Bebek ve çocuklarda kabızlık sorununa dikkat

Bebek ve çocuklarda kabızlık sorununa dikkat
Kabızlığın çocukluk döneminde en sık rastlanan rahatsızlık olduğunu belirten Özel Meltem Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ziya Kader her bebeğin bağırsak çalışma düzeninin farklı olduğunu ve bu nedenle bazı bebeklerin tuvalet alışkanlığının iyi olurken bazı bebeklerde düzensizlik gözlemlenebildiğini belirtmektedir. Dr. Kader sözlerine şu şekilde devam ediyor; 'Eğer bebek normal düzen dışında birkaç gün kaka yapmadıysa ve tuvalet sırasında acı çekme, taş gibi ufak ve sert dışkılama meydana geliyorsa, bu dışkılamada kan izleri gözlemleniyorsa bebek kabız olmuş demektir. Kabızlık genel olarak 3 gün civarı sürmektedir. Eğer 3 günü geçmiş ve hala aynı sorun yaşanıyor, kan görülmeye devam ediliyorsa mutlaka bir çocuk doktoruna gösterilmelidir.' demektedir.Kabızlık İhmale GetirilmemelidirYeni doğan bebeklerde kabızlığın daha nadir göründüğünü belirten Dr. Kader, bebeğin kakasını yaparken yüzünün kızarmasının normal olduğunu, anne sütü ile beslenen bebeğin daha sık kaka yaptığı için kabız olmadığını belirtmektedir. İnek sütü ile beslenen veya dışarıdan hazır mama ile beslenen bebeklerde kabızlık görülme oranının daha fazla olduğunu söyleyen Dr. Kader; 'Eğer bebek bu şekilde besleniyorsa mutlaka kabızlık önleyici ilaç da alınmalıdır.' demektedir.
Kabızlığı önleyici ilaçlar ile bebeğin kabızlığı hala geçmiyorsa yeterli beslenmediği anlamına geldiğini belirten Dr. Kader; 'kaka kalın bağırsakta ne kadar çok uzun süre durursa dışarıya atımı o kadar zor olur. Sertleşmiş kaka kalın bağırsağın son kısmından geçerken yırtık ve çatlaklara neden olabilmektedir. Bu acıyı yaşamak istemeyen çocuk dışkılamasını ertelemek adına içinde tutabilir. Bu da kakanın içeride daha fazla kalmasına ve kurumasına, büyük bir hacme ulaşmasına neden olur. Böylelikle kabızlık kendini belli eder.' demektedir. Kabızlığın NedenleriKabızlığın ortaya çıkmasının pek çok nedeni olabildiğini vurgulayan Dr. Kader genellikle beslenme alışkanlığının düzensiz olmasından dolayı görüldüğünü söylemektedir. Bir takım enfeksiyonlar ve yan etkili ilaçların da kabızlık yapabildiğini söyleyen Dr. Kader; 'Kabızlıkta en önemli etken yeme alışkanlığının düzenidir. Çocuğun bol sıvı tüketmesi, dışkılamanın kolay yapılabildiği lifli gıdalar yemesi, düzenli dışkılama için düzenli bir tuvalet alışkanlığı edinmesi gerekmektedir.  Beslenme dışında hareketsizlik de çocuk da ishale neden olabilmektedir.' demektedir.
Sürekli kabızlık sorunu yaşayan çocuklar genellikle iştahsız, çabuk doyan çocuklardır diyen Dr. Kader,  Bu çocukların genellikle ana öğün yemekler yerine ara öğünlerde düzensiz bir yeme alışkanlığına sahip olduklarını, bu tip durumlarda çocukta genellikle şiddetli karın ağrısı, bulantı, kusma, kramplar gözlemlendiğini söylemektedir. 'Böyle durumlarda çocuğun mutlaka bir çocuk doktoruna gösterilmesi gerekmektedir.' diye eklemektedir.

Mutlaka Doktora Danışılmalı
Konu kabızlık olduğunda doktora danışılmadan çocuğa herhangi bir fitil, lavman veya müshil verilmemesi gerektiğinin altını çizen Dr. Kader; 'Kabızlıkta temel amaç kalın bağırsağın tıkanıklığını temizlemektir. Bu temizleme sonrası çocuğun normal tuvalet alışkanlığına geri döndürülmesi  ve kaka yapma ile ilgili sıkıntıların ortadan kaldırılması esastır. Ağrıyı ortadan kaldıracak durumun kakanın kalın olmaması ve yumuşak kalmasıdır. Bunun için kontrollü bir beslenme alışkanlığı gereklidir. Tuvalet alışkanlığı düzelen çocuklar günde iki defa 5-10 dakika arası tuvalette kalmaktadırlar.' demektedir. Kabızlık tedavisinin çocuğa göre değişebildiğini vurgulayan Dr. Kader; 'Tedavi küçük çocuklarda büyüklere oranla daha uzun sürmektedir. Ayrıca önemli bir nokta; eğer kaka uzun süre bağırsakta kalırsa bu kalın bağırsağın genişlemesine neden olabilir. Böyle bir durumda ise ameliyat gerekebilmektedir.' demektedir.
Güncelleme Tarihi:18/04/2019
Yayınlama Tarihi:23/09/2013
Okunma Sayısı:35546
Soru sor