Ateşli hastalıklar çocuk sağlığını tehdit ediyor

Ateşli hastalıklar çocuk sağlığını tehdit ediyor
Ailelerin sıklıkla karşılaştığı ve çoğu zaman ne yapacağını bilemediği ateşli hastalıklar doğru tanı ve teşhis ile oldukça hızlı bir şekilde tedavi edilebilir. Bilinmesi gereken en önemli şey ateşin bir hastalık olmadığı enfeksiyonlara karşı verdiği normal bir tepki olmasıdır. Genellikle aileler çocuklarının ateşi çıkınca paniğe kapılmakta, çocuğun üzerini örtmek gibi yanlış hareketlerde bulunabilmektedirler. Ateşin yüksek ya da düşük olması hastalığın ciddiyeti ile paralel orantılı değildir. Basit ve önemsenmeyecek bir viral enfeksiyonda yüksek ateş olabileceği gibi idrar yolu veya boğaz iltihabında düşük ateş olabilmektedir. Bunun yanında grip, bronşit, diş çıkarma, ishal gibi durumlar da ateşin çıkmasını tetiklemektedir.Vücut Isısı Neden Yükselir?Ateş vücut ısısının normal değerler üzerine çıkmasıdır. Ateş durumunu düzenleyen beyindeki hipotalamus bölgesidir. Vücut ısısının yükselmesi mikrop ve diğer etkenlere bağlı olarak organizmanın kendini korumak için geliştirdiği bir savunma şeklidir. Normal vücut ısısına baktığımızda, normal vücut ısısı koltuk altı bölgesinde 37,4 ağız içerisinde 37,5, kulakta 37,8 ve rektumda 38 derecenin altındadır. Bu derecelerin üzerindeki değerler ateş olarak değerlendirilir.
Ateş ölçümü kulaktan, ağızdan, koltuk altı ve rektumdan yapılabilir. Çocuklarda en sık tercih edilen kulak termometresidir.
ateşli hastalıklar

Yüksek Ateş Çocuklarda Hangi Hastalıklara Neden Olur?Bakteri ve virüslerin yol açtığı üst solunum yolu enfeksiyonları en sık görülen ateş sebebidir. Viral dediğimiz enfeksiyonlar genellikle antibiyotik kullanmadan bol sıvı ve ateş düşürücü öneriler ile düzelmektedir. Diğer enfeksiyonlar sinüzit, ishal, orta kulak iltihabı, idrar yolu iltihabı, ishal ve döküntülü hastalıklar ateşe neden olmaktadır. Menenjit, Zatürre ve tüberküloz gibi enfeksiyonlar ciddi ve tehlikeli rahatsızlıklardır.Ateşli Havaleye Karşı DikkatFebril Konvulzyon dediğimiz ateşli havale 6 ay-5 yaş arası çocuklarda ani ateş yükselmesi ile dişlerde kilitlenme, bilinç kaybıkol ve bacaklarda kasılma, morarma, gözlerde kayma şeklinde ortaya çıkmaktadır. 10 saniye ile birkaç dakika arasında sürebilir. Genellikle ailede bir ateşli havale geçirme öyküsü bulunan çocuklarda görülür.Telaşlanmadan Doktora BaşvurunEnfeksiyonların neden olduğu ateşli hastalık çocukta görüldüğü takdirde panik yapmadan doktora başvurulmalıdır. Evde uygulanacak yanlış yöntemler çocuğun sağlığını daha da riske sokabilir. Özel Meltem Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü doktorları çocuklarda çıkan ani ateşe karşı gerekli tanı ve teşhisi koymakta, hastalığın nedenine göre tedavi yöntemleri uygulamaktadırlar.
Güncelleme Tarihi:26/04/2019
Yayınlama Tarihi:14/11/2013
Okunma Sayısı:11551
Soru sor