Eklem ağrıları tedavisi

Eklem ağrıları tedavisi

Eklem Ağrıları

Eklem ağrıları genellikle sebebe yönelik tedavi edilir. Eklem ağrıları şayet mekanik nedenlerden kaynaklanmış olabilir. Hastanın kilo problemleri kıkırdakta oluşan harabiyetler, veya eklemlerin yanlış kullanımı, tekrarlayan travmalar, mesleki dezavantajlar, kireçlenme gibi durumlarda medikal tedavinin faydası var.

Bu tarz mekanik eklem ağrılarında kilo kontrolü ve kasların kuvvetlendirilmesi de önem taşımaktadır. Antienflamatuar ilaçlar ve soğuk uygulamalar hastanın rahatlamasını sağlayabilmektedir.

Diğer eklem ağrısı nedenleri

Yukarıda bahsedilen mekanik neden dışında iltihabi bir durum varsa bu noktada ciddi bir tıbbi tedavi ortaya konulmaktadır. İltihaplı eklemlem ağrılarında fizik tedavi ve diğer yardımcı tedavileri ikici sırada yer alır. Bunun için öncelikle iltihabı kontrol altına alacak değişik sevilerde ilaçların kullanılması uygun bulunur.

Eklem ağrıları için ne zaman hastane gitmek gerekir?

Eklem ağrıları özellikle 1 haftadan uzun süre devam ediyorsa hastalar mutlaka bir ortopedi doktoruna başvurmalıdır. Ancak ağrı olmuş veya kesilmiş dahi olsa eğer eklemlerde şişlik, kızarıklık veya ısı artışı gibi durumlarda ilk defa yaşanıyorsa yine bir ortopedi uzmanı tarafından görülmelidir. Çünkü eklem ağrıları burkulma, travmatik veya darbeye bağlı bir sorun olarak ortaya çıkabiliceği gibi sistemik bir rahatsızlığında yada iltihaplı romatizma habercisi olabilir.

Hasta yakın zamanda üst solunum enfeksiyonu, idrar yolu enfeksiyonu veya ishal geçirmişse bunu takiben herhangi bir eklemde oluşan şişlik, ağrı yada ısı artışıyla eklemi kullanama gibi belirtiler, kişide iltihaplı eklem ağrıları hastalığı söz konusu da olabilir.

Eklem ağrıları için ortopedi bölümümüzden randevu alabilirsiniz.

Konuyla ilgili aramalar: eklem ağrıları, eklem ağrıları belirtileri, eklem ağrıları neden olur, eklem ağrısı sebepleri, eklem ağrısı çeşitleri, eklem ağrısı tedavisi.

Güncelleme Tarihi:24/07/2019
Yayınlama Tarihi:24/10/2014
Okunma Sayısı:4218
Soru sor