Bu belirtiler karaciğer kanseri habercisi

Bu belirtiler karaciğer kanseri habercisi
Günümüzde karaciğer rahatsızlıkları pek fazla belirti vermediği için çok geç teşhis edilebilmektedir. Karaciğer kanserleri, kötü huylu tümörlerdir ve insanın kendi dokusundan çıkar. Olguların yaklaşık %90'ını oluşturan hepatoselüler karsinom bu tümörlerin içerisinde en sık karşılaşılandır. Karaciğer kanseri toplumumuzda oldukça sık görülen ve oldukça sıkıntılı bir hastalıktır. Karaciğer kanserinin tam olarak nedeni bilinememektedir. Buna karşılık hastalığı tetiklediği ya da riskini artırdığı düşünülen bazı hastalık türleri de mevcuttur. Bunlar alkole bağlı karaciğer sirozu, hepatit B ve C, karaciğer adenomu, bazı ilaçlar ve metabolik hastalıklar olarak sıralanabilir.
karaciğer kanseri

Karaciğer Kanserinin Belirtileri Nelerdir?Karaciğer kanserinin erken evrede kendine özgü bir belirtisi bulunmamaktadır. O nedenle uzman doktor tanı koyduğunda genellikle hastalık ileri evrededir. Hastaların sıklıkla yakındığı konular iştahsızlık, kilo kaybı, çabuk yorulma, halsizlik, karında sıvı birikimi ve sarılık gibi bulgular vardır. Bazen karın sağ üst tarafında ağrı ve dolgunluk hissi kendini gösterebilir. Kanser temelinde genel olarak kendini tekrar eden bir karaciğer rahatsızlığı vardır. Bu hastalıklar da beraberinde bazı benzer bulgular gösterdiğinden karıştırmak mümkün olabilir. Karaciğer Kanserinde Teşhis ve TedaviEğer karaciğer kanserine yakalanan kişi siroz hastası veya hepatit b taşıyorsa, bu hastalığın varlığı kolaylıkla tespit edilebilmektedir. Doktor yaptığı muayene sırasında karaciğerde bir büyüme gözlerde sararma, ve yine karaciğerde sıvı birikimi gözlemleyebilir. Kan testinde fetoproteinin yüksek oranda çıkması kanser tanısını daha güçlü hale getirir. Bunların yanında ultrasonografi, manyetik rezonans görüntüleme ve bilgisayarlı tomografi tanının konmasında büyük fayda sağlamaktadır.
karaciğer

Karaciğerde öncelikli tedavi hepatektomidir. Özellikle kanser sadece karaciğer ile sınırlanmış  ise bu yöntem başarılı sonuç vermektedir. Şayet kanser sebebiyle hastanın tüm karaciğerinin alınması gündemdeyse bu karaciğer nakli ile mümkün olmaktadır. Fakat her iki durumda kanserin karaciğerin dışına sıçramamış olması ve kanser evresinin bunun için sakıncalı bir durum doğurmaması gerekmektedir. Ameliyat uygulamasının gerek olmadığı karaciğer hastalarında lazer, radyofrekans, ablasyon ile kanserin olduğu doku ortadan kaldırılabilmektedir. Bunların yanında kemoterapi de karaciğer kanserlerinde kullanılabilecek bir başka yöntemdir.Hangi yöntemin uygulanacağı kanserin durumu ve doktorun muayenesi ile ortaya çıkacaktır. Uzman doktor yapacağı muayeneler ile hangi tedavi yönteminin en uygun olduğunu hastaya belirtecektir. Özel Meltem Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü uzman doktorları yaptıkları muayene neticesinde karaciğer hastalık veya kanserlerini uyguladıkları etkin yöntemler ile ortadan kaldırmaktadırlar.
Güncelleme Tarihi:22/03/2019
Yayınlama Tarihi:09/12/2013
Okunma Sayısı:38686
Soru sor