Çocuklarda topallama nedenleri

Çocuklarda topallama nedenleri

Yürüme insan hayatının en temel fonksiyonlarından biridir. Bir ayağın yerden kalkıp tekrar yere değmesi arasında geçen süre adım, iki adımdan oluşan kombinasyonlarda yürü olarak tanımlanır. Yürüme esnasında adımların özelliklerindeki eksikliğe topallama denir.

Çocuklarda Topallamanın Çeşitli Sebebleri

Ağrı nedeniyle bir bacağa daha az yüklenme isteği. Yada bir bacağın diğerinden kısa olması veya eklem hareketlerinin bozuk olması gibi. Çocukluk çağında topallamanın ortaya çıkması bazı hastalıkların erkek tanısında çok önemlidir. Tabi çocuklarda topallamayı gözlemleyebilmek için bebeğin 18 ayını doldurmuş olması gerekmektedir. Çocukların aksayarak yürümesi nedenlerini yaş gruplarına göre değerlendirmek daha doğrudur. 2-5 yaş arasındaki çocuklarda topallamanın en sık rastlanan sebepleri 5-10 yaş arasından çocuklardaki topallama sebeplerinden farklı olabilmektedir. 17 yaş üzerinde ise aksayarak yürüme nedenleri daha farklı temellere dayanabilmektedir.

Topallamanın en sık görülen şekli ağrıya göre topallama veya hastanın ağrıyan bacağa çok kısa basarak yürümesi olarak karşımıza çıkar. Kalçadan ayak parmak uçlarına kadar herhangi bir noktada hissedilen, örneğin düşmeyle bir yumuşak doku yaralanmasına bağlı ortaya çıkan veya gribal bir enfeksiyon sonrası eklemlerin içinde sıvı toplanması sonucu çıkan aksamalar antaljik topallama yada ağrı topallamasının temel nedenidir.

"Çocuklarda diz ağrıları kalça rahatsızlıklarının belirtisi olabilir"

İlerleyen yaşlarda (özellikle 2-8 yaş arası) kalça ve diz kökenli rahatsızlıklar topallama ile ortaya çıkacaktır. Ortopedi tıp eğitiminde verilen en önemli bilgilerden birisi çocuklarda aksi ispat edilene kadar diz ağrısı kalça ağrısı olarak tanımlanır. O yüzden dizinin ağrıdığını söyleyen bir çocuğu muayene ederken mutlaka kalça muayenesini de mutlaka yapmak ve kalça inceleme bilgilerinide ortaya koymak gerekir.

Kalça kemiğini oluşturuan kemiğin geçici bir kan dolaşımı sorunu ortaya çıkan hastalık sık görülen bir topallama nedenidir. Yine iyi huylu kemik yada yumuşak doku tümörleriyle oluşan ağrının yürüme fonksiyonuna etkisi topallama olarak görülebiir. Bunula birlikte doğuştan çarpık bacaklarda hastanın yürüyüş ritmini bozmaktadır. Romatizmal diğer hastalıklarda yürürken aksama sebebi olabilmekte ancak çocuklarda ilk tanı yaşı 10-12 olarak belirlenmektedir.

Güncelleme Tarihi:20/06/2019
Yayınlama Tarihi:23/10/2014
Okunma Sayısı:9459
Soru sor