Burun estetiğinde modern uygulamalar

Burun estetiğinde modern uygulamalar
Burun yüzün tam ortasında bulunan estetik ve fizyolojik önemi olan bir organdır. Güzel bir yüzde dikkat çeken ilk yer burundur. Bu nedenle fonksiyon, şekil bozukluğu olan bir burun estetik açıdan hoş bir görünüm sağlamayacağı gibi kişinin iç dünyasını da olumsuz yönde etkileyecektir. Son yıllarda burun estetiği ameliyatına olan ilgi oldukça artmıştır. Bunun nedeni tıpda gelinen nokta ile burun estetiği ameliyatı adına yeni tekniklerin çıkması ve bu ameliyatın güvenle rahat bir şekilde yapılabilmesidir.
Burun estetik ameliyatı yani Rinoplasti, burnun hem iç hem de dış kısmının yüze uygun estetik ve fonksiyonel hale getirilmesi işlemidir. Burun iç ve dış olarak bir bütün halindedir. Operasyonda burnun öncelikle içi sonrasında dışı şekillendirilmektedir. Burun estetiğinde yaş sınırı vardır. Rinoplasti ergenlik çağından hemen sonra rahatlıkla uygulanabilmektedir. Burada önemli nokta hastanın fiziksel gelişimini tamamlamış olmasıdır. Bununla birlikte ruhsal yönden de bu operasyona hazır olmak önemlidir. Kızlarda 16 ve sonrası erkeklerde ise 17 yaş ve sonrası burun estetiği için ideal yaşlar olmaktadır.

Kimler Burun Estetiği Ameliyatı İçin Uygundur?
Doğuştan veya sonradan alınan bir darbe ile şekil olarak burun yapısı bozuk olanlar, doğuştan gelen burun yapısını kendisine yakıştıramayanlar, burun içi fonksiyonlarında bozukluk olanlar, nefes alma vermede sıkıntı yaşayanlar bu ameliyat için uygundur. Kısaca burnundan memnun olmayan herkes bu ameliyat için uygundur. 
burun estetiği

Burun Estetiği Öncesi Uygulanacaklar


Burun estetiği ameliyatı
yaptıracak kişilerin ameliyat öncesinde doktorun da yönlendirmeleriyle bir takım hazırlıklar yapılmalıdır. Ameliyata 2 hafta kala sigara mutlaka bırakılmalıdır. Sonrasında ortalama 1 ay doku iyileşmesini bozacağından yine uzak durulmalıdır. Asprin ve ağrı kesiciler yine 2 hafta öncesinden bırakılmalıdır. Eğer burun estetiği olacak kişi herhangi bir ağrı kesici ya da ilaç kullanacaksa mutlaka doktora danışmalıdır. Operasyon nezle, grip gibi ateşli hastalıklar geçtikten 2 hafta sonra başlanabilir.Burun Estetiği İle Yeni Görünüm
Burun estetiği temelde iki farklı şekilde uygulanmaktadır. Biri açık teknik diğeri ise kapalı tekniktir. Burun içerisinden yapılacak olan kapalı teknik ile ameliyat sonrası herhangi bir iz kalmaz. Açık teknikte ise kesi burun önünden yapılır. Estetik burun ameliyatları hasta ve doktorun durumuna göre lokal veya genel anestezi şeklinde yapılmaktadır. Lokal anestezide hasta uyanıktır ama herhangi bir şey hissetmez. Önceden belirlenmiş olan şekil ameliyatta burna verilir. Kıkırdaklar ve kemik şekillendirilir. Ameliyat sonrasında kişi 1 haftaya kadar iyileşme göstermektedir. Bu süre zarfında kesinlikle burna darbe alınmamalıdır. Vücudu yoracak spor ya da faaliyetler 1-2 hafta boyunca yapılmamalıdır. Güneş ışığından uzak durulmalı ve 8 hafta boyunca gözlük takılmamalıdır. Uzman doktor gerekli kontrolleri yaparak hastadaki iyileşme sürecini yönetecektir. Özel Meltem Hastanesi Plastik Cerrahi bölümü uzman doktorları hastaya burun ameliyatını başarılı bir şekilde gerçekleştirmekte ve kişiyi istediği ideal burun yapısına kavuşturmaktadırlar.
Güncelleme Tarihi:27/05/2019
Yayınlama Tarihi:04/01/2014
Okunma Sayısı:9541
Soru sor