Kepçe kulak sorunu plastik cerrahi ile bitiyor

Kepçe kulak sorunu plastik cerrahi ile bitiyor
Kepçe kulak dediğimiz deforme genellikle genetik olarak kendini göstermektedir. Nadir olarak hastaların bebeklikte kulaklarının kıvrılması ve bu halde üzerine yatmaları nedeniyle olduğu da sanılmaktadır fakat genel faktör genetiktir. Özellikle çocukluk dönemlerinde bu sorun oldukça büyük sorunlara neden olabilmektedir. Çocuklar arkadaşları arasında alay konusu olabilmekte ve psikolojileri bu nedenle bozulabilmektedir. Bu psikolojik travma ile çocuk asosyal davranışlarda bulunabilmekte, toplumdan kaçma isteğinde olmakta ve derslerinde başarısızlıklara neden olmaktadır. Bilinçli anne babalar çocuklarının bu travmatik süreci geçirmemesi için erkenden önlem almaktadır. Gelişen cerrahi teknikler ile kepçe kulak ameliyatı başarılı bir şekilde yapılmaktadır.

Kepçe Kulak Ameliyatı Nasıl Yapılmaktadır?


Kepçe kulak ameliyatı
plastik cerrahiye girmekle beraber günümüzde oldukça hızlı ve sorunsuz şekilde yapılmaktadır. Kepçe kulak ameliyatı yani otoplasti lokal anestezi altında yapılmaktadır. Çok küçük yaştaki hastalar ile lokal anesteziyi kaldıramayacak olan hastalar dışında genellikle kullanılan anestezi yöntemi budur. Otoplasti klasik şekilde uygulanırsa ortalama 1 saat sürer. Kesi kulak arkasından yapılır ve kıkırdaklar yeniden şekillendirilir. Gerekli olan sütür materyaller ile istenilen, doğru pozisyon kulağa verilir. Kulak cerrahisinde kullanılan teknik ve doktorun profesyonelliği ile kulağın yeni şekli mükemmele yakın natürel bir şekilde verilir. Kulak arkasındaki kesi kendiliğinden eriyip kaybolan sütür materyaller ile gizli dikiş şeklinde kapatılır. Böylelikle dışarıdan hiçbir şekilde dikiş görünmez ve dikiş alınması da gerekmez.
kepçe kulak ameliyatı

Kepçe Kulak Ameliyatı İçin Uygun Yaş Nedir?
Kulak gelişimi genel olarak çocuk 6 yaşına geldiği zaman tamamlanır. Bu ameliyat 6 yaşından sonra istendiği zaman rahatlıkla yapılabilir. Uzmanlar çocuğun okul öncesi dönemde bu ameliyata girmesinin ileride psikolojik travmaları önleyeceğini söylemektedirler. Bu ameliyat çocuk okula başlamadan hemen yapılırsa en sağlıklısı olacaktır. Burada unutulmaması gereken bir nokta ise hastaların yanlış bir izlenime kapıldığı ?6 yaştan sonra olamam? algısıdır. Kesinlikle böyle bir şey yoktur hasta istediği yaşta bu ameliyatı rahatlıkla yaptırabilmektedir.

Ameliyat Sonrası Kulakların Eski Haline Dönme Riski Var Mıdır?
Klasik teknikle yapılan otoplasti ameliyatı oldukça güvenilir, sağlam bir ameliyattır. Kimi hastalarda çok nadirde olsa 2mm kadar bir açılma söz konusu olabilmektedir. Böyle durumlarda ufak bir revizyon dahilinde önlem alınabilir. Bu oran oldukça düşük olmakla beraber herhangi bir kalıtımsal sıkıntıya sokmaz.Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası Ağrı Olur Mu?

Otoplasti ameliyatı sonrası
ağrı olup olmayacağı yapılacak cerrahi girişime ve kişiye göre değişmektedir. Çoğunlukla hiçbir ağrı şikayeti olmazken bazı kişilerde 1-2 günlük hafif bir sızlama meydana gelebilir. Bu tip durumlarda doktorun vereceği bir antibiyotik ile bu süreç oldukça rahat bir şekilde atlatılmaktadır. Ameliyat sonrası hafif şişlikler olabilir bunlar dışarıdan fark edilmeyecek kadar az olur ve 5-6 gün içerisinde tamamen ortadan kaybolur. Kişi sosyal yaşantısına hemen dönebilmektedir.Özel Meltem Hastanesi uzman plastik cerrahları ile kepçe kulak ameliyatını başarılı bir şekilde gerçekleştirme, kişi mutlu ve kendine özgüveni gelmiş şekilde hayatına rahatlıkla devam etmektedir.
Güncelleme Tarihi:23/03/2019
Yayınlama Tarihi:08/11/2013
Okunma Sayısı:11109
Soru sor