Hemorid ameliyatı ile dayanılmaz ağrılara son

Hemorid ameliyatı ile dayanılmaz ağrılara son
Halk arasında basur olarak bilinen hemoroid, toplumumuzda oldukça sık görülen ve gündelik yaşamda olumsuz sonuçlara neden olan bir hastalıktır. Hemoroid dediğimiz yapı, anal kanalın iç duvarını örten tabakanın altında oluşan genişlemiş toplardamarlardır. Hemoroid şikayeti olanların genellikle ailesinde de benzer bir durum mevcuttur. İlerleyen yaş ile birlikte sık sık kabız olan hastalarda, hamile kadınlarda ıkınmaya bağlı olarak basınç ile bölgedeki toplardamarların bağ dokusunun gevşemesine neden olmaktadır. Aşırı alkol ve mayalı, asitli içecekler, baharat, turşu ve acılı yiyecekleri sık tüketenlerde hemoroid rahatsızlığı sık görülmektedir. Ayrıca işi gereği sıklıkla ayakta duranlarda veya yine işi gereği çok fazla oturanlarda da hemoroidal hastalık görülmektedir.
hemoroid ameliyatı

Hemoroidin kendini açık eden çok net belirtileri bulunmaktadır. En sık görülen belirti kanamadır. Büyük tuvalet esnasında fark edilir şekilde bir kanama meydana gelir. Yine bir başka belirti ağrıdır. Makat bölgesindeki ağrılar oldukça sancılı ve dayanılmaz olabilmektedir. Ağrı ile birlikte kaşıntı da kendini göstermektedir. Makat bölgesindeki bu aşırı kaşınma bölgeyi tahrip etmektedir. İç çamaşırda hissedilen akıntı ve ıslaklık hissi de yine hemoroidal yapının oluştuğuna bir işarettir.Hemoroidal hastalık belirtilerinde mutlaka doktora başvurulmalıdır. Hemoroidal hastalıkta tedavi hemoroidal hastalığın derecesine göre farklılık göstermektedir. 1. ve 2. Derecede olan hemoroidal hastalıkta ağrı kesiciler, diyet, krem, fitil ve oturma banyosu uygulanabilir. Yine bir başka tedavi yöntemi skleroterapi dediğimiz hemoroidin içine iğneyle ilaç verilmek suretle kurutulması işlemidir. Bant ligasyonu dediğimiz tedavide de hemoroidin köküne lastik bant yerleştirme ile gerçekleşir. Eğer hemoroid 3. ve 4. aşamada ise genellikle cerrahi yöntem tercih edilmektedir.Cerrahi müdahaleyi yapacak doktorun bu konuda kesinlikle yeterli donanıma, uzmanlığa sahip olması gerekmektedir. Cerrahi operasyon dört farklı şekilde yapılmaktadır. Bunlar açık hemoroidektomi, kapalı hemoroidektomi, stapler dediğimiz dikişsiz hemoroidektomi, ve damar mühürleyici cihazlarla dikişsiz hemoroidektomi şeklinde sıralanabilir. Hemoroidal yapının durumuna göre bu yöntemlerden biri tercih edilecektir. Bu seçeneklerden her biri olumlu sonuçlar vermekte ve hastayı bu sıkıntılı durumdan kurtarmaktadır.
hemoroidal hastalık

Uzman doktor gerekli muayeneyi yaptıktan sonra hastayı da bilgilendirerek gerekli tekniği anlatmaktadır. Hemoroid ameliyatı sonrasında doktor hastaya uygun diyetleri verecek ve hastanın bu diyete uymasını beklemektedir.Hemoroid ameliyatlarını yıllardır deneyimli kadrosu ile başarılı bir şekilde yürüten Özel Meltem Hastanesi, toplumumuzda oldukça yaygın şekilde görülen hemoroidal hastalığı alanında uzman doktorları ile ortadan kaldırmakta, hastayı sağlığına kavuşturmaktadır. Siz de daha fazla bu acıya katlanmayın, uzmanına gelin ve sağlığınıza en hızlı şekilde kavuşun.
Bölüm Doktorları: Op. Dr. İbrahim Karahan
Güncelleme Tarihi:23/10/2018
Yayınlama Tarihi:28/11/2013
Okunma Sayısı:9904
Soru sor