Süt dişlerim çikiyor

Süt dişlerim çikiyor

Süt Dişleri Çıkarken...

Çocukların ilk diş çıkarması genellikle 6 aydan sonra başlar. Bazen genetik faktörlere bağlı olarak 4.5 ay gibi erken veya 14. aya kadar geç diş çıkarma olabilir. 20 adet süt dişin çıkması 2.5 - 3 yaşına kadar devam eder. Diş çıkmasında normalden daha uzun bir gecikme hormonal bozukluklara ( hipotiroidi, hipoparatiroidi) veya sistemik hastalıklara (Raşitizm, Dawn sendromu) bağlı olabilir.

Kalıcı dişin çıkma evresinde üstteki dişin çekilmesi kalıcı dişin erken veya geç çıkmasına neden olabilir.
Süt dişlerin erken dökülmesi ile komşu dişler bu boşluğa kayarak alttaki kalıcı dişin çıkmasını engellerler.

Dişlerin çıkması sırasında uyku bozukluğu, huysuzluk, hafif ateş görülebilir. Genellikle 38 derece ve
üzerindeki ateş diş çıkarmaya bağlı değildir. Böyle bir durumda çocuğunuzu doktorunuza göstermek ateşin nedeni açısından önemlidir.Çünkü ateşi enfeksiyona bağlı ise tedavisine erken dönemde başlamalıdır.

Dişlerin çıkmasını kolaylaştırmak için gereğinden fazla verilen D vitamininin faydası olmadığı gibi vucutta kalsiyum birikmesine neden olarak zararıda olabilir.

Süt Dişlerin Çıkma zamanı:

İlk süt dişleri genelikle alt orta kesicilerdir. (5-10 Ay) Daha sonra üst orta ve yan kesiciler (8-12 ay), alt yan kesiciler (12-14 ay) alt üst 1. pulmolerler(12-14ay) çıkar. 16-22. aylarda köpek dişleri, 24-30. aylardada alt ve üst 2. pulmolerler çıkarak süt dişleri tamamlanır.

Çocuklarda Diş Bakımı Nasıl Olmalı?

Diş Çürümelerinin en büyük nedeni şekerdir.Çocuğa verilen suda flor miktarı 0.7 PPM\'den.düşükse florür desteği yapılmalıdır. 18 aya kadar dişlerin ıslatılmış temiz bir mendil veya bez ile temizlenmelidir. 18 aydan sonra ise anne ve baba yardımıyla diş fırçası ile fırçalama alışkanlığı elde edilmelidir.
Süt dişleri çürümeye başlarsa çocuğunuzu diş hekiminize göstermeniz faydalı olacaktır. Çünkü bazı süt dişleri 12 yaşına kadar ağızda kaldıkları için erken dönemde oluşan diş çürümesi yeni çıkmış kalıcı dişlerinde çürümesine neden olabilir. Ayrıca çürüyen süt dişinin çekilmesi ile diğer dişlerin yerinin bozulması ve dişlerde dizilim bozukluğu oluşabilir.

Güncelleme Tarihi:23/03/2019
Yayınlama Tarihi:11/01/2007
Okunma Sayısı:10859
Soru sor