Menopozu rahat atlatabilirsiniz

Menopozu rahat atlatabilirsiniz

Kadınlarda ortalama 40-55 yaş arası süre zarfında görülen adet kanamalarının düzensizleşmesi ve ardından kesilmesi ile biten döneme menopoz diyoruz. Menopozun anlamı son adet kanamasıdır. Ortalama kadınlar hayatlarının üçte birini bu dönemde geçirmektedirler. Doğal bir evre olan menopoz evresi şayet 40 yaşından önce görülüyorsa buna erken menopoz denmektedir. Menopoz belirtileri dışında geçiren kadınlar da olabilmektedir. Ancak oranı dörtte bir kadardır. Bu evrede bazı değişiklikler geçiren kadının hyayatı olumsuz bir şekilde etkilenebilmektedir. Bunun yanında bir çok hastalığın ortaya çıkmasına da neden olabilmektedir.

Menopoz Belirtileri

Menopozun en belirgin özelliği adet kanamalarının düzensizleşmeye başlamasıdır. Kanama oranı oldukça düşüktür. Bunu takiben yumurtlama olayı da azalacağından hamile kalma oranı da düşmektedir. Gece terlemesi, ateş basması, çarpıntı, yüzde kızarıklık belirtileri olabilmektedir. Menopozun ilerlemesi ile birlikte bir 4-5 yıl sonra bu belirtiler daha da belirgin hale gelecektir. Bununla beraber menopozda psikolojik rahatsızlıklar da devreye girmektedir. Sinirlilik, gerginlik ve depresyon durumları görülebilmektedir. Cinsel isteksizlik, kas ağrıları görülmektedir. Bunların hepsi menopozun klasik belirtileridir. Uzun dönem belirtilerde kemik erimesi, kalp damar hastalıkları da görülebilir.

Menopoz Tedavisi Nasıldır?

Genel olarak östrojen hormonunun azalması nedeniyle azalan hormon yerine yenisi koyma amaçlanmaktadır. Bu yerine koyma işlemi ile hayatı olumsuz etkileyecek pek çok rahatsızlık ortadan kaldırılmış olmaktadır. Hormon tedavisi ağız yolu ile veya cilde yapıştırma yöntemi denilen yöntem ile iki şekilde yapılabilmektedir. Cilde yapıştırılanlar 3 gün veya haftada bir mutlaka değiştirilmelidir. Ne zaman değiştirileceği ise doktorun vereceği ilaca göre değişiklik gösterebilir. Bununla beraber östrojen tedavisi ile Alzheimer ve bağırsak kanseri görülme riski de azalmaktadır. Yine bu tedavi ile kalp damar rahatsızlıklarının azalması sağlanabilmektedir. Östrojen hormon verilmesi rahim kanserine sebebiyet vermez. Östrojen tedavisi ile kaşıntı, ağrılı ilişki, yanma gibi problemler 1 sene içerisinde düzelmektedir.

Özel Meltem Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümü uzman doktorları menopoz tedavisini etkin bir şekilde uygulayarak bu süreçten geçen kadınların sıkıntılarını ortadan kaldırmaktadırlar.

Güncelleme Tarihi:24/04/2019
Yayınlama Tarihi:03/01/2014
Okunma Sayısı:8465
Soru sor