Genital estetik

Genital estetik

Kadınların tümünde bulunan dış genital organlarını meydana getiren vajina, labium majörler olarak adlandırılan dış dudaklar, labium minörler adı verilen iç dudaklar ve klitoris, şekil ve görünüm açısından kadından kadına farklılıklar göstermektedir veya doğumdan sonra değişim gösterebilmektedir.

Doğum yapmamış kadınlarda iç ve dış dudaklar vajina girişini kapatırlar. İç dudaklar (labium minörler) normalde dış dudakların (labium majorler) içerisinde yerleştiğinde dışarıdan bakıldığı zaman genellikle görülmez. Fakar kimi kadınlarda iç dudaklar dış dudakların arasından dışarı doğru uzayabilmekte, sarkabilmekte, rengi zamanla koyulaşabilmekte ve asimetrik olarak birbirinden farklı büyüklüklerde olabilmektedir. Günümüzde kadınların kendi vücutlarını ve cinselliklerini keşfetmeleri onlara avantaj sağladığı gibi bazı olumsuzlukları da yanında getirdiği görülmüştür. Dış genital organının görüntüsünden dolayı kendilerini diğer kadınlarla kıyaslama, cinsel ilişki sırasında utanma ve huzursuz olma kadının aile, sosyal ve cinsel yaşamında olumsuz etkilenmelere yol açabilir.

Son yıllarda kadınların bilinçlenmesiyle daha çok talep edilmeye başlanan genital estetik operasyonları, kadının kendisine olan güvenini arttırarak, partnerine karşı kendini daha iyi hissetmesini sağlar. Genital esterik alanında çoğunlukla vajinoplasti (vajina daraltma), labioplasti (küçük dudakların tamiri) ve klitorisi küçültme (kliteroplasti) operasyonları yapılmaktadır.

Güncelleme Tarihi:20/04/2019
Yayınlama Tarihi:06/12/2012
Okunma Sayısı:12593
Soru sor