Ülserden tedavisiyle kurtulun

Ülserden tedavisiyle kurtulun

Mide ülseri, mide, yemek borusu, onikiparmak bağırsağı ve bağırsaklarda meydana gelen yaradır. Mide asidi gibi midenin iç yüzeyini tahriş eden maddelerle taşınması sonucu mide ülseri dediğimiz yaralar kendisini gösterir. Doku kaybı asit sayesinde daha derinlere de iner. Onikiparmak bağırsağı bağırsağı ülseri ülseri mide ülserine oranla daha fazla görülür. Ortalama 30-50 yaşlarında sıklıkla görülür. Erkeklerde kadınlara oranla 4 kat daha fazla görülmektedir. Mide ülseri 60 yaşından sonra kendisini gösterir ve kadınlarda daha sıktır.

Ülser Belirtileri

Karnın üst kısmında yanma, kemirme şeklindeki ağrılar sıklıkla görülen belirtisidir. Yemek öğün aralarında genel olarak ortaya çıkmaktadır. Gece hastayı uyandıracak denli şiddetli olabilir. Mide asidini nötürleyen antiasit dediğimiz tablet ve pastillerle birkaç saate ağrı hafifler. İlkbahar ve Sonbahar gibi geçiş mevsimlerinde ağrıların sıklığı artar. İştah kaybı buna bağlı olarak kilo kaybı, bulantı, kusma da az olsa da görülmektedir. Bunun dışında genetik yatkınlık, sigara, alkol, stres ve kortizon türü ilaçlar, çevre kirliliği nedenleri arasında sayılabilir.

Yukarıda saydığımız belirtilere benzer durumlarda mutlaka doktora başvurmak gerekir. Bazı kişilerin büyük tuvaletleri katran gibi olabilmektedir. Bu durum ülserin ilerlediği anlamına gelmektedir.

Mide Ülserinde Tedavi

Mide ülseri tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Ultrason ve fiziki muayene ile herhangi bir belirti vermez. Ülserin tanısı için üst sindirim sisteminin radyolojik tetkiki veya üst sindirim sindirim sistemi endoskopisi ile mümkün olur. Zamanımızda ülser için özel bir diyet tedavisi yoktur ve içilen süt bile ülsere zarar verebilmektedir. Fakat sigara kullanan birinin sigarayı bırakması ülserin iyileşmesine katkı sağlayacaktır. Aynı şekilde alkol alımı da ülseri tetiklemektedir. Her ne kadar doktor muayene ve ilaç tedavisi ile ülser iyileşebilse de tıkanma, kanama, daralma, delinme meydana gelmişse acil ameliyat gereklidir. Özel Meltem Hastanesi Genel Cerrahi bölümü uzman doktorları mide ülserine karşı her türlü tedavi yöntemlerini başarılı bir şekilde uygulamaktadırlar.

Güncelleme Tarihi:16/02/2019
Yayınlama Tarihi:27/01/2014
Okunma Sayısı:8916
Soru sor