Saç dökülmelerinde mezoterapi

Saç dökülmelerinde mezoterapi

Özellikle sonbahar aylarıyla birlikte artan saç dökülmelerini durdurmada en başarılı yöntem "Saç Mezoterapisi" olmaktadır. Konuyla ilgili Meltem Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Fügen Hitay Demirgil saç mezoterapisinin ayrıntıları, dikkat edilmesi gereken noktalar, iyileşme süreci ve etkileri hakkında bilgi verdi.

Saç Dökülmesine Karşı Kesin Çözüm

Her iki cinste bulunan saç kılı miktarını ve kalınlığını belirleyen en önemli faktör genetik yapıdır. Bunun dışında beslenme, stres, hormonel sebepler saç sıklığını belirler. Sağlıklı saç kıllarının %90'ı büyüme halindedir. %10'u ise 2-3 ay süren dinlenme (telojen evre) durumundadır. Bu süre sonunda dökülme (katajen evre) başlar. Bu sayı genellikle normalde günde 100-150 tele kadardır. Bu sayıda artış olursa saçta azalma başlar. Bu durumun en sık rastlanan sebebi kandaki bazı mineral, vitamin ve elementlerin azalmasıdır. Diğer bir sebep stres ve vücuttaki hormon dengelerinin değişmesidir. Uygun olmayan saç bakımları da saçı hırpalar.

Uygulama

Saç dökülmesi ile başvuran bir hastada yapılacak ilk işlem ayrıntılı bir saç dibi muayenesi, kişinin ailevi özellikleri ve kronik bir hastalığının olup olmadığının sorgulanmasıdır. Daha sonra bazı laboratuar tetkikleri yapılarak vücutta bir madde eksikliği veya hormonel oynamalar varsa, bunların tedavisi verilmelidir. İlave olarak ise günümüzde artık sıklıkla kullandığımız saç mezoterapileri, saç prpsi, dermoroller gibi medikal kozmetik işlemlerin dökülme durumuna ve kişiye göre seçilerek uygulanmasıdır. Bu yöntemlerin en başarılı sonuçlar vereni ise saç mezoterapileridir. Yaklaşık 6 ay süren bu tedavide saçlı deriye 15-20 gün oranlarla ince iğnelerle saç üretimini hızlandıran ve kıl kökünün beslenmesini arttıran maddeler içeren sıvılar deri altına verilir. Bu kürlerle birlikte hastalar evde uygulanan solüsyon ve vitaminler de kullanırlar.

Dökülmelerde en son tercih edilecek yöntemde saç ekimleridir. Özellikle erkek tipi dökülmenin ileri dönemlerinde kılsız alanların oluşması diğer tedavileri etkisiz kılmaktadır. Bu durumda saç ekimi tercih edilebilir.

Güncelleme Tarihi:26/04/2019
Yayınlama Tarihi:21/09/2012
Okunma Sayısı:12075
Soru sor