Yürüme döneminde bebek sağlığı

Yürüme döneminde bebek sağlığı

Bebeklerin ilk  adımları özellikle yeni anne ve baba olanlar için en heyecan verici zamanlardır. Bebek kendi başına ayağa kalkıp bir kaç adım atmaya başladığında ebeveynlerin yaptığı ilk şey bir yürüteç ya da ilk adım ayakkabıları edinmek oluyor. Aslında bebekler belirli bir süre ( 2 yaşına kadar ) ayakkabıya ihtiyaç duymamaktadır. Toplumda en çok bilinen yanlışlardan biri de yürüteçtir. Yürüteç yürümeyi hızlandırmadığı gibi normal yürüme hızını da azaltma gibi etkileri olabilmektedir. Meltem Hastanesi Doktorlarından Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Hilda Keykubad bebeklerin yürüme dönemlerini sağlıklı bir şekilde atlatabilmeleri için bize aşağıdaki değerli bilgileri sunuyor. 

Bebeklere Ne Zaman Ayakkabı Giydirilir? 

Bebeklerde ilk adımları atmaya başladıktan sonra hemen ilk adım ayakkabılarını giydirmek doğru bir davranış değildir. Çünkü bebeklere 2 yaşına kadar ayakkabı giydirmeye gerek yoktur. Bebeğin ayak kaslarının gelişmesi için ayak tabanının yer ile teması önemlidir. Toplumda ayakkabı giymeden çıplak ayak gezen bebeklerde düz taban durumu olacağı ön görülmektedir. Bu çok yanlış bir yaklaşımdır. Bebekleri ev iç mekanlarda altı kaydırmaz özellikte olan patikler ve ya çoraplar ile yürütmek en doğrusudur. Dış mekanlara çıkarken iç mekan ve dış mekan arası ısı değişimlerden ve ya çocuğunuzun ayağına zarar verebilecek sivri cisimlerden korumak için ayakkabı giydirmek daha doğru olacaktır. Bu ayakkabı illa ilk adım ayakkabısı ve ya ortopedik özellikli bir ayakkabı olmak zorunda değildir. Bebeğe giydirecek ayakkabıda asıl kriterler yere temas hissini veren, çok sert olmayan, ayağını saran ve hafif olmasıdır. Ön kısmı yumuşak bir şekilde kıvrılabilen arka kısmında ise bebeğin bileğini iyice çevreleyen tarzda ayakkabılar tercih nedeni olmalıdır. Bebekler hızlı bir şekilde büyüdüğü için ayakkabı alınırken ayakkabının ön kısmında bir miktar boşluk olacak şekilde seçilmelidir. Bunun nedeni ayağı büyümesine engel teşkil etmemektir. 

Yürüteç Kullanımı Zararları

Ebeveynlerin yaptığı yanlışlardan biri de bebek ilk adımlarını atar atmaz yürüteç alınmasıdır. Bu konunun uzmanları yürütecin bebeğin yürüme sürecini hızlandırmaktan ziyade bu sürece olumsuz yönde etkisi olduğunu vurgulamaktadır. Buna rağmen ailelerin neredeyse yarısı yürüteç kullanmaktadır. Yürüteç ile yürütülmeye çalışılan bebeklerin omurga değişiklikleri, kalça eklemlerine baskı ve parmak ucunda yürüme çabası yüzünden kas sistemi gelişiminde sıkıntılar oluşabilmektedir. 

Yürüteç Kullanımında Kaza Oranı Yüksektir

Yürüteç bebeğin gelişiminde olumsuz yönde rol oynayabileceği gibi fiziksel olarak da bir çok kazaya neden olmasına yol açmaktadır. Hastanelerde yürüteç yüzünden maruz kalınan bir çok kaza kayıtlara geçmiştir. Bu kazalar anne ve ya babanın olduğu ortamlarda gerçekleşmektedir. Bu kazalardan en sık görülen ve en tehlikeli olan bebeğin yürüteç ile birlikte merdiven ya da yüksek alanlardan yuvarlanması sonucu geçirilen kırık ya da ağır travmalardır. Buna benzer olarak bebek yürüteç üzerinde iken daha önce uzanamadığı yerleri keşfetmeye başlayacaktır. Bu masada bulunan kaynar bir çayı kendisine çekmesine ve ağır derecede yanmasına neden olabilir. Üzerine büyük ve ağır cisimleri devirmesine neden olabilir. Hastanelerde küvete ya da havuza düşerek can kaybı ile sonuçlanan bir çok kaza kaydı bulunmaktadır. 

Yukarıdaki bilgileri özetleyecek olursak bebeğin yürüme dönemlerinde onu yürüteç ile cesaretlendirmek yerine ona oturmayı, kalkmayı, adım atmayı, güvenle ve cesaretle ayakta durmayı öğretmek ve bunları güvenli bir ortamda yapmasını sağlamak daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

Güncelleme Tarihi:24/04/2019
Yayınlama Tarihi:05/02/2018
Okunma Sayısı:721
Soru sor