Göğüs büyütme hakkında tüm bilmek istedikleriniz

Göğüs büyütme hakkında tüm bilmek istedikleriniz

Estetik göğüs ameliyatları kadınların sıklıkla başvurduğu göğüslerinin boyut ve şeklini değiştirme amaçlı yaptırdıkları cerrahi bir operasyondur. Bu operasyonun yapılma amacı farklı sebeplerle olabilir. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de en sık yaptırılan estetik bir uygulamadır. Bu uygulama neticesinde pek çok hasta istediği göğüs ölçülerine kavuşabilmektedir.

Doğal Küçük Göğüsler Nasıl Büyütülür?

Büyüklüğünü pek çok neden bağlı olarak (kilo kaybı, hamilelik, emzirme şekilleri) kaybeden küçük göğüsleri yeniden eski haline getirme amaçlı yapılan cerrahi operasyona estetik göğüs büyütme ameliyatı denmektedir. Bu ameliyat ile göğüslerde meydana gelen asimetrik durum düzeltilmektedir. Ayrıca meme kanseri sebebiyle göğüsleri alınmış, kaza veya yanık gibi durumlarla şekli bozulmuş göğsün tedavi süreci de yine bu cerrahi operasyonla yürütülmektedir.

Meme Büyüklüğü Hangi Şekilde Belirlenmektedir?

Meme büyüklüğü belirlenirken bir takım opsiyonlar gözün önüne alınmaktadır. Bunlar hastanın vücut yapısı, kilosu, omuz ve kalça genişliği oranları şeklindedir. Ayrıca hastanın göğüs kafes şekli de önemlidir. Bazı kişilerde boy uzun olsa da göğüs kafesi dar olabiliyor. Bazı hastalar ise kısa boylu oldukları halde geniş göğüs kafesi bulunabiliyor. Bu durumların hepsi göz önüne alınarak protez büyüklüğü ve şekli belirlenmektedir.

Hastanın göğüs büyüklüğü operasyon için önemlidir. Yani hiç meme dokusunun olmaması ile bir miktar meme dokusunun bulunması yapılacak işlemi etkileyecektir. Bu durumda protezin büyüklüğüne karar verilecektir.

Göğüslerdeki simetrik duruşa dikkat edilir. Pek çok kadının göğüslerinde asimetriklik dikkat çeker. Aslında bu normal olandır. Şayet karşıdan bakıldığında bariz şekilde fark edilmiyorsa asimetrik duruşu düzeltmeye lüzum yoktur. Ancak asimetrik duruş karşıdan çok belliyse küçük olan tarafa büyük bir protez konması icap edebilir.

Estetik meme büyütme ameliyatından önce hasta ile birlikte meme boyutu belirlenir. Meme büyütme operasyonunda önemli olanın doğal bir görünüm yakalamak olduğu unutulmamalıdır. Hastanın istekleri dinlenir, muayene yapılır ve cerrahın tetkik ve önerileri ile ortak bir noktada buluşulur.  Ancak hastanın bu kısımda fazla hayalperest olmaması ve vücuduna uyumsuz olacak ölçüleri istememesi gerekir. Çünkü ileride vücuduna uygun olmayan bu implant uygulamadan pişman olabilirler. Doku yapısının zamanla değişmesi ile oluşabilen bozuklukları implantlar büyüdükçe daha görünür hale gelebilmektedir.  Karar vermeden ayrıntılı düşünülmelidir. Uzman cerrahlar kişinin vücuduna en uygun göğüs büyüklüğünü belirleyecek ve ona göre işlem yapacaklardır.

Ameliyatın Süresi Ne Kadardır?

Estetik göğüs büyütme ameliyatı ortalama 1 saat kadar sürmektedir. Bu süre sonunda hasta hayal ettiği kendisine yakışan göğüslere kavuşmaktadır. Güzel ve kendisine yakışan göğüslere sahip olmak her kadının hayalidir ve en doğal hakkıdır. Tıpta gelinen nokta ve bununla beraber uygulanan yöntemler ile bunu sağlamak artık hiç zor değil.

Estetik göğüs büyütme ameliyatı iyileşme süreci hastaya ve ameliyat şekline göre değişiklikler gösterebilir. Hastanın göğüs büyütme ameliyatından sonra iyileşme süreci cerrahın kullandığı tekniğe göre değişebilir. Yani meme implantlarının kas dokusunun üstüne veya altına konulması, cerrahi kesiğin yapıldığı yere göre değişiklik gösterebilmektedir.  Ancak unutulmaması gereken şey her ne kadar uygulanan tekniğin önemi olsa da hastanın ameliyat sonrası iyileşme sürecinde kendisine ne denli iyi baktığı da önemlidir. hasta eylemlerine dikkat ederek olumsuz bir durumun oluşmasına sebep olmaz ise iyileşme bir o kadar hızlı olacaktır.

Hasta şayet kısa sürede iyileşip normal hayatına devam etmek istiyorsa doktorun verdiği tavsiyelere harfiyen uymalıdır. Hastanın fiziksel özellikleri ve yaşına göre doktor ameliyat sonrasında ne gibi durumların sakıncalı olup olmadığını aktaracaktır.

Güncelleme Tarihi:16/02/2019
Yayınlama Tarihi:21/05/2016
Okunma Sayısı:13111
Soru sor