Erkeklerde meme küçültme ameliyatı

Erkeklerde meme küçültme ameliyatı
Jinekomasti; yani erkeklerde kadınsı bir görünüm veren meme bölgesinde büyüme olması halidir. Bu durumun gelişme sebepleri arasında kullanılan bazı ilaçların yan etkisi olması yada hormonal bozukluklara bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Kendiliğinden iyileşmeyen jinekomasti nin tedavisi kesinlikle cerrahidir. Hastanın durumuna göre lokal yada genel anestezi tercih edilmektedir. Operasyondan sonra doktorun izni dahilinde aynı gün içinde hasta evine gidebilir. Liposuction ile kombine edilecekse, ilk önce liposuction yapılır, daha sonra da ters yarım daire şeklinde 1-2 cm kesi ile meme ucu çevresinden girilerek,alınması gereken fazla meme dokusu çıkarılır. Ameliyat ortalama olarak 20 ila 60 dakika sürer. Ameliyat sonrasında şişlik, ağrı ve morluk olabilmektedir, ancak bu durum geçicidir. Meme ucu ve çevresinde uyuşukluklar olabilir, bu durumda çoğu zaman geçicidir. Ağrıların kesilmesi için doktor kontrolünde çözüm getirilmektedir. Hasta, doktoru aksini belirtmedikçe birkaç gün içinde günlük aktiviteleri ne dönebilir.

Jinekomasti Aşağıdaki Verilerle Tanımlanabilir.


 • Lokalize olmuş olan yağ fazlalıkları.
 • Beze ve benzeri doku oluşumlarının fazlalığı.
 • Beze benzeri doku oluşumlarının fazlalığı ve lokalize olmuş yağ fazlalıklarının aynı yerde toplanması.
 • Jinekomasti tek taraflı da olabilmektedir (tek memede) ya da iki taraflı da olabilmektedir (her iki memede).

Jinekomasti Nedenleri?


Erkeklerde meme büyümesi, Jinekomastinin normal olarak kabul edildiği üç yaşam dönemi bulunmaktadır: Yeni doğan dönemi, ergenlik dönemi ve ileri yaşlılık dönemidir. Bu dönemlerin tümünde jinekomasti oluşmasının asıl nedeni kanda dolaşan kadınlık hormonunun erkeklik hormonundan daha fazla miktarda bulunmasıdır. Yeni doğan dönemindeki jinekomasti nin, nedeni, bebek daha anne karnındayken anneden geçen kadınlık hormonunun, erkek bebek kanında çok yüksek miktarda bulunmasıdır. Özellikle ergenlik çağında kadınlık hormon seviyesi erkeklik hormonuna göre nispeten daha yüksek olabilmektedir. Yaşlılıkta ise erkeklerde erkeklik hormonu seviyesi düşer, bu durum da kadınlık hormonunun göreceli olarak daha fazla olmasına yol açmaktadır.

Meme 2 ana dokudan oluşmaktadır: Yağ dokusu ve meme bezleri. Jinekomasti de bu dokulardaki artış oranına göre sınıflanıp o doğrultuda bir tedavi yöntemi belirlenir. Glandüler tip olarak adlandırılan jinekomasti de, büyüme, tamamen meme bezlerinden kaynaklanır. Adipoz tip olarak adlandırılan jinekomasti de ise yağ dokusunda herhangi bir artışa bağlı büyüme olur. Hem yağ dokusunun, hem meme bezlerinin bir arada büyüdüğü tip ise bileşik tip olarak adlandırılmaktadır.

Erkeklerde Meme Küçültme Ameliyatının Riskleri


Erkek memesi küçültme ameliyatı genel anestezi altında yapılmaktadır. Genel anestezi ile yapıldığı için operasyon esnasında hasta hiçbir şey hissetmez. Jinekomasti meme büyüklüğü ile alakalı en çok sorulan soru ise, tekrarlama oranıdır. Bu durum da tamamen hastaya bağlıdır. Çünkü hasta yine aşırı kilo alıp vererek vücudunu yorarsa, veya kullandığı hormonel ilaçlar varsa, bu kişiye ne yazık ki yapacak pek bir şey yoktur. Ameliyatın sonrasında hastanın özellikle kilolarına dikkat etmesi gerekir. Tam donanımlı hastane ortamında yapılmayan jinekomasti ameliyatlarında daha da fazla risk faktörleri oluşabilmektedir.

Bu Faktörler;

 • İstenmeyen yara izleri oluşumu.
 • Kanamalar (hematoma).
 • Kan pıhtısı oluşumu riski.
 • Enfeksiyon riski.
 • Yaranın yeterince iyileşmemesi.
 • Meme uçlarında ya da meme hislerinde geçici ya da kalıcı olabilecek değişimlerin yaşanması.
 • Anestezi kaynaklı oluşabilecek riskler.
 • Göğüs konturun da ve biçiminde oluşabilecek şekil bozuklukları.
 • Ciltte olabilecek renk değişimi, kalıcı pigmentasyon değişiklikleri, şişlik ve berelenme durumu.
 • Ameliyat bantlarına, dikiş malzemelerine ve yapıştırıcılara, kan ürünlerine ya da enjekte edilen ajanlara karşı oluşabilecek alerjik durum.
 • Göğüste asimetri.
 • Deri altında bulunan yağ dokularının ölmesi.
 • Sıvı birikmesi.
 • Ameliyattan sonra ağrının devam etmesi.

Erkeklerde Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılmaktadır?


Erkek memesini küçültme yani jinekomasti adı verilen bu ameliyat yukarıda da bahsettiğimiz üzere genel anestezi altında ve tam donanımlı hastanelerde yapılabilmektedir. Ortalama olarak ameliyat süresi hastanın durumuna göre değişmekle birlikte yaklaşık 1,5 saat olup hasta tamamen uyutularak ameliyat yapılır. Jinekomasti ameliyatını estetik doktorları yapar, başka bir doktorun yapması uygun olmamaktadır. Zaten yapma ihtimalleri de çok düşüktür.

Jinekomasti ameliyatının hemen öncesinde hasta ile alakalı geniş bir muayene yapılır. Hastanın meme dokusu iyice incelenir ve uygun ameliyat tekniği seçilir. Meme dokusundan ne kadar yağ alınacağı iyice hesaplanır. Dokudan yağ alma liposuction yöntemi ile olur. Deride gerilme ihtiyacı olan bir durum var ise, bu sağlanır.

Ameliyat sonrasında da hekim tarafından aksi belirtilmedikçe hasta bir gün süre ile hastanede kalır. Çünkü her ihtimale karşı bir sıkıntı olursa hastane ortamında olmak ve erken müdahale etmek daha güvenli olacaktır. Ameliyatın sonunda hastanın kullanması için verilen bazı ilaçlar vardır. Bu ilaçlar genelde ağrı kesici olup, hastanın o anki durumunun konforu için yapılır. Hasta ne kadar az ağrı çekerse o kadar iyidir. Ancak kullanılan ilaçlarında bir dozu ve çeşidi olacaktır. Hastanın o anki durumuna göre de bu ilaçlar belirlenir.

Erkeklerde Meme Küçültme Ameliyatı İçin Yaş Sınırı Var mıdır?


Erkeklerde meme küçültme (jinekomasti) ameliyatını herkes olabilir. Bu ameliyatın altı sınırı ergenliğe girme dönemi ile başlar. Onun dışında her hangi bir sağlık sorunu yok ise, ve hasta başka bir tedavi görmüyorsa, bu ameliyat rahatlıkla yapılabilmektedir. Ameliyat kısa ve genelde başarılı geçmektedir. Ölüm riski taşımamaktadır. Her meme büyüklüğünden şikayet eden erkek meme küçültme (jinekomasti) ameliyatı olabilir.

Erkek Memesi Spor Yaparak Erir mi?


Erkek memesinde ki büyümeyi düzenlemek amacı ile düzenli olarak yapılan spor hareketleri ile memede küçülme az da olsa sağlanmaktadır. Bu sebeple spor yapmayı ve vücudun yağlarını yakarak eriten spor hareketleri bu durumu yaşayan bir çok kişiye tavsiye edilmektedir. Yalnız unutulmamalıdır ki, erkek memesinde ki büyüme spor ile durdurulamamaktadır. Erkek memesinde ki bu meme büyüklüğünün durdurulup giderilmesi ise ancak ameliyat ile mümkün olacaktır.

Erkeklerde Meme Küçültme (Jinekomasti) Ameliyatı Fiyatları


Erkeklerde meme küçültme (Jinekomasti) dediğimiz ameliyatın fiyatları operasyonun yapılacağı hastane seçimine ve meme deki oluşan büyümeye göre seçilecek tekniğe göre belirlenmektedir. Hastane seçime işleminde genelde hastalarımızı özgür bırakıyoruz. Bu sebeple ameliyat olacak hastanın istediği şartları ve konforu kendilerinin seçmesini sağlıyoruz. Dolayısıyla hastane seçimi ve hastanın o anki durumuyla alakalı hastane masrafları da artış gösterebilmektedir. Ayrıca operasyona girecek hastada meme kısmında sadece yağ fazlalığı var ise, sadece liposuction yapılarak işlem bitirilmektedir. Uygulanan bu işlem daha kısa basittir. Bazı durumlarda ise, yağ almak yetmeyebiliyor. Böyle bir durumda meme dokusu çıkartma ve deri germe gibi işlemlerinde yapıldığını düşünecek olursak fiyatı da oldukça etkileyecektir.

Meme Küçültme (Jinekomasti) ile İlgili Sorularınızı Doktorlarımıza Sorun


Hastanemizde yapılan tüm meme küçültme (jinekomasti) operasyonları hakkında detaylı bilgi almak için sol tarafta bulunan "hemen sorun" formunu doldurarak bizlere sorularınızı ulaştırabilirsiniz. Dilerseniz 0543 606 06 78 WhatsApp aracılığı ile uzmanlarımızla iletişime geçip doktorlarımıza sormak istediğiniz soruları iletebilirsiniz.
Güncelleme Tarihi:18/07/2019
Yayınlama Tarihi:31/03/2015
Okunma Sayısı:22203
Soru sor