Çocuklarda eeg çekimi

Çocuklarda eeg çekimi

EEG, beyindeki sinir hücreleri tarafından üretilen elektrik aktivitesinin hem uyanıklık, hem de uyku halinde kafaya elektrotlar yerleştirerek bilgisayar tarafından kaydedilmesidir.

EEG neden yapılır?

Beyindeki çeşiltli nedenlerden kaynaklanan elektriksel anormalliklerin tespiti,aynen elektrik sistemlerinde oluşan  kısa devrelere benzetebiliriz.

Bu kısa devreler nasıl oluşur; sara nöbetleri,beyni tutan çeşitli iltihabi hastalıklar,beyin kanamaları,inmeler,beyin tümörleri gibi olaylar beynin normal işleyşini bozarak beyinde kısa devre oluşturabilirler. 

Peki EEG'nin başka kullanım alanları var mıdır?

  • Beynin yaşa göre gelişme geriliği olup olmadığını değerlendirmek
  • Çeşitli metabolik hastalıklar,beyin koması ve vücudu yaygın olarak tutan bazı hastalıklarda beyin dalgalarında bozulmayı ve yavaşlamayı tesipt etmek         

EEG çekimine gelirken nelere dikkat edilmedir?

Eğer uyku EEG'si istenmişşse çoçuğunuzu bir gün öncesinden uykusuz bırakmak önemlidir. Çekim sırasında uyumayı kolaylaştırmak için bazı ilaçlar verilse de bu EEG'nin çekim kalitesini etkileyebilir. En ideali uykusuz,karnı tok ve saçların yıkanmış ve temiz olarak gelinmesidir.

EEG çektirmenin zararı var mıdır?

EEG  çekimi beyne elektrotlar yerleştirerek beyin dalgalarının aktivitesinin bilgisyar yoluyla kaydedilmesidir.Herhangi bir can yakıcı durum sözkonusu değildir. Tabii çocuklarımızı ağlama yoksa doktor amca ve doktor teyze iğne yapar diye korkutup beyaz önlük korkusu işlemediysek 

Çocuklarda EEG çekimi nasıl yapılır?

EEG çekimi beyne 20 adet elektrot yerleştirerk beyin dalgalarının  bilgisayar aracılığıyla kaydedilmesinden ibarettir. Çocuk EEG çekimi için uykusuz kalmış bir şekilde gelinmesi  uykuya geçişin sağlanması açısından önemlidir. Uyku beyin dalgalarının daha da yavaşlamasını sağladığından uyanıklık esnasında gözlenemeyecek olan anormal beyin aktivitelerinin uykuyla belirgin hale gelerek kaydı sağlanabilir.

Güncelleme Tarihi:20/06/2019
Yayınlama Tarihi:28/10/2016
Okunma Sayısı:13188
Soru sor