Sinir sıkışması ameliyatı

Sinir sıkışması ameliyatı

Sinir Sıkışması 

Boyun omurlarından köken alıp ele kadar uzanan ulnar, median ve radial isimli 3 adet ana sinir vardır. En yoğun dirsek sahasında yer piyasa kubital tünelde sıkışmaktadır. Nadiren bilek de sıkışma meydana gelebilir. Kubital tünel sendromu, ulnar sinirin dirsek bölgesinde sıkışması ya da irritasyonuna verilen isimdir. Ulnar sinirin sıkışması sonucu dirsek, el bileği ve parmaklarda uyuşma ve ağrı meydana gelebilir. Dirsek alanında, iç tarafta yer sektör kemik çıkıntısına medial epikondil diyoruz. Medial epikondilin arkasında kubital tünel yer alıyor ve içinden ulnar sinir geçmektedir. Elimizi medial epikondile yerleştirdiğimizde tünelden geçen sinir parmak uçlarıyla çok fazla rahat hissedilebilir. sebebiyse cildin hemen altında yer alıyor. Dirseğin 6 ya da ön kol ile bilek arasında, ulnar sinir kasların içinde seyir etmektedir. El bileğine yakın bölgede guyon kanalı isimli ikinci tünelden geçerek serçe ve yüzük parmakların hareketini sağlar ve duygu duyusunu alır.

Sinir Sıkışması Nedenleri

Dirsek büküldüğünde ulnar sinir gerilir. Uzun sürerse dirsek bölgesinde ağrı ve hassasiyet oluşur. Bazı kişiler uyurken elini yanağına koyarak uyur. Ulnar sinir gerilir ve gece uykudan uyandıran parmak uyuşmaları ile sonuçlanabilir.

Bazı kişide dirsek kıvrıldığında sinir tünelden dışarı kayar ve tekrar arka döner. zaman içinde bu durum sinirin zedelenmesine yol açar.

Uzun süre dirsek üzerine yatmak

Dirsekte şişme durumları (kireçlenme, romatizma)

Dirsek travması yada kırığın iyileşme döneminde görülebilir.

Sinir Sıkışması Ameliyatı

Bu ameliyat anterior transpozisyon olarak isimlendirilir. Bu ameliyat gevşetme ameliyatı ile beraber sık yapılmaktadır. Sinir tünelden alınır ve medial epikondilin ön kısmına taşınır. Bu sayede sinirin gerginliğini azalmaktadır. Sinir ten ve yağ tabakasının altında yer sektör kasların üstüne, içine ya da kasların altına transfer edilebilir. Kubital tünelin yer aldığı iç kemik çıkıntısı yani medial epikondil kemik kesimi ile çıkartılır. Bu halde tünel ortadan kalkar ve sinir öne doğru yer değiştirir.

Sinir sıkışması ameliyatı fiyatı

istanbulda ortopedi olan hastaneler den biri olarak sizlere hizmet vermekteyiz. Sinir sıkışması ameliyatı ve fiyatı ile ilgili detaylı bilgi almak için 0212 644 22 00 numaralı telefondan veya sol taraftan hemen sorun kısmından bize ulaşabilirsiniz.

Konu ile ilgili arama cümleleri: istanbulda ortopedi olan hastaneler,Sinir sıkışması ameliyatı fiyatı,Sinir sıkışması ameliyatı fiyatı 2018,Sinir sıkışması ameliyatı fiyatı 2019,Sinir sıkışması ameliyatı yapan hastaneler,sinir sıkışması nedir

Güncelleme Tarihi:18/07/2019
Yayınlama Tarihi:20/11/2014
Okunma Sayısı:7941
Soru sor