Yumurtalık kisti ameliyatı uzman ellerce yapılmalıdır

Yumurtalık kisti ameliyatı uzman ellerce yapılmalıdır

Kadınların hayatlarının bir döneminde yumurtalıklarında kist saptanabilmektedir. Bu kistler bulgu vermemektedirler. En sık gözlemlenen şikayetler kasık ağrısı, karında dolgunluk ve basınç hissi, ilişkide ağrı ve adet düzensizlikleridir. Kistin sapı etrafında dönmesi veya patlaması gibi bir durumda şiddetli karın ve kasık ağrısı kendisini gösterir. Basit kistlerin en büyük nedeni hormonal düzensizliklerin olmasıdır. Normal olarak her adet döneminde yumurtalıklarda boyutları 2,5 cm'e kadar varabilen folikül dediğimiz basit kist oluşmaktadır. Bunun çatlaması ile yumurtlama oluşur. Fakat normal düzensizliklerde bu yumurta taşıyan sıvı dolu kesecik ya büyümeye devam ederek basit bir kist şekline dönüşür veya çatlamaz, sabit kalır. Bunlar genel olarak tek taraflı olmaktadır. Eğer çok fazla büyümezler ise ağrıya neden olmaz ve kendi kendine kaybolabilir. Eğer kist yapısı 5-6 cm'nin üzerine çıkarsa sapları etrafında dönme riskleri artmış demektir. Bu şekilde bir durum olduğunda yumurtalığın alınması gibi bir olasılık da oluşabilir. Böyle bir sıkıntıyla karşılaşmamak için uzman doktor tedaviyi tercih eder.

Yumurtalık Kisti Ameliyatı

Eğer bir tedavi uygulanacaksa genel olarak laparoskopi şeklinde yapılır. Şayet kistin kötü huylu olma olasılığı yüksek ise o zaman açık ameliyat tercih edilir. Genellikle bir yumurtalık kistinin yerleşmiş bulunduğu yumurtalık dokusundan tamamen çıkarılabildiğinin temel belirleyicisi kistin türü ve yumurtalık dokusu içerisindeki konumudur. Basit yapısı olan yumurtalık kistleri genel olarak çok kolay bir şekilde etrafındaki sağlam yumurtalık dokusundan sıyrılarak çıkartılabilmektedir. Endometriyozis hastalığı seyrinde gelişen çikolata dediğimiz kistler bir taraftan endometriyozis hastalığının genital organlar ve komşu organlar arasında yapışıklığa sebebiyet verebilmeleri diğer yandan sıklıkla yumurtalık dokusunun derinliklerinde ve birden daha fazla olmaları sebebiyle daha zor çıkarılırlar. Genel olarak sağlam yumurtalık dokusunun korunması sağlanabilir.

Yumurtalık Kisti Ameliyatı Riskli Midir?

Kist ameliyatları genel olarak büyük sınıf ameliyatlardır ve genel anestezi altında yapılmaktadır. Kist ameliyatlarında yalnızca kistin çıkarılma işlemi planlanmasına rağmen sağlam yumurtalık dokusunun bulunması her daim mümkün olmaz. Bu sebeple her kadın bu tür ameliyatlarda kistin bulunduğu taraftaki yumurtalığın da alınma ihtimalini bilmelidir. Ameliyat sırasında kistin kanser olduğu kanısına varılması ve bunun ameliyat sürerken yapılan acil patolojik incelemeyle doğrulanması ile her iki yumurtalıkla beraber rahimin de alınması gerekebilmektedir. Uygun bir ameliyat yöntemi kullanıldığı takdirde riskler çok nadir olarak ortaya çıkmaktadır.Özel Meltem Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümü uzman doktorları yumurtalık kisti ameliyatını başarılı bir şekilde gerçekleştirmektedirler.

Güncelleme Tarihi:19/06/2019
Yayınlama Tarihi:06/01/2014
Okunma Sayısı:11751
Soru sor