Kolon kanseri ciddi bir operasyon gerektirir

Kolon kanseri ciddi bir operasyon gerektirir
Kalın bağırsak kanseri olarak da bilinen kolorektal kanser (kolon ve rektum kanseri) özellikle ülkemizde ciddi bir sağlık sorunudur. Batıda yapılan çalışmalar gerek Avrupa olsun gerek Amerika'da bu kansere bağlı ölümlerin oldukça fazla olduğunu ortaya koymuştur. Bizde yapılan istatistiklere göre kolon kanseri kadında ikinci erkekte ise üçüncü sıklıkla karşılaşılan kanser türüdür. Kadınlarda akciğer ve meme kanserinden sonra üçüncü sırada sıklıkla karşılaşılan kanser türüdür. Kolon kanseri tedavi edilebilmektedir ancak erken tanı ve teşhis önemlidir. Erken evrede tespit edildiğinde tam tedavisi mümkün olmaktadır.
Kolon kanserinin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Ancak bu kanserin ortaya çıkmasında etkili olan bazı çevresel ve genetik faktörler bulunmaktadır. Kalıtsal etkenler bu aşamada önemlidir. Ailesinde kolon kanseri geçmişi olan kişilerde bu hastalığa yakalanma riski yarıdan fazladır. Gardner sendromu, ailesel polipozis hastalığı kalıtsal hastalıklardır ve kolon kanserinin ortaya çıkmasında etkilidir.
kolon kanseri

Özellikle beslenme kolon kanserinde etkilidir. Batı tipi diyet kanser ihtimalini artırır. Kolon kanserinin görülmesi kimyasal maddelerin ne denli etkili olduğunu ortaya koymaktadır. 50 yaşından itibaren her 3-5 yılda bir sigmoidoskopi testi yaptırılması uygun görülür. Bu testte doktor ışıklı tüp vasıtasıyla bağırsaklarda olası polip tümör ve sıra dışı bir durumun olup olmadığını rahatlıkla görebilir.Kolon Kanserinde Tedavi SüreciTümörlerin tedavisi hastalığın boyutu, yerleşim yeri ve evresine göre farklılıklar gösterebilir. Kalın bağırsak kanserinde tedavi genellikle cerrahi, radyasyon ve kemoterapi şeklinde yapılır. Hastalığın evresine göre bu yöntemlerden biri veya bir kaçı kombine olarak kullanılabilir. Cerrahi yöntem genel olarak en sık başvurulan yöntemdir. Hastaların pek çocğuna bağırsaklarının bir bölümünün alınması şeklinde bir tedavi yürütülür. Ameliyatta bağırsaklardan kanserli doku çıkarılır. Cerrahlar çoğu zaman kalın bağırsakta tümörlü kısmı çıkardıktan sonra sağlam kısımları birbirine bağlarlar. Şayet bağlanmaz ise cerrah kolostomi denilen bir yöntem ile karın duvarında kalın bağırsak içeriğinin dışarı atılmasını sağlayacak bir delik açarak bağırsakları buraya bağlarlar. Özel Meltem Hastanesi Genel Cerrahi bölümü uzman doktorları kalın bağırsak kanserine karşı en etkin yöntemleri uygulayarak tedavi sürecini başarılı bir şekilde yürütmektedirler.
Güncelleme Tarihi:24/03/2019
Yayınlama Tarihi:03/02/2014
Okunma Sayısı:11287
Soru sor