Kliteroplasti (klitoris estetik düzeltmesi)

Kliteroplasti (klitoris estetik düzeltmesi)

Kliteroplasti Nedir?

Klitoris üzerinde bulunan deri katlantısı kimi kadınlarda fazla olabilmekte ve bu durum klitorisin büyük görünmesine ve şekil bozukluğuna sebep olabilmektedir. Bu estetik ve anatomik problemin yanında klitorisin uyarılmasını da etkileterek orgazm ve cinsel haz alınmasında da problemlere yol açabilmektedir.

Bayanlarda fazlasıyla büyük klitoris, mayo veya dar elbise, pantolon, tayt vs giyildiğinde görüntü olarak rahatsızlığa sebep olurken, kişinin sosyal hayatını da olumsuz olarak etkilemektedir.

Buna benzer problem yaşayan bayanlarda kilitoris üzerindeki fazla olan deri katlantısını estetik cerrahi yöntemlerle çıkartılabilmektedir. Böylelikle klitoris ufaltılarak hem estetik görünümü düzelmiş hem de hastanın cinsel ilişkide haz alma , orgazm gibi problemlerin giderilmiş olur. Cerrahi olarak klitoris ufaltma ameliyatına kliteroplasti adı verilir ve hem cinsel uyarılma sorunu olan bayanlarda hem de estetik görüntü olarak problem teşkil edern vakalarda başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

Kliteroplasti Operasyon Süreci Nasıldır?

Kliteroplasti operasyonu muayene şartlarında yapılabilen ve yaklaşık 25 - 30 dakika süren bir cerrahi işlemdir. Çoğunlukla işlemler, genel anestezi ile birlikte yapılmakta, gerek görülürse yine aynı seansta klitoris ile birlikte fazlasıyla büyük olan labium minuslar (küçük dudaklar) da labioplasti operasyonu ile estetik olarak düzeltilebilmektedir. Kızlık zarına zarar vermediği için bu işlem, bakire bayanlara da uygulanabilir.

Bölüm Doktorları: Op. Dr. Tuncer Özalp
Güncelleme Tarihi:13/12/2018
Yayınlama Tarihi:06/12/2012
Okunma Sayısı:13281
Soru sor