Sünnet deyip geçmeyin

Sünnet deyip geçmeyin

Gerek dini, gerek sağlık açısından yapılan sünnet, özellikle yaz aylarının gelmesiyle pek çok aile, çocuklarını sünnet ettirmek için sağlık kurumlarına başvurmaktadır. Modern tıpta sünnet oldukça kolay bir hal almış, muayenehanede hijyenik ortamda yapılan sünnet hem daha hızlı hem de sağlıklı olmaktadır. Enfeksiyon riskinin oluşmaması için özellikle muayenehanede yaptırılması gerekilen sünnet için hijyenik ortam önemlidir.

Çocuk Kaç Yaşında Sünnet Olmalıdır?

Sünnet çocuğa hemen her yaşta yaptırılabilmektedir. Fakat uzmanlar çocuğa 2 yaşından önce veya 6 yaş sonrası yaptırılmasının uygun olduğunu belirtmektedirler. Bunun nedeni çocuğun psikolojik olarak zarar görmemesidir. Bunun yanında işeme sorunuyla karşı karşıya olan veya sık enfeksiyon görülen çocuklar bu yaş aralıkları arasında da sünnet olabilmektedir. Çocuklarda genel olarak lokal anestezi uygun görülmektedir. Ağrı hissetmeyen çocuk bistüri ve makas ile sünnet edilmektedir. 15-20 dakika süren sünnet sonrası antibiyotik emdirilmiş sargı sarılır. Eğer bebek ise altı bezlenmelidir. Sünetten sonra kalkıp yürüyebilen çocuk eve geldikten sonra istirahat etmelidir. Çocuk tuvaletini eve gidince rahatça yapabilir. İlk idrar yapımında penis başında hafif bir yanma hissi olabilir.  

Sünnet Sonrası Süreç

Sünnet sonrasında cildin kapanması 3-4 gün sürer. Dikişlerin erimesi, şişlik ve kızarıklıkların geçmesi ise 1 hafta 10 gün kadar sürmektedir. Sünnet sonrası doktor uygun gördüğü zamanlarda kontrollerini gerçekleştirir. Herhangi bir sorun çıkmadığı takdirde çocuk 4 gün sonrasında banyo yapabilir.

Güncelleme Tarihi:19/06/2019
Yayınlama Tarihi:25/06/2013
Okunma Sayısı:9627
Soru sor