarak kıl diplerinde 2-3 gün içinde sivilce benzeri küçük kırmızılıklar olur bu hafif kırmızı görüntü 1-2 haftada kaybolur ve normal görüntü oluşur.

Anestezi Çeşitleri

Saç transferi operasyonlarında kullanılan 3 anestezi tekniği mevcuttur. Hastanın uygunluğuna göre bu 3 yöntemden birisi uygulanabilir.

  1. Genel Anestezi: En geniş kapsamlı anestezi türü olan Genel Anestezide, kişi damar yoluyla verilen bir ilaç ile uyutulduğu için tam anlamıyla bilinçsiz ve hissiz bir durumdadır.
  2. Bölgesel Anestezi: Bölgesel anestezide kişi uyku halinde değildir. Kişinin bilinci yerindedir ve görme, duyma, tat ve koku gibi duyuları işlevseldir.  Bölgesel anestezinin, yapılan bölgeye göre değişik şekillerde isimlendirilen çeşitleri bulunmaktadır.
  3. Lokal Anestezi: Küçük çaplı cerrahi operasyonlarda yalnızca operasyonun yapılacağı bölgeye çok ince iğneler ile uygulanır. Etkinin başlaması 15-20 dk. arasındadır. Ekilecek greftler alınırken gerekirse anestezi tekrar yapılabilir.

Tıraşsız Sakal Ektirme Mümkün mü?

Hastanemizde tıraşsız saç ve sakal ekimi uygulaması yapılabilmektedir. Operasyonun rahat ve detaylı şekilde çalışabilmesi, bununla birlikte sürenin de kısalması traşlı ekimin avantajları arasındadır. Ekimi yapacak olan uzmanlar alana daha rahat hakim olabileceği kılların tıraş edildikten sonra ekime geçilmesi uygundur.

Sakal Ekimi Video

Konuyla ilgili aramalar: sakal ekimi, bıyık ekimi, sakal ektirme, bıyık ektirme, sakal ekimifiyatları, sakal ekimi yapan hastaneler, bıyık ekimi fiyatları

Güncelleme Tarihi:18/07/2019
Yayınlama Tarihi:02/07/2018
Okunma Sayısı:6718
Soru sor