Kadınlarda idrar kaçırma ve tedavisi (inkontinans-burch)

Kadınlarda idrar kaçırma ve tedavisi (inkontinans-burch)

Kadınlarda İdrar Kaçırma Nedir?
Kişinin kontrolu dışında oluşan, sosyal ve/veya hijyenik problem yaratan idrarı tutatmama (kaçırma) durumudur

Kadınlarda İdrar Kaçırma Nasıl oluşur?

Üç şekilde ortaya çıkmaktadır

1. Stres tipi (stres inkontinans): öksürme, hapşırma, ıkınma, ve zorlanma gibi karın içi basıncının arttığı durumlarda görülen idrar kaçırmadır. Nedeni mesane tabanı ve üretranın anatomik desteğinin zayıflamasıdır.

2. Sıkışma tipi(Urge inkontinans-sıkışma inkontinansı): sıklıkla suyla ilgili işler yaparken şiddetli idrar yapma isteği ile birlikte ve tuvalete giderken idrar kaçırma şeklinde olan tipidir Nedeni mesanenin idrarla dolarken ani olarak kasılmasıdır. Hastaların büyük çoğunluğunda neden bilinmemektedir. Bir kısmında diyabet, parkinson,demans ve multipl skleroz gibi kronik hastalıklar görülür.

3. Karma (Mikst inkontinans): inkontinans ise ikisinin bir arada olmasıdır.

İdrar Kaçırma Nedenleri ve Risk Faktörleri

- Yaş: Yaş ilerledikçe pelvis taban ve mesane fonksiyonlarını olumsuz etkileyen hastalıkların ortaya çıkması idrar kaçırma olasılığını artırmaktadır

- Doğum: Çok sayıda doğum yapma, iri bebek doğurma, müdehaleli doğum yapma, zor doğum yapma ve kendi kendine doğum yapma idrar kaçırma olasılığını artırmaktadır.

- Menopoz: Östrojen hormonunun azalmasına bağlı olarak destek dokusu zayıflamaktadır. Ayrıca yaşın artmasınında bu çağda inkontinansın ortaya çıkmasını etkilediği düşünülmektedir.

- Obezite: Aşırı kilolularda idrar kaçırma daha fazla görülmektedir. Aşırı kilo operasyonun başarısını da düşürmektedir.

- Irk: Beyaz ırkta sarı ve siyah ırktan daha fazla idrar kaçırma görülür. Bu pelvis taban kaslarının bu ırklarda daha güçlü olmasına bağlanmış

- Kalıtımsal nedenler: Bazı kadınlarda vücucun bağ dokusu daha gevşektir. Normal eklemleri gevşek olan kadınlarda inkontinans fazla bulunmuştur.

- Sigara içme: İdrar kaçırma sigara içenlerde 2-3 kat daha fazla görülür.

- Kabızlık: Büyük abdest yaparken ıkınma pelvis tabana binen yükü artırmaktadır.

- Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (bronşit, astım v.d): Benzer bir mekanizma ile sürekli oksürme karın içi basıncı ve pelvise binen yükü artırmaktadır.

Ayrıca diyabet, multipl skleroz, parkinson ve omurilik yaralanmalarında da idrar kaçırma sık görülür

Hastanın Değerlendirilmesi

Cerrahi Tedaviler:

Güncelleme Tarihi:24/07/2019
Yayınlama Tarihi:15/10/2011
Okunma Sayısı:15200
Soru sor