Selülitlerden kurtulmak için beslenme önerileri

Selülitlerden kurtulmak için beslenme önerileri

Selülitler, derinin alt tabakasında, yağ dokusunun hemen çevresinde meydana gelen; derinin üst bölümünde pütür pütür bir görüntü bırakan genişlemelerdir. Yağ hücrelerinin fazla yağı depolamasının ve östrojen hormonunun da etkisiyle bu hücreler genişler. Kan dolaşımı giderek yetersizleşmeye başlar. Yağ hücrelerinin genişlemesi ise yağ dokusunun aşırı yayılması demektir.

Bu yayılma deri altı bağ dokusunu da etkileyerek vücudun normalden daha fazla su tutmasına ve dolayısıyla da kan dolaşımının zayıflamasına neden olur. Vücut kan dolaşımındaki zayıflamayla birlikte, dokulara eskisinden daha az oksijen ulaşmayla başlar. Bunun sonucu dokular elastikiyetini kaybeder ve cilt yüzeyi pürüzlü bir görünüm almaya başlar. Selülitlerinizden kalıcı olarak kurtulmak istiyorsanız aşağıda belirteceğimiz önerilerimize lütfen kulak verin:

Hızlı Kilo Vermekten Uzak Durun, Sağlıklı Diyetler Yapın

  1. Kızartmalardan, beyaz undan yapılmış gıdalardan, tatlılardan, yağlı etlerden, fazla yağdan, sucuk, salam ve sosisten uzak durun.
  2. Tam tahıllı ürünler, sebze, meyve, tavuk, yağsız etler, balık, yoğurt bitkisel yağlar içeren dengeli bir diyet yapın.
  3. Selülite karşı en önemli silah sudur. Yeterince su içmeyince kan dolaşımımız yavaşlar ve yağımızda artırmış olur. Sıcak veya oda sıcaklığında hiç fark etmez yeter ki günde 2 litre su için.
  4. Hareketlerinizi mutlaka arttıralım.(yürüyüş, yüzme, aerobik hareketleri vs...) Bunların yanı sıra asansör ve araba kullanmak yerine yürüyüş tercih edin.
  5. Lifli gıdalar tüketin( tahıllı ürünler, sebze meyve gibi ).
  6. Günde 5-6 fındık tüketin. Magnezyum içeriğinden dolayı fındık, yağ yakmaya yardımcıdır.
  7. Çok fazla tuz tüketiyorsanız bunu normal miktarlara indirin.
  8. Kivi, lahana, portakal( c vitamini içerdiklerinden dolayı ), muz ( magnezyumdan zengin olduğu için ) ve brokoli ( potasyumdan zengin olduğu için vücutta ki fazla suyu atar ) düzenli olarak tüketin.                
  9. Domates ve üzüm de kan dolaşımını arttıran besinlerdir. Bunları da bolca tüketin.
Güncelleme Tarihi:22/03/2019
Yayınlama Tarihi:27/02/2010
Okunma Sayısı:15895
Soru sor