Bel fıtığında erken teşhis ve tedavi önemlidir

Bel fıtığında erken teşhis ve tedavi önemlidir
İnsan omurgası çok sayıda kemikten oluşmaktadır. Omurganın esnekliği ise bu kemikler arasında bulunan disklerdir. Daire biçimindeki bu diskler omurlar arasında yastık görevi görmektedir. Bel fıtığı ise yastık görevi gören ve omurgaya esneklik veren bu disklerin yerinden oynaması sonucu oluşur. Yerinden oynayan disk omurilik içinden geçen ve beyne vücudun pek çok noktasından giden mesajları ileten sinirlere baskı yapmaktadır. Bu baskı neticesinde şiddetli ağrılar kendisini gösterebilir. Disk kayması olarak da bilinen bel fıtığı genel olarak omurganın alt kısmında görülmesine karşın omurga yapısı içerisinde bulunan herhangi bir disk yerinden oynayabilmektedir.
bel fıtığı

Bel Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

Bel fıtığı belirtileri
arasında belde ve sırtta görülen ağrılar en belirginidir. Fakat ağrıların nedeninin kesin olarak bel fıtığı ile ortaya çıkıp çıkmadığının belirlenebilmesi için röntgen veya MR gerekmektedir. Çünkü bel ağrısı bu bölgede bulunan kas ve bağlardaki başka bir problem nedeniyle de yaşanabilmektedir. Ben fıtığının neden olduğu ağrılar genel olarak çok şiddetlidir ve kişiyi ağrı kesici almaya zorlar. Ağrılar birden, ani olarak ortaya çıkar. Öksürme hapşırma gibi ani hareketlerde şiddetlenir. Bel fıtığı her daim belirti de vermez. Yapılan araştırmalar neticesinde rutin kontroller bel bölgesinde herhangi bir şikayeti olmayan kişilerde de bel fıtığı olduğunu ortaya koymuştur.Bel Fıtığı TedavisiBel fıtığı ağrıları günlük yaşamı çekilmez bir duruma sokabilir. Bu durumda doktorun vereceği ilaçlar ve egzersizler aksatılmamalıdır. Bunun dışında diskin aşırı baskı yaptığı ağrıların dayanılmaz olduğu durumlarda ameliyat seçeneği düşünülmelidir. Doktor ameliyat kararını vermek için fiziksel muayene ardından MR veya röntgen isteyebilir. Bunun yanında sinirlerde meydana gelen olası hasarların belirlenebilmesi için bazı sinirsel testlere ihtiyaç duyulabilir.

Bel fıtığı
ameliyatında amaç diskin yuvasından çıkan bölümünün kesilmesidir. Diskin problem yaratan bölümü alındığında buna bağlı olarak artan şikayetler azalacaktır. Bel fıtığı ameliyatı önemli bir ameliyattır bu nedenle ameliyata uygunluk hakkında uzman doktor hastayı bilgilendirecektir. Özel Meltem Hastanesi Genel Cerrahi bölümü uzman doktorları bel fıtığı tedavisini başarılı bir şekilde gerçekleştirmekte kişinin şikayetlerini ortadan kaldırmaktadırlar.
 
Güncelleme Tarihi:24/04/2019
Yayınlama Tarihi:07/01/2014
Okunma Sayısı:11761
Soru sor