Meme estetiği göğüs estetiği

Meme estetiği göğüs estetiği

Daha estetik Göğüsler İçin

Meme veya göğüs yapısında bozulma oluşan bayan hastalara yapılan ameliyatlar meme estetiği ya da göğüs estetiği başlığı altında toplanabilir. Göğüsler, kadınlığı simgeleyen en önemli fonksiyonel ve estetik organlardan birisidir. Her kadın, estetik olarak güzel görünümlü göğüslere sahip olmak ister. Doğum ya da aşırı kilo alıp verme meme yapısında bozulma durumunda meme göğüs estetiği yapılır. Göğüs yapısında gelişme geriliği sonucunda ise göğüslerin çok küçük olması durumu ise göğüs büyütme estetiği ameliyatı ile düzeltilir.

Meme küçültme ameliyatı:

Aşırı büyüme oluşan memelerin neden olduğu sırt ve boyunda kas gerilmeleri, pozisyonel değişiklik, baş ağrısı, omuz ağrısı, sütyen askıları ile omuzda çöküklük, kronik göğüs ağrısı, kişisel hijyen ile ilgili problemler, sportif aktivitelere katılamama gibi nedenlerle göğüs küçültme estetiği yapılabilir. Fazla büyük olan memeler, kamburlaşmaya, omuz şikayetlerine, sütyen askısının yaptığı ağrılara neden olabilir. Ayrıca yapılan bir araştırmada büyük göğüslerin diabet şeker hastalığına neden olabildiği ortaya çıkmış. Onsekiz yaş ve üzerinde yapılması uygun olan göğüs küçültme meme estetiği memelerden fazla dokuların çıkarılması ve memenin yeni baştan oluşturulmasıdır.

Meme estetiği konusunda en önemli noktalardan biri, meme küçültülürken meme başı ve halkasının korunmasıdır. Tabii bu kısımların çürüme yada kaybedilme riski her meme estetiği ameliyatında vardır. Ancak belli teknik kurallara dikkat edilirse bu olasılık çok azdır. Eskiden çok büyük memelerin küçültülmesinde meme başı ve halkası yama olarak aktarılıyordu. Günümüzde ise artık göğüs estetiği ameliyatında her büyüklükte göğüslere uygulanabilen "inferior" tekniği kullanıyoruz.

Meme kanseri nedeniyle göğüslerin alınmasından sonra ortaya çıkan eksiklik moral bozukluğu hatta depresyona neden olabilir. Oysa uygun olan bayan hastalarda değişik metodlarla hastanın kendi dokuları, bazen de silikon meme protezi kullanılarak yeniden göğüs yapılmektedir. Böylece hastanın hayat kalitesi yükseltilebilmektedir.

Göğüslerin tek ya da çift taraflı gelişme geriliği ya da doğumdan sonra kilo verme sonucu, göğüsler küçülebilir ve göğüs estetiği görünümü bozulabilir ya da biraz sarkabilir. Bu gibi durumlarda memeyi, büyültmeye ve dolgunlaştırmaya yönelik yapılan girişimler ile daha dolgun, daha iri, estetik olarak daha güzel görünümlü meme oluşturmak mümkündür. Bu şekilde göğüs büyütme estetiği en kolay silikon meme protezleri ile yapılabilir.

Silikon jel meme protezlerinin güvenirliliği artık Amerika da da kabul edilmiştir. Bu protezler teorik olarak ömür boyu kullanılabilir, değiştirilmesi gerekmez. Ancak kaza sonucu delinme olursa protezleri değiştirmek gerekir. Göğüs protezleri ile yapılan meme büyütme estetiği sonuçları en yüz güldürücü ameliyatlarımız arasındadır. Ancak tüm göğüs estetiği ameliyatlarında olduğu gibi bu ameliyatda hafife alınmamalıdır. Tecrübesiz ellerde birçok hatalı sonuçlar çıkabilmektedir. Özellikle protez için hazırlanan ceplerin eşit olmaması, aynı hizada olmaması, kapsül kontraktürü gibi istenmeyen sonuçlar çıkabilir. Dikkat edilmesi gereken diğer bir durum ise enfeksiyon oluşumudur. Bu nedenle ameliyat sonrasında koruyucu antibiyotik kullanılmalıdır.

Özellikle doğum sonrasında süt verme nedeniyle büyüyen memelerde, süt devresinin bitmesinden sonra meme hacmi küçülür ve estetik görünümü bozulur. Bu küçülmeye genellikle deri uyum gösteremeyip bol kalınca meme ve meme başı aşağı doğru sarkma gösterir. Bu sarkma, göğüs dikleştirme estetiği ameliyatı ile düzeltilebilir.

Göğüs dikleştirme estetiği ameliyatında meme dokusu çıkarılmaz. Sadece bol olan deri fazlalıkları belli bir kalıba uyularak çıkarılır. Meme başı ve halkası olması gereken daha yukarıdaki yerine çıkarılır. Bu ameliyat sonucunda meme üzerinde ters T şeklinde iz kalır. İzin çok az kalması için çok ince estetik dikişler kullanılır. Göğüs sarkmasının çok az olduğu (1. ve 2. derece) durumlarda deride çok daha az iz bırakacak olan silikon protez konulması düşünülebilir.

Meme kanseri nedeniyle göğüslerin alınmasından sonra ortaya çıkan eksiklik moral bozukluğu hatta depresyona neden olabilir. Oysa uygun olan bayan hastalarda değişik metodlarla hastanın kendi dokuları, bazen de silikon meme protezi kullanılarak yeniden göğüs yapılmektedir. Böylece hastanın hayat kalitesi yükseltilebilmektedir.

Güncelleme Tarihi:19/06/2019
Yayınlama Tarihi:08/06/2011
Okunma Sayısı:19075
Soru sor