Epilepsi'de doğru yöntem ile tedavi önemlidir

Epilepsi'de doğru yöntem ile tedavi önemlidir
Halk arasında 'sara' hastalığı olarak bilinen epilepsi, beyni oluşturan hücrelerin aşırı uyarılması ile bayılma, vücutta kasılma, el kol atma, idrar kaçırma, şuur kaybı gibi sonuçlar ortaya çıkartmaktadır. İstatistiklere göre dünya üzerinde her 100 kişiden birinde epilepsi yani sara hastalığı görülmektedir. Epilepsi beynin herhangi bir bölgesindeki anormal elektriksel boşalım ve anormal deşarj ile ortaya çıkmaktadır. Bu deşarj nerede meydana gelirse o kısma özgü bir nöbet kendini gösteriyor. Örneğin sorun beyinde, hareketle ilgili bir merkezdeyse hasta düşmekte ve kasılarak çırpınmaktadır. Eğer görmeyle ilgili merkezdeyse hasta düşmüyor ya da bayılmıyor fakat hayaller görebiliyor. Farklı Epilepsi Türleri MevcutEpilepside beynin bir bölümünde uyarı bozukluğu olabileceği gibi beynin tamamında da görülebilmektedir. Beyindeki bu uyarıların yerine göre nöbetin derecesi ve tipi de farklılık gösteriyor. Yani düşünüldüğü gibi hastalar her epilepsi döneminde ağzından köpükler çıkararak yere yığılmıyorlar. Epilepsinin o kadar çok çeşidi vardır ki örneğin basit bir kol atmasından başın bir tarafa dönmesi veya duygusal bozukluklar gibi çok değişik şekillerde kendini belli edebilmektedir.

Epilepsi Hastalığının Tedavisi Mümkün Mü?
Epilepsi tedavisinde genel olarak bilinen şey sürekli ilaçlı alınmasının gerektiğidir. Şayet çok dirençli değilse primer tip epilepsiler ilaçla 2 ila 5 yıl arasında tamamen ortadan kaldırılabiliyor. Fakat epilepsi herhangi bir nedene bağlı olarak ortaya çıkmışsa maalesef ömür boyu ilaç kullanımı gerekebiliyor. Çünkü beynin o bölümü hasarlı olduğu için uyarısı daima bozuk şekilde kalıyor.

Epilepsi Tedavisi Nasıl Uygulanıyor?
Kullanılacak ilaçlar düzenli alınmadığı takdirde epilepsi tedavisinde başarısızlıklar görülmektedir. Epilepsiden şüphelenilen hastaya öncelikle beyin MR?ı ya da beyin tomografisi çekilmektedir. Epilepsiye neden olan bir şeyin olup olmadığı bu şekilde anlaşılacaktır. Epilepsi tanısı EEG veya beyin elektrosuyla konulmakta ve takip edilmektedir. Uyarı beynin hangi bölgesindeyse elektro bunu göstermektedir. Hastalığın derecesi ve şiddeti bu şekilde anlaşılmaktadır. Buna göre doktor epilepsi türünü anlayacak ve hastaya tedavide gidilecek yönü anlatacaktır.

Epilepsi Hastalarının Dikkat Etmesi Gerekenler
Unutulmaması gereken en önemli şeylerden biri epileptik nöbetlerin hastanın dikkatinin dağıldığı yerlerde kendini göstermesidir. Bu nedenle epilepsi hastaları ilaç kullansalar dahi dikkatlerinin dağılmaması bunun için de fazla kendilerini yormamaları gerekiyor. Uykusuz ve aç kalmamaları, aşırı miktarda alkol tüketmemeleri gerekmektedir. Bu durumlarda nöbet geçirme riski artmaktadır. Epileptik kadınların akıllarını kurcalayan soru ise hamilelikte epilepsi nöbetlerinin olup olmadığıdır. Düzenli ilaç kullanımı olduğu takdirde hamile kadınlar sıkıntı yaşamamaktadırlar.

Özel Meltem Hastanesi
Nöroloji Bölümü doktorları, epilepsi hastalarına gerekli desteği vermekte ve tedavi sürecinde hastayı yönlendirerek epilepsinin ortaya çıkardığı durumlardan kurtarmaktadırlar.
Bölüm Doktorları: Uzm. Dr. İrem Yitmen
Güncelleme Tarihi:11/12/2018
Yayınlama Tarihi:06/11/2013
Okunma Sayısı:9055
Soru sor