Kadınlarda idrar kaçırma tedavisi ile son buluyor

Kadınlarda idrar kaçırma tedavisi ile son buluyor
Kadınların sosyal yaşamlarını sıkıntıya sokan hastalıklardan birisi de idrar kaçırmadır. İdrar tutamama hastalığı inkontinans denen bir rahatsızlıktır. Genellikle orta yaş döneminde ortaya çıkan bu sorun zor doğum yapmış kadınlar ve pelvis tabanı yırtılmış genç kadınlarda görülebilmektedir. İdrar kaçırmanın 3 tipi bulunmaktadır. Bunlar; stres tipi idrar kaçırma, sıkışma tipi idrar kaçırma ve karışık idrar kaçırmadır. Normal gündelik işleri yaparken istemsiz olarak idrar kaçırma meydana gelir. Bu durum kadınlarda utangaçlık sebebi olabilir. İş hayatını ve kadınların gündelik yaşantısını olumsuz yönde etkileyen bu durumdan kurtulmak tedavi ile mümkündür. Belirtileri dahilinde mutlaka uzman doktora görünmek gereklidir.İdrar Kaçırma NedenleriStres tipi idrar kaçırma en sık görülen tiptir. Öksürürken, gülerken, yürürken, egzersiz yaparken istemsiz olarak kendini gösterir. Pelvik taban kaslarının zayıflığı buna neden olabilir. Bir diğer nedeni mesane boşalmasını kontrol eden kasların yetersiz oluşudur.Ani ve güçlü bir tuvalete gitme isteği ile tuvalete yetişemeden idrar kaçırma olayı sıkışma tipi idrar kaçırma durumuna girmektedir. Karışık idrar kaçırma tipi ise stres ve sıkışma idrar kaçırmanın ikisinin de görüldüğü idrar kaçırma şeklidir.
kadınlarda idrar kaçırma

Zor doğum, menopoz, aşırı kilo, kabızlık, kronik öksürük, önceden geçirilmiş rahim ameliyatları, idrar torbası enfeksiyonları genel olarak idrar kaçırmanın başlıca nedenleridir. Yukarıda saydığımız idrar kaçırma tipleri bu genel durumların neticesinde belirir.İdrar Kaçırmanın Tedavisi Nasıldır?Uygulanacak tedavi yukarıda belirttiğimiz idrar kaçırma tipine göre şekillenecektir. Şayet hastanın şikayeti şiddetli bir durum neticesinde değil ise ve hafif sıkışma tarzını gösteriyorsa ameliyat dışı yöntemler uygulanabilmektedir. Böylelikle hastalığın ilerlemesi durdurulabilir. Eğer hastanın şikayeti çok ise ve gündelik sosyal yaşantısını olumsuz etkiliyorsa tedavi olarak ameliyat yöntemi uygulanmaktadır. Ameliyat dışındaki tedavi yöntemleri kegel egzersizleri dediğimiz pelvik taban kaslarını güçlendirmeye yönelik egzersizlerdir. Diğer bir tedavi yöntemi ise ilaç tedavisidir. İdrar kaçırma tiplerinden bazıları hormon veya ilaçlarla tedavi altına alınabilmektedir.
kadınlarda idrar kaçırma tedavisi

Bu soruna karşı günümüzde etkili ilaçlar bulunmaktadır fakat stres tipi idrar kaçırma durumu mevcut ise bunun için cerrahi yöntemler uygulanabilmektedir. Cerrahi yöntemler günümüzde kolaylıkla uygulanabilmekte ve başarılı sonuçlar alınmaktadır. Lokal anestezi altında oldukça güvenli bir şekilde uygulanan tedavide hastaya çok az kesi ile müdahale edilir. Hatta hasta aynı gün evine bile gidebilmektedir.

Özel Meltem Hastanesi
Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü doktorları kadınlarda idrar kaçırma durumlarına karşı en etkili tedavi yöntemlerini uygulayarak bu sıkıntılı durumdan kurtulmalarına yardımcı olmaktadırlar.
Güncelleme Tarihi:16/02/2019
Yayınlama Tarihi:20/11/2013
Okunma Sayısı:11415
Soru sor