English | Arabic

Anasayfa»Yumurtalik Kisti

Kadın Hast. ve Doğum - Yumurtalık Kisti Ameliyatı (Over Kistektomi)

Yumurtalık Kisti Ameliyatı (Over Kistektomi)


Yumurtalık Kisti Ameliyatı

Yumurtalık kistlerinin değişik tipleri olduğun belirten.Özel Meltem Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Jin. Op. Dr. Özgür ÇETİNER, hemen hemen her kadında hayatının bir döneminde yumurtalıklarında kist saptanabileceğine işaret etti. En sık rastlanan şikayetler ise kasık ağrısı, ilişkide ağrı, karında dolgunluk ve basınç hissi ve adet düzensizlikleridir diyen ÇETİNER şöyle devam etti; 

Yumurtalık (over) kistleri her zaman ameliyat gerektirmezler. Kistleri çıkarma işlemine tıp dilinde kistektomi denir. Yumurtalık kistleri için yapılan ameliyatlar hem laparoskopik hem de açık ameliyat olarak yapılabilmektedir. Laparoskopi veya açık ameliyat seçilmesi kistin boyutuna ve çeşitli özelliklerine göre planlanmaktadır.

Yumurtalık kistleri için yapılan ameliyatlarda her zaman kistektomi yapılmaz yani sadece kist alınmaz; bazen kist yumurtalıkla beraber (oforektomi veya salpingoooferektomi) hatta rahimle beraber alınmaktadır. Örneğin kanser türünden bir yumurtalık kisti ameliyatında rahim de yumurtalıklarla beraber alınmaktadır. İyi huylu kistlerde de her zaman kistektomi mümkün olmayabilir kistin etrafa yaptığı yapışıklıktan dolayı veya sağlan yumurtalık dokusu izlenememesinden dolayı yumurtalık tamamen alınabilir.

Kistektomi ameliyatı ortalama 1 saat kadar sürer. Ameliyat laparoskopik yapılmışsa hasta genellikle 1 gün sonra taburcu olur, açık ameliyatlarda bu süre 2-3 günü de bulabilir.

Laparoskopi mi? Açık ameliyat mı?

Yumurtalık kisti ameliyatları laparoskopi veya açık ameliyat şeklinde yapılabilir. Laparoskopide göbek deliğini altında ve kasık bölgesine yakın  1 cm boyutunda delikler açılarak kist çıkarılır. Kesinin az olması nedeniyle hastanın ameliyat sonrası ağrısı az olur ve iyileşmesi daha kolay olur. Bu nedenle mümkün olan durumlarda laparoskopi tercih edilir. Ancak kistik çok büyük olması veya hastanın hamile olması, hastanın çok şişman olması, karın içerisine aşırı kanama olması gibi durumlarda laparoskopik yöntem uygulanamayabilir.


Okunma Sayısı : 24665
Bölüm Doktorları: Op. Dr. Nuray Günay, Op.Dr. Fatma Altınel Zakiev, Op. Dr. Hale Uzer, Uzm. Dr. Nagehan Bilgili, Op. Dr. Bahar Aksünger
Ayır

Bu makale sizi bilgilendirdi ise
paylaşarak diğer hastalara destek olabilirsiniz

AyırÇalışan Öneri ve Şikayet
Teşekkür Mesajları
Labaratuvar Sonuçları
Hemen Sorun