English | Arabic

Anasayfa»Sunnet Icin En Iyi Yontem

Çocuk Cerrahisi - Sünnet için en iyi yöntem

Sünnet için en iyi yöntem


Uykuda Sünnet

Meltem Hastanesi Çocuk Cerrahisi Uzmanı Kamil Başar Göçmen, çocukların psikolojik olarak sünnetten en az şekilde etkilenmeleri için yapılaması gerekenleri anlattı.

Sünnetin, çocukların psikolojisi için uyutularak yapılmasında büyük fayda vardır. Sünnet operasyonu için en iyi yöntem; çocuklarda uyutularak, yeni doğan bebeklerde ise lokal anestezi uygulanmasıdır. Çocuklarda lokal anestezi uygulaması ile ağrı duyusu ortadan kaldırılsa bile çocuk dokunma ve çekme hareketlerini hissetmekte, buna karşı psikolojik olarak olumsuz tepki verebilmektedir. Sonuçta esas olarak çocuğun sağlığı için yapılan,  çocuk ve ailesi için hayırlara vesile olması gereken bu cerrahi işlem çocuk için bir korku ve kaygı nedeni olabilmektedir. Çocuğun bu yaşta yaşadığı ruhsal sıkıntılar ileri yaşlarında da onu kötü etkileyebilmektedir.  Bu nedenle lokal anestezi yerine uyutularak sünnet yapılması tercih edilmeli.

En Güvenli Sünnet Yöntemi

Uygulanan anestezi, gerçek anlamda bir ameliyat anestezisi olmayıp 'sedasyon' işlemidir. Çocuklarda tercih edilen sedasyon ' yöntemiyle; bir anlamda uyuklar haldeki çocuklar yapılan işlemleri hatırlamıyor, acısız ve uyku halinde sünnet işlemi gerçekleştiriliyor. Ayrıca sedasyon altında yapılan işlemde, erişkin yaşlarda erken boşalmayı önleyecek şekilde  yapılabilmektedir. Sünnet sonrası iyileşme süresi kişiye göre değişmekle birlikte, 24 ? 48 saat içinde hasta günlük yaşamına dönebiliyor.

Çocukların sünnet öncesinde sünnet hakkında doğru bir şekilde bilgilendirilmesi, bu işlemin sağlık açısından ve geleneklerimiz açısından ne kadar önemli ve gerekli olduğunun anlatılması, işlem sırasında hiç ağrı duymayacaklarının anlatılması çok önemlidir. Çocuklar sünnet için hastaneye getirilirken kesinlikle kandırılmamalı. Sünnet olacaklarından haberdar edilmelidirler. Sünnetin çocuklar için sürpriz bir şekilde gerçekleşmemesi çok önemlidir.

Okunma Sayısı : 22667
Ayır

Bu makale sizi bilgilendirdi ise
paylaşarak diğer hastalara destek olabilirsiniz

AyırÇalışan Öneri ve Şikayet
Teşekkür Mesajları
Labaratuvar Sonuçları
Hemen Sorun