Labioplasti (genital bölge estetiği)

Labioplasti (genital bölge estetiği)

Genital Bölge Estetiği İçin
Genital bölgede  büyük dudakların iç kısmında yer alan küçük dudaklar yani Labium minörlere yapılan cerrahi düzeltme operasyonuna 'labioplasti' denmektedir. Labium Minörler her kadında değişik büyüklükte ve yapıda olabilir, ancak olması gereken normal şekli büyük dudakların içerisinde klitorisin her iki yanından aşağı doğru silik bir halde yer alması ve büyük dudakların dışına doğru taşmamasıdır. Aksi olduğu durumlarda yani vajinayı ve idrar deliğini çevreleyen bu küçük dudakların aşırı büyük, aşırı kıvrımlı ve büyük dudakların içinden dışarı taşacak tarzda uzun olduğu durumlarda gözle görülür estetik şekil bozukluğunun yanı sıra hijyenik ve cinsel yaşamı olumsuz etkileyen durumlar gelişebilir.

Her Türlü Bozuklukta

Bu tip şekil bozukluğu olan kadınların en sık başvurma nedeni cinsel ilişki esnasında partnerine karşı utanma, görünümünden dolayı kendini rahatsız hissetme ve özgüvenini yitirmesinden ötürü cinsel ilişki eyleminden kaçınmadır. Ayrıca büyük dudakların dışına taşmasından ötürü yıllar geçtikçe giderek koyulaşan küçük dudaklar zaman zaman iç çamaşırının sürtünmesi, çamaşır ve mayodan bile  fark edilebilecek kabarıklık hali, kişisel hijyenin yapılması esnasında tahriş ve acıma gelişebilir. Küçük dudakların kıvrımlarında biriken akıntı, terleme dolayısıyla oluşan salgılar zaman zaman bölgenin kötü kokmasına neden olabilir. Uzamış kıvrımlar cinsel ilişki esnasında penisin sürtünmesi ve vagina içine doğru germesiyle ilişki esnasnda ve sonrasında dokuda mukoza tahriş ve yırtıkları oluşturabilir. Bu durumda yapılan labioplasti operasyonu oldukça işe yaramakta ve memnuniyet vermektedir.
Cerrahi Operasyon ve Sonrası
Operasyonda şekil bozukluğuna neden olan doku ve kıvrımların fazla kısımları cerrahi olarak çıkarılır, dudaklara olması gereken şekil verilir. Hastanın konforu, acı duymaması ve operasyonun daha düzgün yapılabilmesi açısından genel anestezi altında bu operasyonun gerçekleştirilmesi daha uygun olacaktır. Dudaklara olması gereken uygun şekil verildikten sonra bölge eriyebilen ipliklerle dikilir. Operasyon yaklaşık 30-45 dakika sürmektedir. Hasta uyandırıldıktan sonra yaklaşık 1 saat gözlem odasında dinlendirilir, ağrı ve kanama kontrolü ardından hasta kolaylıkla yürüyerek evine gidebilir. Dikiş yerleri 7-15 gün içinde iyileşmektedir. Operasyondan 3-4 hafta sonra cinsel ilişkiye girilebilir. 30 günün sonunda bir cerrah eli değmemiş gibi tamamen doğal, güzel ve düzgün bir görüntü elde edilmektedir.
Bu operasyon henüz cinsel yaşamı başlamamış genç kızlara estetik ve hijyenik sebeplerle de yapılabilir. Operasyon esnasında kızlık zarına dokunulmaz, bekarete zarar  verilmez.
Güncelleme Tarihi:26/05/2019
Yayınlama Tarihi:06/12/2012
Okunma Sayısı:648
Soru sor