Polen allerjisinden kurtulma yolları

Polen allerjisinden kurtulma yolları

Polenle Mücadele İçin
Eve gelir gelmez saçın yıkanması ve gün içinde giyilen kıyafetlerin yatak odası dışında çıkarılmasının, polenin etkisini azaltan en önemli etkenlerden olduğu bildirildi.

Polenin zararlı etkilerinden kurtulabilmek için ev ve arabalarda polen filtresi kullanılabilir. Polenler, kapı ve pencerelerden, hatta pencerelerdeki çok ince tellerden geçerek evlerimizin içine kadar girebilir. Her polen alerji yapmaz. Polenle mücadelenin en zor yanı, soluduğumuz havada bulunan polenleri kontrol edebilmenin güçlüğüdür. Polenlerden korunmak çok kolay değildir ancak öncelikle, hangi bitkilerin polenlerine alerjik olduğunuzu bilmeli, polenine alerjik olduğunuz bitkilere fazla yaklaşmamalısınız. Evinizin kapı ve pencerelerini sıkıca kapatmalısınız. Ev pencereleri için polen filtreleri, otomobiller için ise özel olarak hazırlanan polen filtreli klima kullanılması, polenin zararını en aza indirir.
Polenlere Karşı Tedbirli Olun
Polenlerin yoğun olduğu zamanlarda dışarı çıkmamaya özen gösterilmesi, zorunlu durumlarda ağzın ve burnun koruyucu maskelerde kapatılmasının yararlı olacağını anlatan Kara, sözlerini şöyle sürdürdü:
Polene aşırı duyarlılığı olanlar, polen mevsiminde, açık havada spor ve egzersizden, ağaçlık, çimenlik yerlerde oturmaktan kaçınmalıdır. Eve gelir gelmez saçın yıkanması, gün içinde giyilen kıyafetlerin yatak odası dışında çıkarılması, polenin etkisini azaltan en önemli etkenlerdir. Böylece, vücudun dinlenme posizyonuna geçtiği ve savunmasız olduğu uyku saatlerinde, kişi polen riskiyle karşı karşıya kalmayacaktır. Gün boyu üzerine milyonlarca polen biriken giysilerin eve gelir gelmez çıkarılması da önemlidir. Ayrıca, polenlerin adeta yağmur gibi yukardan aşağıya doğru hareket ettiği göz önünde bulundurularak, gün içinde şapka takılmasının da büyük yararı vardır.
Güncelleme Tarihi:22/03/2019
Yayınlama Tarihi:29/03/2005
Okunma Sayısı:10633
Soru sor