English | Arabic

Anasayfa»Smear Testi

Kadın Hast. ve Doğum - Smear Testi Nedir

Smear Testi Nedir


Yıllardan beri tüm kadın doğum uzmanlarının önem verdiği smear testi taraması rahim ağzının malin hastalıklarının taranmasında ve saptanmasında çok önemli bir tanı aracıdır. Kadın hastalıkları ünitesinde önemli bir tanı metodu olmaktadır. Bu sebepten dolayı kadınların en azından yılda bir kere simir testi yaptırmaları uzmanlarca ön görülmektedir.

Smear testi nasıl yapılır?

Smear testi muayene ortamında çok basit bir işlemdir. Hasta jinekolojik pozisyona alındıktan sonra canının yanmayacağı özellikle vurgulanıp spekulum dediğimiz alet ile serviks (rahim ağzı) ortaya özel kadın doğum uzmanlarımız tarafından incelenir ve özel bir fırça ile hücrelere ince bir lama yayılır. Lama yayılan salgılar özel bir sıvı yardımı ile laboratuvarda özel bir camın özerine konularak mikroskop yardımı ile incelenir ve hücreler muayeneden geçirilerek incelenmeye alınır. Bu tür incelemeler günümüzde bilgisayar yardımı ile yapılmaktadır.Kaç yaşından itibaren smear testi olmak gerekir?

Smear testini 21-22 yaşından itibaren yılda en az bir kere yaptırılması kadın hastalıkları uzmanlarınca önerilmektedir.

Smear testi neden anormal çıkar?

Kanının cinsel yönden çok aktif olması, daha önceden smear testinden anormal sonuç alınması ve birden fazla partneri olması gibi nedenler buna sebep olabilir.Smear testi sonuçları yanlış olabilir mi?

Smear testide diğer tüm laboratuvar testleri gibi yanlış sonuç verme olasılığı da vardır. Ama bunun yanlış sonuç vermesine neden olacak faktörler bulunmaktadır:

  • İncelenebilecek kadar anormal hücre alınmaması.
  • Alınan numunelerde kan ve enfeksiyon bulunması.
  • Vajinanın içinin yıkanılması veya öncesinde kullanılan ilaçlar.
  • Numunede yeterli hücre alınmaması.

Smear testi (Pap) sonuçları anormal çıkarsa ne olur?

Sonuçlar anormal çıkarsa muhtemelen ek testlere ihtiyaç duyulur. Bu ek testler 4-6 ay sonra smear testinin tekrarlanmasıyla detaylı bir inceleme yöntemi olan kolposkopi (biyopsili veya biyopsisiz) yöntem kullanılır. Eğer ek incelemelerde kist öncesinde değişiklikler saptanması durumunda anormal bölgenin alınması gerekir.

Simir testi fiyatları

İstanbul'da smear testi yapılan hastanelerden biri olarak sizlere hizmet vermekteyiz. Simir testi fiyatları veya Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü ile ilgili detaylı bilgi almak için 0212 644 22 00 numaralı telefondan veya sol taraftan hemen sorun kısmından bize ulaşabilirsiniz.

Smear testinden önce nelere dikkat edilmelidir

Smear sonuçlarını yanlış etkilememesi ve daha güvenilir sonuçlar elde etmek için smear testinden 24 saat öncesinde cinsel ilişkide bulunulmamalıdır.
Smear testinden en az 72 saat öncesinden herhangi bir vajinal krem veya ilaç kullanılmamalıdır.
Test olmak için en ideal zaman adet kanaması bittikten sonraki 7 ila 10?uncu günlerdir.

Smear testi nerede yaptırabilirim?

Hastanemizde kadın hastalıkları ve doğum ünitemiz uzman doktorları tarafından smear testi başarıyla yapılmaktadır. Smear testi yapan hastaneler arasında yer alan Özel Meltem Hastanesi randevu ve bilgi hattı 0212 644 22 00

Not: Kadın hastaları uzmanları tarafından gerek görüldüğünde adet kanamanızın olduğu günler dahi smear testi yapılabilir.

Okunma Sayısı : 54200
Bölüm Doktorları: Op. Dr. Nuray Günay, Op.Dr. Fatma Altınel Zakiev, Op. Dr. Hale Uzer, Uzm. Dr. Nagehan Bilgili, Op. Dr. Bahar Aksünger
Ayır

Bu makale sizi bilgilendirdi ise
paylaşarak diğer hastalara destek olabilirsiniz

AyırÇalışan Öneri ve Şikayet
Teşekkür Mesajları
Labaratuvar Sonuçları
Hemen Sorun