Fako Yöntemiyle Katarakt Ameliyatı

Fako Yöntemiyle Katarakt Ameliyatı
Katarakt ameliyatı günümüzdeki en başarılı ameliyatlardan biri olup, bu ameliyatı geçiren hastaların yüzde 90 ı daha iyi görüşe kavuşmaktadırlar. Hastanemizde katarakt ameliyatları uzman hekim ve ekibi ile birlikte fako yöntemiyle yapılmaktadır.

KATARAKT NEDİR ?

Gözümüzün renkli tabakasının hemen arkasında yerleşmiş ve normalde şeffaf olan bir mercek olan lensimizin herhangi bir nedenle saydamlığını kaybetmesine katarakt denir.
Katarakt özellikle yaşlılarda görülür. Tüm dünyada 1. sırada gelen körlük nedenidir. Ancak katarakt tedavi edilebilir bir görme kaybıdır.

NELER KATARAKT"A YOL AÇAR?


  Yaşlılık (en çok görülen neden)
  Zararlı güneş ışınları
  Kortizon gibi bazı ilaçlar
  Göz travmaları
  Daha once geçirilen göz hastalıkları (üveit, glokom) veya ameliyatları
  Işın tedavisi
  Şeker hastalığı
  Doğuştan

BELİRTİLERİ NELERDİR?

Görmede yavaş yavaş azalma
Işığa hassasiyet, kamaşma
Çift görme
Okuma zorluğu
Sonradan ortaya çıkan miyopi
Renklerin soluklaşması ve sararması

NASIL TEDAVİ EDİLİR?


Katarakt başladıktan sonra onu geri döndürecek ya da durduracak bir ilaç ya da diyet yoktur. Kataraktın tedavisi bugün için ancak ameliyatla mümkün olmaktadır. Modern tekniklerin gelişimi ile günümüzde katarakt ameliyatı iğnesiz, narkozsuz ve hastanede yatmadan yapılabilmektedir.
Katarakt ameliyatı genellikle lokal ya da topikal (damla) anestezi ile ve mikroskop altında yapılır. Kataraktınızın sertlik derecesine göre MELTEM HASTANESİ"NDE güncel ameliyat yöntemlerinden size uygun olan birisi kullanılacaktır. Günümüzde kullanılan en modern katarakt ameliyatı yöntemi FAKO dur. Fako ile katarakt ameliyatı genellikle 30 dakikadan az sürer, dikiş gerekmez, iyileşme hızlıdır ve kısa sürede normal hayata dönebilmek mümkündür.
Soru sor