Görme alanı ile glokom taraması

Görme alanı ile glokom taraması
Hastanemiz Göz Hastalıkları branşı bünyesinde bulunan görme alanı cihazı ile glokom taraması yapılabilmektedir. Görme alanı taraması glokom dışında, görme sinirinde (optik disk) bulunan sinir liflerinde tahribat yapılabilecek diğer hastalıkların incelenmesinde de faydalı bir testtir. Cihazımız, test sonucunu vererek tedavide hangi metodları takip edeceğimiz konusunda bizlere fikir verir. Görme alanı incelemesi loş bir odada yapılan ve 15?20 dakika civarında süren bir testtir. Glokom ve diğer optik disk hastalıklarının teşhisleri gibi takipleri de bu inceleme ile yapılabilmektedir.Glokom Nedir?

Halk arasında göz tansiyonu olarak bilinen glokom, milyonlarca insanı etkileyen yaygın bir göz hastalığıdır. Tedavi edilmezse görme kaybına neden olabilir. Glokomda, göz içindeki sıvı basıncı, görme yeteneği için gerekli olan göz sinirlerine zarar verecek düzeyde yüksektir.

Glokomda görme kaybı oluştukdan sonra geri dönüş olmadığından erken tanı önemlidir. Normal göz muayenesi sırasında tespit edilen anormal göz içi basıncı hastanın ilk belirtisi olabilir. Göz doktorunca düzenli aralıklarla yapılan muayeneler glokomun erken tanı ve tedavisi için en iyi yoldur.

Şiddetli göz ağrısı, görme azalması , gözde kızarıklık ve bulantı, kusma ile karakterize bir tablodur. Acil tedavisi gereklidir. Bebeklikte ve çocukluk çağında izlenen türlerinde gözde sulanma, ışığa karşı hassasiyet ve gözde büyüme izlenir.

Glokom riskini artıran faktörler:
İlerleyen yaş

Ailede glokom öyküsü ( genetik yakınlık)

Sigara

Şeker Hastalığı

Yüksek ya da düşük kan basıncı

Miyopi

Uzun süreli kortizon tedavisi

Göz yaralanmaları

Migren

Bu özelliklere sahip kişilerin glokom yönünden göz muayenelerini yaptırmaları uygun olur.

Glokom tanı konulduktan sonra tamamen iyeleştirilip ortadan kaldırılamaz. Fakat birçok olguda uygun tedavi ile başarılı olunarak, kontrol altında tutulabilir, görme kaybının ilerlemesi engellenebilinir.

Eğer glokomunuz varsa, hastalığın tedavisi ve izlenmesi hayatınızın geri kalan bölümünde sürekli olarak devam edecektir. Bu nedenle göz doktorunuzun izleme programına düzenli olarak uymanız ve önerilen tedaviyi dikkatle uygulamanız çok önemlidir.

Güncelleme Tarihi:27/05/2019
Yayınlama Tarihi:10/11/2009
Okunma Sayısı:15539
Soru sor