Sinir sıkışması (karpal tünel) ameliyatı

Sinir sıkışması (karpal tünel) ameliyatı

Sinir sıkışması vücudun değişik bölgelerinde olabileceği için her bir noktanın kendine özgü sebepleri olabilir. Örneğin iş gereği sıklıkla bileği çevirerek çalışan kimselerde (örgü örmek, çiğ köfte yapmak, tornavida kullanmak vb) bilek altında sinir sıkışmasına neden olur. Günümüzde en büyük ortopedik sorunlar ortaya çıkarak sebeplerden biri insanların iş hayatının ofis hayatının içinde geçmesidir. Masa başında telefonla görüşürken, bilgisayar kullanırken, yüz yüze bir kişiyle karşılıklı ortururken bile dirseklerimizi masaya dayarız. Tüm bu eylemlerin uzun süreyle tekrar etmesi dirseğin altında bulunan sinirlere baskı yapmaktadır.

Çok fazla dizleri bükerek oturmak, dizleri zorlayarak iş yapmak da diz altında sinir sıkışmasına yol açabilmektedir. Aynı şekilde ayak bileklerinin de uzun süre tekrar eden hareketlerle zorlanması, özellikle yüksek topuklu ayakkabıların sık kullanılması ayak bileklerinde sinir sıkışması vakasını ortaya çıkarabilmektedir.

Belirtileri

Sinir sıkışması sorunu bir pil ve ondan enerji alan kablo şekline benzetirsek, beynimiz pil, omur iliğimiz ana kablo sinirlerimiz ise diğer küçük kablolar şeklinde düşünebiliriz. Sinirlerde sıkışma sonucunda his liflerinde uyuşukluk ve his eksikliği başlar. Bununla beraber sıkışma olan bölgede ağrı meydana gelir. Hasarlı bölge aynı şekilde kullanılmaya devam edildiğinde güç kusuru durumuda oluşur. Daha ileri vakalarda ise titreme semptomu sonuçları doğmaktadır.

Tedavi edilmezse ne olur

Nöronlar yerine yenisini yapamayan dokulardır. Beyin, vücudumuzda herhangi bir noktasında zedelenen sinirin yerine yenisi yapamaz. Bu yüzden sinir sıkışması tedavisinde kalanın doğru şekilde kurtarılması amaçlanmaktadır. Bu nedenle aşınma olan bölgedeki sinirler ölmeden müdahale etmek gereklidir. Çok geç kalınması taktirde bölgeye bağlı organlarda his ve güç kaybı süreklilik göstermektedir.

Sinir sıkışması ameliyatı nasıl yapılır

Ameliyat dışındaki tedavilerde sonuç alınamıyorsa hekimiz artık cerrahi bir operasyon önerebilir. Örneğin karpal tünel sendormu denilen en çok görülen el bileğinde sinir sıkışması ameliyatı iki taraflı yapılır. Mikro cerrahi yöntemi ile yapılan ameliyatta sıkışma oluğu bölüm açılarak sinirin yassılaşmasına neden olan band gevşetilir. Kelepçesi gevşetilen sinir kendisini yavaş yavaş toplarlamaya başlar. Yaralanmış, zedelenmiş, yıpranmış ancak henüz ölmemiş sinir hücreleri kendisini 1,5 - 2 ay içinde toparlamaya başlar.

Konuyla ilgili bütün aramalar: sinir sıkışması belirtileri, sinir sıkışması ameliyatı sonrası, kolda sinir sıkışması ameliyatı, sinir sıkışması ameliyatı fiyatı, belde sinir sıkışması ameliyatı, bilekle sinir sıkışması ameliyatı, sinir sıkışması tedavisi. karpal tünel ameliyatı

Güncelleme Tarihi:20/06/2019
Yayınlama Tarihi:05/11/2014
Okunma Sayısı:46312
Soru sor